בשבוע שעבר חשפנו כי עשרות מקעקעים קיבלו פשוט נחסמו מוואטסאפ - ומאז אין לקוחות, אין עם מי לדבר והם לא יכולים לפתוח את האפליקציה או להשתמש בה. אחרי הפרסום גילינו שזה ממש לא קורה רק להם. אז עד כמה רחבה התופעה? המתכנת רן בר זיק הגיע לאולפן next והסביר.

"התופעה הולכת מתפשטת לצערי. זה עדיין בשוליים, אבל כפי שאנחנו יודעים כל תופעה שמתחילה בשוליים במקרה הזה מתקדמת לחזית יותר ויותר רחבה, וזה הולך להשפיע על יותר ויותר ישראלים", אומר בר זיק.

עד כמה זה קל לחסום אותנו? "אפשר למשל להכניס מישהו לקבוצה של 200 אנשים ואותם 200 אנשים ידווחו עליו גם בלי שהייתה להם כל אינטראקציה איתו. באמצע הלילה מכניסים אותך לקבוצה, הם מדווחים עלייך - ואתה קם בבוקר והכל חסום".

אז אולי זו הדרך הכי קלה לנקום במישהו? "אולי לא הכי קלה, אבל הכי אפקטיבית. אתה לא יודע כמה וואטסאפ מעורבת בחיים שלך עד שבעצם לוקחים לך את האפליקציה"' אומר בר זיק.

מי עושה את זה? "כרגע זה ידע שלא נמצא אצל המון אנשים. צריך גם יכולות מסוימות שאין אותן לכולם. זה לא ארגוני פשיעה עצומים, זה לא ממשלות זרות, אלה אנשים רגילים שהתארגנו על כמה מספרי טלפון וירטואלים ויודעים להפעיל אותם".

איך נשמור על עצמנו? "שירות הלקוחות של פייסבוק לא ממש עונה ולא ממש זמין ואין ממש חלופה לוואטסאפ. במקרה האישי שלי יש לי טלגרם וסיגנל ואני מנחה את החברים והמשפחה לתקשר איתי דרך הערוצים האלה", מוסיף בר זיק. "פייסבוק יצטרכו לשדרג את מערך שירות הלקוחות שלהם וגם את ההתמודדות שלהם בפני דברים כאלה".

ומה ניתן לעשות אם נחסמתם בוואטסאפ ופייסבוק לא עוזרת לכם? "כל משתמש וואטסאפ חשוף להשבתת החשבון שלו, ואנחנו סבורים שכל בן אדם שהחשבון שלו הושבת והוא סבור שלא בוצעה על ידו הפרה של תנאי המשתמש צריך לנהל הליכים משפטיים נגד וואטסאפ ולא להיכנע להתנהלות", אומר עורך הדין יונתן רפפורט.

כמו כן, לאחרונה וואטסאפ הוסיפה אפשרות חדשה שמאפשרת לכם להחליט מי יוכל לצרף אתכם לקבוצה ולחסום אנשי קשר. איך זה עובד? מקישים על הגדרות - פרטיות - קבוצות - ובוחרים. אפשר לאפשר לכולם, רק לאנשי הקשר שלכם, או לאנשי הקשר פרט ל.. (כלומר, להדיר אנשים ספציפיים).

במקרה שנבחרת האפשרות השלישית ומישהו שחסמתם בכל זאת רוצה להוסיף אתכם לקבוצה, הוא יכול לשלוח לכם קישור להצטרפות, ואתם תוכלו לבחור אם להקיש עליו.

האפשרות החדשה אמורה להיות זמינה בהדרגה לכולם באנדרואיד ובאייפון. אם אתם עדיין לא רואים את התפריט הזה בדקו שהאפליקציה אצלכם מעודכנת.