דפדפן פיירפוקס תמיד היה אחד מדפדפני האינטרנט האהובים והפופולאריים ביותר, אך מאז 2008 הלך דפדפן הכרום של גוגל וכבש את רוב תחום הדפדפנים. עתה מנסה מוזילה, המפתחת של פיירפוקס, לחזור לתמונה.

שלשום (ג’) היא שחררה את גירסת הבטא של הדפדפן החדש שלה, פיירפוקס 57, שמעתה יהיה ידוע כ-Firefox Quantum, עם שיפורי מהירות, עיצוב חדש ופיצ’רים חדשים. הגירסה החדשה תשוחרר באופן רשמי ב-14 בנובמבר, אך ניתן להוריד את הבטא כעת.

מהיר פי שניים מגירסאת הדפדפן של שנה שעברה

בהודעה בבלוג של מוזילה נכתב כי כמעט אין דרך לתאר את גודל השינויים והשיפור במהירות של פיירפוקס קוואנטום. הדפדפן החדש מיועד לעבודה עם מחשבים, טאבלטים וסמארטפוני ההווה והעתיד, שרובם כבר אינם רצים על ליבה בודדת, אלא על ליבות מרובות. בכך שואפת החברה לשפר את המהירות והיעילות של הדפדפן. מנוע ה-CSS החדש של הדפדפן, שפותח על ידי מוזילה, יכול לנצל טוב יותר את ריבוי הליבות. לטענת מוזילה, אף דפדפן אחר לא יכול לעשות זאת.

מוזילה מציגה גם תהליך חכם של תעדוף לשוניות: הדפדפן מרכז את המשאבים ומוריד קודם כל את האתר שעליו אתם מסתכלים, ורק לאחר מכן את שאר הלשוניות הפתוחות. התהליך החכם הזה, בשילוב עם הארכיטקטורה החדשה של הדפדפן, הופכת אותו לטענת החברה למהיר יותר מכרום לעיתים קרובות, תוך צריכת מופחתת ב-30% של זכרון RAM לעומת הדפדפן הפופולארי ובזבזן המשאבים.

סופסוף: עיצוב חדש

אחת מנקודות התורפה של פיירפוקס הייתה העיצוב המעט מיושן שלו. כעת, מציגה מוזילה עיצוב מודרני יותר, המותאם לתצוגות ברזולוציה גבוהה. גדלי התפריטים גם ישתנו ב-Windows 10 ברגע שיזהו שאתם משתמשים באצבע במקום בעכבר ולהפך. העיצוב מזכיר במידה את כרום, וכולל גם אפשרויות שיתוף דפים נרחבות יותר ואפילו שילוב עם שירות Pocket - האפליקציה הפופולארית שנרכשה על ידי מוזילה בשנה שעברה ומאפשרת שמירה של כתבות ומאמרים לקריאה במועד מאוחר יותר, גם בלי חיבור לאינטרנט.

נראה כי הגירסה החדשה מסמלת עבור מוזילה הזדמנות חדשה לכבוש את לב המשתמשים ולהגדיל את נתח השוק שלה. החל מנובמבר הקרוב נוכל לראות האם השיפורים הדרמטיים בגירסא החדשה יכולים לעזור לה לשנות הרגלים של שנים בקרב המשתמשים.

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
נחשף מחיר הקונסולה החדשה של אטארי
הסמארטפון הישראלי החדש מאובטח במיוחד