אתם באמצע פגישה במשרד, נוסעים לכם באוטובוס או בכלל מרוחים בבית מול הטלוויזיה ואז הטלפון מצלצל. אתם מסתכלים על המסך, רואים "מספר חסום" ומתלבטים אם לענות. מי זה יכול להיות - הבנק, המילואים, קבר רחל או סתם אקס מטריד? אל דאגה, אתם כבר לא צריכים לנחש, מסתבר שיש כמה וכמה דרכים לזיהוי מספר חסום.

בדקנו ומצאנו שלוש חברות מרכזיות וגדולות בישראל שמציעות את השירות במחירים שונים. אבל קודם כל צריך להבין איך בכלל ניתן להתקשר ממספר חסום. כשמישהו רוצה להתקשר אליכם ממספר לא מזוהה, יש לו שתי אפשרויות – הוא יכול להקליד #31# לפני שמקליד את המספר שלכם, או שהוא יכול להגדיר את החסימה בתפריט המכשיר שלו. שלוש החברות שמצאנו חושפות את המספר הלא מזוהה בשיטה דומה ופשוטה למדי: הן מנתבות את השיחה דרך מעין מרכזייה בחו"ל. בניגוד לחברות הסלולר בישראל, המרכזייה מחו"ל לא מסתירה את המספר של המתקשר גם אם הוא ביקש זאת על ידי חיוג #31#, או בחר להסתיר את המספר שלו בתפריט הטלפון.

לאחר שנרשמים לשירות, בכל פעם שמתקבלת שיחה ממספר חסוי - כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור דחיית השיחה. במקום לעבור לתא הקולי, השיחה תופנה למרכזייה הזרה, ולאחר כמה שניות תגיע חזרה למכשיר שלכם עם זיהוי המתקשר.

TextVoice

TextVoice היא אפליקציה ישראלית שזמינה לאנדרואיד ולאייפון. מלבד זיהוי המספר החסום, השירות כולל גם המרת הודעות טקסט להודעות קוליות והמרת הודעות קוליות להודעות טקסט. כך, במקום להתקשר לתא הקולי כדי לשמוע הודעות קוליות שהשאירו לכם, תוכלו לקרוא אותן כסמס שיתקבל אצלכם כמה רגעים לאחר השארת ההודעה. השירות גם יציע לכם להגיע הישר להודעה הקולית שהושארה לכם, בלי לשמוע בדרך את כל ההוראות הרובוטיות והמעצבנות. הפעלת השירות דרך האפליקציה קלה ומהירה.

המנוי החודשי כולל 60 דקות של שיחה מזוהה, 15 המרות של תא קולי לטקסט ולהפך, ושירות "מי חיפש אותי".

מחיר לחודש: 29.9 שקל. מחיר שנתי: 299 שקל.

מרכז הקווים

מרכז הקווים היא חברה ישראלית שמשתמשת במערכת מתקדמת טכנולוגית, ומתפארת בכך שמציעה את המחירים הזולים בארץ לשירות בפער ניכר מהמתחרים. האפליקציה שלהם זמינה כרגע רק למשתמשי אנדרואיד, אך השימוש בשירות לא מחייב הורדה למכשיר – ניתן להירשם לשירות דרך האתר.

המנוי החודשי כולל שירות זיהוי מספר חסוי ומוגבל ל-2 דקות לכל שיחה ממספר חסום.

מחיר לחודש: 25 שקל. מחיר שנתי (+חודש מתנה): 198 שקל.

ICaughtU

השירות שמציעה חברת ICaughtU נמצא עוד בשלבי פיתוח. האפליקציה שלהם עדיין לא זמינה להורדה, אבל כשתצא לאוויר היא תציע את המחיר הזול ביותר – 99 שקל לשנה. כרגע תוכלו להסתפק בשירות קבלת המספר החסום דרך הדוא"ל או בסמס אבל תשלמו על כך מחיר גבוה יותר - 350 שקל ו-750 שקל לשנה בהתאמה. השירות בהרשמה דרך האתר.

חשוב לציין שהשירות לא זמין למכשירי טלפון של חברת הסלולר גולן טלקום או כאלה העובדים באמצעות כרטיסי סים טוקמן או ביגטוק. הסיבה: קווי טלפון אלה מנועים מלבצע העברת שיחות למספר אחר – כלומר למרכזייה בחו"ל, דרישת חובה עבור האפשרות לזהות מספרים חסויים.

מחיר לשנה: אפליקציה (עוד לא זמין): 99 שקל, דוא"ל: 350 שקל, סמס: 750 שקל.

חשוב לציין שבכל שלושת השירותים לא ניתן לזהות שיחה חסויה בדיעבד, לפני שהצטרפתם לשירות.

לקיצוניים שבינינו: אפשר גם פשוט לחסום את כל החסומים

המטרה בזיהוי השיחות החסומות היא להבין למי אנחנו לא רוצים לענות, או יותר נכון, את מי נעדיף לסנן. אם תרצו, אתם יכולים לקחת צעד נוסף בכיוון הזה ולחסום באופן אוטומטי כל שיחה נכנסת בעלת מספר לא מזוהה.

במערכות אנדרואיד בלימה של שיחות תכלול רק מספרים חסומים שמנסים ליצור אתכם קשר. כל מספר חסום או לא מזוהה שיתקשר אליכם יקבל צליל ניתוק. אתם לא תקבלו התראה, ולא תדעו שמישהו ניסה ליצור אתכם קשר.

איך תעשו את זה?

  • כנסו לאפליקציית הטלפון במכשיר ואז לחצו על עוד (יופיע כשלוש נקודות)
  • לחצו על הגדרות ואז על חסימת שיחות
  • הפעילו את חסימת שיחות לא מזוהות

** במכשירי אנדרואיד שונים יכולה להופיע הגדרת החסימה באופן מעט שונה, אך כולם יופיעו תחת אפליקציית הטלפון (תחת תפריט עוד שמופיע כשלוש נקודות).

פיצ'ר דומה קיים במערכת ההפעלה של אייפון, אך כאן החסימה יותר נוקשה. באייפון לא יבלמו לכם רק מספרים חסומים, אלא גם כל מספר שמעולם לא הייתם איתו בקשר ושלא שמור באנשי הקשר שלכם. המערכת כן תזהה מספרים שבעבר יצרתם איתם קשר בהודעות, או כאלו ששותפו אתכם במייל.

כל מספר שהאייפון מגדיר כלא מוכר ושיתקשר אליכם, יקבל צליל ניתוק ואתם תקבלו התראה על שיחה שהושתקה.

איך תעשו את זה?

  • כנסו להגדרות ואז לחצו על טלפון
  • גללו למטה ולחצו על השתקת שיחות ממטלפנים לא מוכרים
  • החליקו את הנקודה הלבנה שמאלה

חשוב לזכור שגם אם מרבית השיחות שאנחנו מקבלים ממספרים חסויים הן מטרידות ונעדיף לוותר עליהן, יש שיחות מחברות גדולות שבוחרות להתקשר ממספר חסוי ולכן לא תמיד נרצה לפספס אותן.