אפל נגד סמסונג? מיקרוסופט נגד גוגל? עולם ההיי-טק סוער בשבועות האחרונים מיריבות חדשה ולא צפויה שהתפתחה בין Meerkat, חברת סטארט-אפ זעירה מתל-אביב, לבין טוויטר, הרשת החברתית הגדולה.

אפליקציית Meerkat היא הניסיון השני של בן רובין בתחום אפליקציות השידור החי. ב-2012 הוא פיתח את Yevvo, שאיפשרה למשתמשי טוויטר לשדר וידאו בזמן אמת ממכשיר האייפון, כאשר עוקביהם מוזמנים לצפות בשידור. האפליקציה זכתה להצלחה מיידית, אך תוך זמן קצר שכחה התלהבות המשתמשים ממנה ובסוף השנה שעברה, לאחר ניסיון לעורר באזז מחודש על ידי שינוי השם שלא צלח, הוא סגר אותה.

Meerkat ו-Periscope (צילום: Anthony Quintano, Flickr)
השאלה אינה אם ישרדו שתיהן, אלא אם תשרוד אחת. Meerkat (מימין) ו-Periscope | צילום: Anthony Quintano, Flickr

רובין והצוות שלו החליטו להתחיל מחדש ולפני כחודש השיקו את Meerkat, אפליקציית שידור חי חדשה ופשוטה הרבה יותר, בה ניתן להתחיל שידור בלחיצה אחת ולצפות בזמן אמת במספר וזהות הצופים. תוך ימים היא הפכה לשיחת היום בקרב קובעי טרנדים וזכתה לתשומת לב מטוויטר - שעל החיבור עם חשבונות המשתמשים בה התבססה. אך תשומת הלב מטוויטר דווקא לא היתה מהסוג הרצוי - כזה שמקדם אפליקציות שמעודדות אנשים להשתמש יותר בטוויטר. במקום זאת, נזכרה טוויטר להודיע כי בחודש ינואר רכשה בכ-100 מיליון דולר חברה שעמדה להשיק אפליקציה זהה כמעט לחלוטין. לצד ההכרזה, סגרה טוויטר את הגישה של Meerkat לרשימות העוקבים של משתמשיה.

המהלך של טוויטר לא התריע את משתמשי Meerkat. להיפך - בימים שלאחר ההכרזה של טוויטר עלה מספר המשתמשים באפליקציה הישראלית פי 3. המשתמשים לא הוטרדו מכך שהאינטראקציה עם משתמשים אחרים נעשתה מעט פחות פשוטה והחברה גייסה לפני כשבוע וחצי כ-12 מיליון דולר לפי שווי של מעל 40 מיליון דולר - לא רע לאפליקציה שבניסיון הראשון נאלצה לסגור את עצמה.

אך אז, בשבוע שעבר, השיקה טוויטר את האפליקציה שרכשה, Periscope. האפליקציה, שכמו היריבה שלה זמינה כרגע לאייפון בלבד, מאפשרת למשתמשי טוויטר להתחיל שידור חי בנגיעה בודדת כאשר ציוץ מזמין את העוקבים לצפות בשידור. משתמשים שצופים מתוך האפליקציה יכולים לתקשר עם המשדר בצ'ט חי שמוצג אצלו כבועות טקסט על הווידאו, או להסתפק בלשלוח לו אייקונים של לבבות על ידי נגיעה במסך כדי להביע הנאה מהתוכן הנצפה.

כמובן שתוך זמן קצר עברה Periscope את Meerkat בכמות ההורדות והשידורים, אך למרות היכולות העדיפות, שזיכו את האפליקציה של טוויטר בתואר "אפליקציית השידור החי הטובה ביותר אי פעם" מכמה וכמה מבקרים, התחרות ממשיכה. רבים מאמינים כי בסופה של התחרות תנצח Periscope את האפליקציה הישראלית, בעיקר בזכות השילוב הבסיסי יותר עם טוויטר (ב-Meerkat תגובות למשדר נשלחות כציוצים רגילים). אך השאלה האמתית דווקא אינה מי מבין האפליקציות תשרוד אחרונה - אלא האם זו שתעשה זאת תשרוד גם את דעיכת ההתלהבות הראשונית משידור חי מהסמארטפון, כפי שקרה לעשרות אפליקציות כאלו בעבר.