"אני מבית חילוני אני לא מנסה או רוצה להשתנות. טוב לי ככה".

"אני אדם חילוני, אין לי בעיה לשמור על כשרות מחוץ ובתוך הבית. אני מודה זה קצת מכשול אבל עבור הבחורה הנכונה אתמודד.."

"חילונית. אין לי בעיה עם שומר כשרות למשל, אבל שומר שבת פחות יתאים.."

אלו רק כמה ציטוטים שאפשר למצוא בפרופילים של רווקים חילוניים באתר ההיכרויות "שליש גן עדן", המיועד לדתיים ולשומרי מסורת. עם המגוון הרחב של האפליקציות ואתרי ההיכרויות שקיימים היום לרווקים חילוניים – מה יש להם לחפש דווקא באתר הכרויות שבאופן מוצהר פונה לקהל הדתי?

רוית, חילונית שפתחה פרופיל בשליש גן עדן (צילום: דפנה נוריאל)
"באפליקציה חילונית גבר יכול לשלוח הודעה 'בא לך לבלות?'". רוית | צילום: דפנה נוריאל

רוית, רווקה בת 30 מתל אביב בעלת פרופיל ב'שליש גן עדן', מסבירה: "הגברים המסורתיים או הדתיים באפליקציה לא מתביישים להגיד שהם מחפשים קשר רציני והיכרות למטרת חתונה. הם מאוד מוכווני מטרה ורציניים, בניגוד לגברים בשאר האפליקציות של החילוניים, שפעמים רבות לא סגורים על עצמם, או לחילופין כותבים שהם מחפשים קשר רציני אבל אחרי שיחה איתם מבינים שזה לא המצב. למשל, גבר באפליקציה חילונית יכול להתכתב איתי ופתאום להיעלם, או לשלוח הודעה בשעה מאוחרת 'בא לך לבלות הלילה?', ובאפליקציה של דתיים זה בכלל לא נמצא בשיח, יש הרבה יותר כבוד ורצינות".

מה את מחפשת באתר?
"אני חיה אורח חיים חילוני, אבל באה מבית מסורתי ומרגישה איזשהו חיבור לדתל"שים או מסורתיים, אבל דתיים ממש פחות רלנווטיים עבורי, משום שהצד הדתי לרוב לא יתפשר והחילוני הוא זה שיצטרך לעשות את הפשרות. אני מוכנה להתפשר עבור בן זוג, כי אני מבינה שבזוגיות יש פשרות, אבל שאר הדברים בו יהיו חייבים להיות שווים את זה".

"נשים מחפשות רשימת מכולת"

דודו כהן, חילוני שפתח פרופיל בשליש גן עדן (צילום: ליאת ברקו)
"מה שיוצא מאפליקציות כלליות אף פעם לא מתפתח לקשר רציני". דודו כהן | צילום: ליאת ברקו

דודו כהן, רווק חילוני בן 32 מירושלים שמחפש את האחת באפליקציה, מספר: "אני נמצא באתרים ובאפליקציות השונות כבר לא מעט שנים ויש לי תחושה שמה שיוצא משם אף פעם לא מתפתח לקשר רציני. אני שומע גם מחברים שהקשרים שיצאו להם משם תמיד היו זמניים. קיבלתי רושם מהבחורות באפליקציות האלו שהן חושבות בצורה מאוד פרקטית ומחפשות בבחורים תכונות לפי רשימת מכולת – שיהיה שרירי, נראה טוב ויעשה כסף. לי יותר חשוב שידברו לרגש, וזה מצרך נדיר בימינו. אני מחפש מישהי רצינית וקצת יותר ביישנית, כמוני. באפליקציה דתית כמעט כולם כותבים על עצמם שהם רוצים להכיר למטרות חתונה, וזה משהו שגם אני מחפש. להיות דתי ממש זה לא בשבילי, בין היתר כי אני גם בעל עסק שעובד בשבת, אבל יצאתי לכמה דייטים עם דתיות מהאפליקציה ופגשתי בחורות עמוקות ואיכותיות ואני מאמין שיש שם פוטנציאל. מעבר לזה, הייתי רוצה בחורה עם זיקה כלשהי לדת, כי יש בדת גם הרבה דברים יפים. למשל, אני מאמין ששמירת נידה יכולה לעשות טוב לזוגיות. אני פתוח להכל ואהיה מוכן לעשות פשרות גם בנושא הזה בשביל מישהי רצינית".

"מאסתי בחיי הרווקות בתל אביב"

זה אולי נשמע יפה בתיאוריה, שרווקים כמו דודו ורוית מצהירים שהם מוכנים לעשות פשרות למען הזוגיות, אבל האם מערכות יחסים מסוג זה יכולה לעמוד במבחן המציאות?

זוגות שהכירו בשליש גן עדן (צילום: ג'ירף הפקות צילום)
"בטינדר יצאתי לדייטים שלא הובילו לשום מקום". עידן ואיילת פלטי | צילום: ג'ירף הפקות צילום

עידן ואיילת פלטי, בני 33 ממושב תקומה, הכירו באתר ביוני 2014, כשבוע לפני צוק איתן. באותה תקופה עידן שכר דירה בהרצליה וניהל בית קפה ברחוב בוגרשוב בתל אביב וחיי רווקות תל אביביים טיפוסיים.

מה היה לך לחפש באתר הכרויות דתי?
"באזור גיל 31 הבנתי שמספיק עם הדייטים, חיי הרווקות ודירות השותפים בתל אביב והחלטתי שהגיע הזמן להתקדם. הייתי נוסע להורים שלי בחיפה ורואה איך כל החברים לאט לאט מתחתנים ומביאים ילדים, ורציתי להתמסד. טינדר כבר היה קיים והייתי רשום בעוד אתרים, אבל יצאתי לדייטים שלא הובילו לשום מקום. במיוחד באזור המרכז, הנשים שנתקלתי בהן אמרו שהן רוצות להתמסד אך לרוב היו מכורות לקריירה או שיחקו משחקים והבנתי שאני פשוט שורף את הזמן שלי. נרשמתי לאתר שעם הזמן גם התקדם לאפליקציה וראיתי שהנשים שם נכנסו לאתר כי הן רצו להכיר גבר לחיים, לבנות איתו משפחה. נכון שהאתר מכוון לקהל דתי מסורתי, אבל יש שם גם הרבה נשים שלא חיות אורח חיים דתי, או אולי רק מעט מסורתיות ומאוד איכותיות".

"הכרתי את איילת, שהיא דתית-מסורתית באתר כשבוע לפני שגויסתי למילואים בצוק איתן. באותה תקופה היא גרה במושב זמרה שבעוטף עזה ובהתחלה פסלה את הקשר בגלל המרחק. במסגרת המילואים שיבצו אותי בעוטף עזה, קרוב אליה, וכך התחלנו להיות בקשר".

פערי הדת לא הקשו על מערכת היחסים?
"הבדלתי הדת לא היוו מכשול עבורי, כי בשביל להקים משפחה הייתי מוכן להתחזק וככל שהזמן עבר, בעקבות הקשר אכן התחזקתי. היא הייתה מוכנה לקבל אותי ולקחת על עצמה את הפרויקט לחזק אותי. היום אני אמנם לא חובש כיפה, אבל אני כן שומר שבת כמה שאפשר. אחרי ארבעה חודשים התארסנו והיום אנחנו גרים בעוטף עזה, קרוב להוריה. גם המשפחות קיבלו את זה מאוד יפה והעובדה שהייתי חייל ששומר על הגבול מאוד שיחקה לטובתי מבחינת ההורים שלה".

"פסלתי בחורים באתר כי הם היו דתיים מדי בשבילי"

גם שפרה ואורי זהבי, בני 45 מתל אביב, הכירו באתר לפני 3 שנים והתחתנו לפני כשנתיים. שפרה משחזרת: "סיפרו לי על האתר הזה וממש לא חשבתי שאמצא שם מישהו, כי לא הייתי בקטע של לחזור בתשובה, אבל החלטתי שאנסה ונרשמתי. דיברתי עם שני גברים בטלפון והם אכן היו יותר מדי דתיים בשבילי, כך שישר פסלתי אותם. לאחר מכן ראיתי תמונה של אורי ומה שהוא כתב התאים לי, פניתי אליו ומאז הכל היסטוריה. אנחנו היום חילוניים עם זיקה ליהדות ואנחנו מאוד מכבדים את המקום של מה אנחנו מסוגלים ומה לא ואנחנו לא כופים אחד על השני דבר. אנחנו מסתדרים כי אנחנו ממש באותו ראש. למשל, אנחנו מדליקים נרות שבת ועושים קידוש מהמקום היפה שלנו ואני אפילו מפסיקה להדליק אש מהרגע שהשבת נכנסת, אבל לא שומרים שבת באופן מלא ולא שומרים כשרות".

היית ממליצה לחילונית לחפש חתן באפליקציה?
"לי זה עבד כי מצאתי את אורי, שהיה בראש שלי. אני לא בטוחה שזה יתאים לחילונית גמורה, שלא מתחברת בכלל לדת, אבל אם היא חילונית ויש לה מעט מסורתיות או זיקה לדת, אז בהחלט כן. זוג צריך שתהיה לו נקודת פתיחה בסיסית, ופער גדול מדי לא עושה טוב לקשר".

אסף ובת אל נבון, מנהלי שליש גן עדן
אסף ובת אל נבון

אסף נבון, בן 33, מנכ"ל "שליש גן עדן", מסביר מדוע בכל זאת, עם הפריחה של אפליקציות חילוניות רבות כמו טינדר, חילוניים רבים עדיין מוצאים עצמם באפליקציית הכרויות דתית: "אני חושב שמסך הסלולר מתקשה להעביר הרבה מסרים, ולכן אפליקציות שמעבירות מסר חד יותר נוטות לשמר את הקהילה שלהן בצורה טובה יותר. בנוסף, יש נטייה כללית בתקופה הזו ללכת יותר לקצוות, ובסופו של דבר הזרם המרכזי בחברה הישראלית הוא די שמרני. אנשים נמצאים אצלנו כי הם רוצים להתחתן ולהקים בית בישראל. אני מניח שרבים מהחילוניים שמגיעים אלינו לא מגיעים לחפש פרטנר שומר מסורת, אלא במטרה לחפש בן או בת זוג למטרות חתונה, הקמת משפחה וקשר יותר עמוק ומחייב, חלקם כנראה אחרי שהתייאשו מהפרטנרים שנתקלו בהם באפליקציות כלליות, בהן הנטייה לפעמים היא גם לחפש סטוצים או לא לקחת קשרים ברצינות".

בנימה זו, שיהיה לכולם חג אהבה שמח!

לסיפורי אהבה נוספים ברשת אפשר לפנות לעדי רם לפייסבוק