ארוחות משפחתיות בחגים יוצרות בדרך כלל עומסים רבים בכבישי ישראל. רבים מהנהגים בוחרים להשתמש באפליקציית הניווט הפופולרית ווייז (Waze) וזו טומנת בחובה פיצ'רים רבים שלא תמיד אנו מודעים לקיומם. כדי שתוכלו להתרווח במושב הנהג ולהתעצבן פחות מהפקקים שבדרך לדודה חיה, ריכזנו בעבורכם טיפים וטריקים לשימוש באפליקציית הניווט.

מחליפים את הקריין

אם קולו של הקריין לא ערב לאוזנכם, תוכלו לשלוט בהגדרות ההנחיות הקוליות. במסך המפה הראשי, משמאל למטה, לחצו על כפתור התפריט (סמל הווייז). בתפריט שיפתח לחצו על לוגו גלגל השיניים כדי להגיע להגדרות >> שמע >> הנחיות קוליות. בתפריט שיפתח תוכלו לבחור את שפת ההנחיות ובכל שפה תהיינה כמה אפשרויות בחירה. כך, תוכלו לבחור בשפה העברית בין מנדלמן שידבר אליכם בקול סמכותי או בין גלית שתוכל גם לדבר אליכן הנהגות בלשון נקבה. ניתן גם להפעיל הנחיות בקולו של רס"ר קפדן שיפקוד עליכם "ימינה פנה!", אך גולת הכותרת היא ההנחיות שכוללות את שמות הרחובות. אולי הן תהיינה בקול מתכתי ועם לא מעט שגיאות בעברית, אך תסלחו להם בווייז, חשבתם פעם כמה רחובות יש במדינתנו הקטנטונת?

 

ה-Waze כבר יודע לאן לקחת אתכם

אם אתם מספיק מסודרים ודאגתם להכניס את הארוחה המשפחתית ללוח השנה שבסמארטפון שלכם, תופתעו לגלות שאפליקציית ווייז תציע לכם לנווט אל דודה חיה שגרה ברחוב הירדן 6 ברמת גן. התכונה הזאת פועלת בזכות האינטגרציה בין ווייז לבין לוח השנה שלכם. ניתן להפעיל או לכבות אותה באמצעות כניסה לתפריט (סמל הווייז שמשמאל למטה), כניסה להגדרות (לוגו גלגל השיניים) >> מתקדם >> אשר גישה ליומן הפגישות.

בעלי iOS יצטרכו לגשת אל ההגדרות >> אירועי יומן פגישות >> סנכרן יומן פגישות >> אישור.

 


לעצור אצל סבא וסבתא בדרך

הסירים בבגאז', המתנות גם והזנתם בווייז את הכתובת, אך פתאום מתברר שאתם אלו שאוספים את סבתא וסבא. איך מדלגים על הפקקים או לפחות נתקעים בהם כמה שפחות? עם תכונת נקודות העצירה של ווייז. במהלך ניווט פעיל (אחרי שהזנתם את כתובת היעד ולחצתם על "סע") תוכלו להוסיף נקודת עצירה בדרך. לוחצים על כפתור התפריט (סמל הווייז משמאל למטה) ואז על לחצן ניווט. מזינים את כתובת נקודת העצירה, ממש כאילו התחלתם נסיעה חדשה, רק כשתרצו להתחיל לנווט ישאל אתכם הווייז אם תרצו להוסיף את הנקודה כנקודת עצירה או להתחיל נסיעה חדשה. לחצו על "הוסף עצירה" ו"סע". אז תקבלו על המפה סימון ורוד שמייצג את המסלול עד לנקודת העצירה וסימון סגול המייצג את המסלול מנקודת העצירה ועד ליעד.

 

 

 

ניתן להוסיף נקודת עצירה גם בדרך קצרה יותר: במהלך ניווט פעיל לוחצים על המפה לחיצה ארוכה בנקודת העצירה. בחלונית שתיפתח לוחצים על סמל ה-i ואז על GO. בחלון שיפתח יש לסמן "הוסף עצירה" ו"סע".

מתי מגיעים?

המסלול מוכן ואפילו כבר אספתם את סבתא, אך איך תדע דודה חיה מתי אתם צפויים להגיע? בדיוק בעבור כך הומצאה פונקציית שיתוף זמן ההגעה המשוער. בזמן ניווט ניתן ללחוץ כפתור התפריט (סמל הווייז משמאל למטה) ואז על כפתור שיתוף ETA. בתפריט שייפתח תראו את רשימת אנשי הקשר שלכם. בוחרים את איש הקשר שאליו רוצים לשלוח את עדכון זמן ההגעה המשוער ו"שלח". איש הקשר יקבל מסרון SMS עם הכיתוב "אני בדרך ל[יעד שהזנתם], מגיע ב-[זמן ההגעה המשוער]. פתח כדי להגיב או לצפות בנסיעה וקישור.

 

 

 

 

עם פתיחת הקישור יוכל איש הקשר לצפות בנסיעתכם על גבי המפה ולראות היכן אתם נמצאים. מה שאומר שתירוצים כמו "רק קפצתי לסופר או עצרתי למלא דלק" לא יתקבלו אם אין במסלולכם תחנות דלק או סופר מרקטים. ניתן להוסיף אנשים נוספים לצפייה בנסיעה, זאת על ידי לחיצה על המלבן השחור הנמצא למטה במרכז המסך ואחר כך לחיצה על הפלוס בריבוע הירוק תחת הכותרת "שלח ETA". משם, אגב, ניתן גם להפסיק את שיתופי הנסיעה שכבר שלחתם.

כשהדלק נגמר

מחוג הדלק מצביע על כך שנוזל החיים של הרכב אוזל? לוחצים על תפריט (סמל הווייז שבתחתית המסך) >> נווט >> נוגעים בכפתור "דלק". אז נפתחת רשימת תחנות דלק קרובות ואת המרחק שלהן מכם. לצד מותג התחנה מופיע גם מחיר נוכחי לאוקטן 95 (אלא אם כן הגדרתם בהגדרות שרכבכם צורך דלק אחר). בלחיצה על כל תחנה ניתן לראות מידע על שעות פעילות, מספרי טלפון ושירותים. לסיום לוחצים על GO כדי לנווט לתחנה שנבחרה.

אגב, לא רק אל תחנות דלק ניתן לנווט באמצעות ווייז. בשורת החיפוש ניתן לכתוב קטגוריות שונות של בתי עסק: בתי קפה, פנצ'ריות ועוד. כל אלה יופיעו ברשימות הניתנות לגלילה (בחלק התחתון של המסך) ימינה ושמאלה: כאלה הנלקחות מדפי זהב, אחרות מגוגל וכאלה המגיעות ממאגר הנתונים של ווייז ובצורה משולבת.

סיכות חניה

בשעה טובה הגעתם אל היעד ואז מתחיל המירוץ אחר חנייה. מצאתם אחת כזו? לא כדאי שתשכחו היכן חניתם. בדיוק עבור כך הומצאה סיכת החנייה. כשתגיעו ליעד יקפוץ חלון הכולל את האופציה "הורד סיכת חנייה". חברים שלכם בווייז יוכלו לצפות היכן חניתם ואתם תוכלו מאוחר יותר גם לנווט לאותו מקום. רק אל תסתמכו על זה בחניונים מקורים - שם אין אות GPS.