גרסתה הבאה של מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט, Windows 9, תזהה את המכשיר והחומרה עליו היא מותקנת ותתאים את עצמה אליו - כך לפי דיווח חדש של מרי ג'ו פולי, אחת העיתונאיות המקורבות ביותר לחברה, באתר ZDNet.

ווינדוס 8, windows 8 (צילום: ניב ליליאן)
תרוץ אחרת על כל מכשיר. Windows 8 על מחשב לוח | צילום: ניב ליליאן

למרות שמיקרוסופט טרם חשפה פרטים על תכונות המערכת של Windows 9, שזכתה לכינוי Threshold ("סף"), ידוע כבר זמן מה כי בפעם הראשונה תאחד החברה את כל מערכות ההפעלה שלה לפלטפורמות השונות למערכת אחת אחידה, שתחליף את המערכות השונות שלה למחשבים (Windows), טאבלטים (Windows RT), סמארטפונים (Windows Phone) וקונסולת המשחקים Xbox.

כעת, לפי הדיווח של פולי, נראה שמיקרוסופט תאחד את מערכות ההפעלה (לא כולל את ה-Xbox כרגע) למערכת אחת, שתותקן על כל מכשירי המשתמש אך תיראה אחרת על כל אחד מהם. כך, למשל, מחשבים ניידים ונייחים שיריצו את Windows 9 ייהנו מהממשק שולחן העבודה המוכר ותמיכה בתוכנות הזמינות עבור מחשבים, בעוד מחשבים היברידיים, המשלבים בין טאבלט ללפטופ על ידי חיבור מקלדת, יציעו למשתמש ממשק מגע כאשר אין מקלדת וכאשר יחבר המשתמש מקלדת הוא יועבר לממשק שולחן העבודה המסורתי.

עוד ב-Geektime:
>> אפליקציית הדייטים טינדר השעתה את המנכ"ל בשל חשד להטרדה מינית
>> אחרי עשר שנות פעילות: גוגל סוגרת את הרשת החברתית הראשונה שלה

הממשק המשולב לטאבלטים וסמארטפונים, שמאחד למעשה בין Windows Phone ל-Windows RT, אמנם לא יציע שולחן עבודה והרצת תוכנות רגילות, אבל כן יאפשר שימושיות דומה באמצעות מספר אפליקציות מגע במקביל זו ליד זו. גרסה זו תרוץ על גבי סמארטפונים וטאבלטים מבוססי מעבדי ARM הנפוצים במכשירים ניידים, ואולי אף טאבלטים מבוססי מעבדי Atom של אינטל.

בנוסף, גרסתה של Windows 9 למחשבים תחזיר את כפתור ה-Start (התחל) לקאמבק בצורת תפריט משודרג. בין החידושים בו תהיה האפשרות להריץ אפליקציות המיועדות לסמארטפוני Windows Phone על גבי המחשב ושילוב "אריחים חיים" מממשק המגע בתפריט. למרות זאת, עדיין לא ברור האם התפריט המשודרג יבוא במקום ממשק המגע "מטרו", שהיה חלוץ בתחום העיצוב השטוח שהן אפל והן גוגל אימצו מאוחר יותר במערכות ההפעלה שלהן, או בנוסף אליו.

נראה שבמיקרוסופט הבינו שהניסיון לכפות על משתמשי Windows 8 ממשק שמתאים למסכי מגע היה טעות, שהתבטאה בכך שרק 13% מהמחשבים בעולם מריצים כיום את המערכת, בעוד 50% עדיין מריצים את חלונות 7. זאת מכיוון שרוב מכריע של מסכי המחשבים הניידים והנייחים אינם כוללים מסכי מגע. ההערכות הן כי מיקרוסופט תמעיט בשנה הקרובה בעדכונים ל-Windows 8 ותשקיע את מרב מאמציה כדי למהר להוציא את Windows 9.

Windows 9 תושק ככל הנראה לקראת אמצע השנה הבאה, כאשר מי שלא מסוגל להמתין יוכל להתנסות בגרסת ניסיון (Preview) שלה עוד לפני סוף השנה הנוכחית.

הכתבה הנוכחית פורסמה באתר Geektime