לפני שנה ניב קנה אייפון 6s. מזל טוב! אבל איך אמרה אמא של רוני רון? זה סופו של כל אייפון (במלרע). מגן מסך ושני כיסויים (!) לא הצליחו להגן עליו מאיום השיהאב בטון 5, הידוע גם בשם מדרכה.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
האייפון השבור | צילום: יאיר מור, NEXTER

מאז חיפש ניב מעבדה שתתקן לו את המכשיר, אבל הצעות המחיר נעו בדרך כלל סביב ה-1,000 שקל (900 הכי זול, 1,200 הכי יקר). למזלו, הוא יושב במרחק כמה חדרים מצוות NEXTER, כך שכשקיבלנו הודעה על השקת שירות חדש בשם Mobilab, שמאפשר להזמין טכנאי באותה שיטה שבה מזמינים מונית ב-Gett (לשעבר גט-טקסי) - מייד הצענו לו להתנסות בשירות, לפני שכל המדינה מזמינה ומקבלת את ההודעה "אין טכנאים פנויים באזורך".

ניב הוריד את האפליקציה לאייפון, והיא זמינה גם לאנדרואיד - אבל אל תדאגו, אם הסמארטפון שלכם ממש הפסיק לעבוד, תוכלו להזמין את הטכנאי גם דרך האתר. אפשר להזמין מיידית וטכנאי יגיע תוך כשעה (בכל זאת, זו לא מונית) ואפשר להזמין לטווח של שלושה ימים קדימה. הטכנאים זמינים בין השעות 9 בבוקר ל-9 בערב בימי חול ובין תשע בבוקר לשלוש בצהריים ביום שישי, וכרגע מגיעים לערים תל אביב, רמת גן, גבעתיים ובני ברק.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
הזמנת טכנאי במובילאב | צילום: יאיר מור, NEXTER

הממשק הגרפי של האפליקציה יפהפה ודי נוח, אבל ההזמנה לקחה לנו כמה דקות, משום שהיינו צריכים להזין ידנית את הכתובת שהיתה אמורה להיות מזוהה אוטומטית. נו, שוין. לפחות המחיר - 850 שקל - היה זול יותר מכל הקודמים שקיבל ניב. ואפילו את זה הוא לא צריך לשלם - ב-NEXTER דואגים לחברים.

אחרי שהזנו פרטים ולחצנו "הזמן" הופיע על המסך טיימר שהתקדם לאיטו ופוצץ אותנו מלחץ, עד שנגמר וקיבלנו הודעה שאין כרגע טכנאי זמין.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
מה קורה כשהטיימר מגיע לאפס? | צילום: יאיר מור, NEXTER

לא נורא - כי שעה אחר כך בכל זאת הגיע טכנאי נחמד בשם מאור. הוא לא הרשה לנו לצלם אותו, אבל את המעבדה שלו היינו חייבים לצלם. זו לא משאית, ואפילו לא מכונית, אלא תיק כחול אותו הוא סוחב על אופנוע (ואתמול הוא סחב אותו על אופניים), וקצת כמו ה-TARDIS של הדוקטור, It's bigger on the inside.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
זו המעבדה של מובילאב. קצת צפוף, לא? | צילום: יאיר מור, NEXTER

נעלנו את מאור בחדר והקפנו אותו מכל הכיוונים, כדי שיהיה לו ברור שהעונה של האח הגדול אולי נגמרה, אבל את העבודה שלו מצלמים בכל זאת. הוא לא נלחץ והתחיל לפתוח את האייפון בעזרת כלי שנראה כמו סרגל. האייפון לא נכנע - אז מאור הסביר לנו שזה אומר שעוד אף פעם לא פתחו אותו והפעיל מין מלחם שחימם את הדבק שבאייפון עד שהיה גמיש מספיק כדי להיכנע לסרגל.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
מלחימים ל-100 מעלות. וזו לא התחלה של מתכון | צילום: יאיר מור, NEXTER

"פ-תו-ח!" בקריאת חנה מירון מ"קרובים קרובים מיהרנו להצמיד את הפרצופים לבפנוכו של האייפון, להתרשם מכל הדברים השחורים האלה וגם מאלה המוכספים ולהביע ביטחון בהרכבה המשובחת של אפל - או לפחות של סטודנטים סינים בני 18 שנכפה עליהם לעשות סטאז' באוניברסיטה במפעל של פוקסקון.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
סומסום, היפתח! | צילום: יאיר מור, NEXTER

מאור הפריד את המסך מהמכשיר עצמו ושלף מהתיק מסך חלופי בזמן שאנחנו המשכנו להתפעל מכמה שאפל הצליחה לדחוס לתוך מכשיר בגודל 4.7 אינצ'.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
זה לא נעים לראות אייפון פתוח | צילום: יאיר מור, NEXTER

אחד הדברים ששמנו אליהם לב הוא הברגים. הם כל כך קטנים שהיינו צריכים להרכיב משקפיים כדי לראות אותם!

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
רק ברגים קטנטנים במערכת | צילום: יאיר מור, NEXTER

זהו, המסך החלופי הורכב וחובר למכשיר באמצעות השטקר המיוחד שלו, אבל עדיין התפעלנו לראות שהוא עובד גם לפני שמאור הבריג אותו חזרה למכשיר.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
אנחנו ניקח את המסך בלי הלבנה מאחורה | צילום: יאיר מור, NEXTER

בדקנו שהמסך וכל שאר הדברים עובדים, וניב נאלץ להתרגל לעובדה שהמסך הלא מקורי, למרות איכותו הגבוהה, לא מגיב באותה רמת דיוק כמו המסך הקודם, במיוחד בהקלדה וב-3D Touch. שלחנו את מאור הביתה ואת ניב למחנה אימונים למסכי מגע חסרי קסם אפלי מקורי.

אייפון שבור עם אפליקציית Mobilab
בלי הסדקים זה לא נראה אותו דבר | צילום: יאיר מור, NEXTER