אבנר הררי ועורך דינו אבי עמירם
"כל האסירים מפרגנים לי". אבנר הררי (מימין), עו"ד אבי עמירם

ישראל היא, כידוע, "אומת סטארט-אפים", המקום שבו כל ילדון זב חוטם עם רעיון פצפון יכול להקים חברה קטנה שתעשה כסף גדול. במהלך השנים שמענו על לא מעט סיפורים כאלה, החל מצ'קפוינט של גיל שוויד ועד ווייז של אורי לוין, אהוד שבתאי ואמיר שנער. אבל "איזי וויי", המוקמת בימים אלה, היא סיפור שונה.

איזי וויי, היא חברה המוקמת בימים אלה על ידי אבנר הררי או כפי שהמשטרה מכנה אותו "המחסל מספר אחת", שבילה את רוב חייו הבוגרים בנדודים בין ביתו לבית הסוהר ומרצה בימים אלה מאסר על קשירת קשר לביצוע רצח. במשפט אחד, אפשר לקרוא לה "אפליקציית ניווט והתמצאות לבתי חולים ובתי קברות", אך באותה מידה היא עשויה להיות גם האפליקציה שתנווט אותו מחיים בצל הפשע אל עולם העבודה והעסקים.

בואו לפייסבוק של נקסטר

"לפני תשעה חודשים שלחתי חבר לקרוב משפחה שנמצא בבית חולים ואני דואג לו מהכלא", מסר הררי ל-NEXTER באמצעות עורך דינו, אבי עמירם. "הוא לא מצא את המחלקה ורצה ללכת ולחזור יותר מאוחר. רק ביציאה הוא ראה את הקרוב במקרה והביא לו את הדברים. אמרתי לו שאני אעשה GPS למחלקות בבית החולים. אז עלה לי הרעיון".

לדברי הררי, האפליקציה תסייע לאנשים למצוא את דרכם במבני הענק המסועפים של בתי החולים, הכוללים אינספור מחלקות ושירותים שונים, "רופאים מומחים, מבנים של שירותים רפואיים שונים, וטרינרים, מנתחים פלסטיים". אך הוא לא מתכוון לעצור בניווט: "מי שרוצה להזמין תור יוכל לעשות זאת דרך האפליקציה והוא יקבל עדכונים ואיתותים על מספרו ומקומו בתור".

הדרך לבית קברות קלה מתמיד

תוך כדי השלבים הראשונים של העבודה יחד עם שותפו מחוץ לכלא, אריק פרטוש, התרחב הרעיון גם לניווט בבתי קברות: "גם בהם אנשים נאבדים. האפליקציה שלנו תאפשר לכל אזרח להגיע לנפטר שלו, ויהיו בה תמונה של הנפטר, עם פרטים כגון איפה גר, מתי נפטר וכו'. בנוסף, נספק דרך האפליקציה גם שירותי תחזוקה – שטיפה למשל. יהיה פרסום של חברת הניקיון שלנו, מי שרוצה יוכל לבקש שטיפה חודשית או שנתית ב-30 שקל ואנחנו נעביר למשפחה הודעה ב-SMS כשהמקום נקי".

תוך שלושה חודשים מקווה הררי להוציא גרסת בטא ראשונה של האפליקציה, אותה בונה לטענתו מפתח שעומד גם מאחורי אפליקציית הניווט הפופולארית ווייז. בנוסף, "דרך קשרים בעיתונים הגעתי לטלפונים האישיים של כמה עשירים וכבר יש לנו משקיע במיזם". הוא בטוח שאם יצליח להוציא את המיזם לפועל, תהיה החברה שווה 5 מיליון שקלים.

"הפך את התא בכלא למקבילה למחסן של סטיב ג'ובס"

עו"ד עמירם סובר שאפליקציית הניווט הכוללת של הלקוח שלו יכולה להיות סמן שינווט גם את תחום שיקום האסירים בישראל: "בכל שנות עבודתי כסניגור עוד לא נתקלתי באסיר שהפך את התא שלו בכלא למקבילה למחסן של סטיב ג'ובס כשהתחיל את הפיתוח של אפל. אין לי ספק שברגע שאנחנו, כחברה, נאמץ את הרעיון שאסירים מסוגלים להתמקד באפיקים חיוביים ונעודד אותם לעשות זאת, נקבל אסירים שמטהרים את עצמם, את שמם ואת עברם. ואם הם יבואו עם פיתוח כזה גרנדיוזי - החשש להעסקתם – או ליתר דיוק אי-העסקתם - לא יעמוד כלל על הפרק. זה ייתן להם פוש רציני כדי שישתלבו בתוך החברה. אם אבנר יצליח הדבר יהווה תמריץ לגבי נאשמים אחרים. נמצא את עצמנו מעודדים אסירים ללכת לכיוונים חיוביים ולא ללכת לכיוון שהביא אותם במהלך השנים למעגל של עולם הפשע".

גם הררי עצמו, המרצה כאמור עונש מאסר שנגזר עליו לפני כשנתיים וחצי באשמת מעורבות בניסיון לחסל את העבריין אייל בליסה, מציין שהקמת החברה יכולה לפתוח פרק חדש בחייו: "אני רוצה להתפרנס בכבוד ולשנות את החיים שלי. לצאת ממעגל הפשע, שהוא מבחיל ברמות קשות שאני לא יכול לתאר. רוצה שהחברה תיתן לי צ'אנס. כל האסירים מפרגנים לי על זה. גם הנהלת בית הסוהר. אבל המשטרה סימנה אותי כ'מחסל מספר אחת' ומנסה להכשיל אותי. מה שעושים לי לא הוגן. הייתי בצבא, נלחמתי במלחמת יום כיפור. הייתי חייל למופת. זה מקומם".

האם אפליקציית הניווט תצליח להראות להררי את הדרך החוצה מהמעגל שגזל במצטבר 35 שנים מחייו לטובת ישיבה בבתי סוהר, ותביא אותו ליעד – חיים חדשים בתור סטארט-אפיסט? נחכה ונראה.

>> התמונה המרגשת שמוכיחה שכולנו גזענים

>> בגלל תקלה: וולמארט מכרה מסכי LCD ב-9 דולר