רוצים להריץ את צייר או את המשחקים הקלאסיים של שנות ה-90 על הסמארטפון? זה מתחיל לקרות: חברת CodeWeavers, שמפתחת כלי להרצת תוכנות ווינדוס על מערכות הפעלה מבוססות לינוקס, שחררה לאחרונה גרסה כמעט גמורה של הכלי לאנדרואיד.

הכלי, שנקרא Wine, הוא מעין שכבת ביניים, שמריץ ממשק דמוי ווינדוס 95, ומאפשר להריץ תוכנות המיועדות לווינדוס. החברה עובדת כבר לפחות שנתיים על גרסה שלו שתעבוד על מכשירי אנדרואיד ולפני כשבוע וחצי יצאה גרסה ראשונית שלו הניתנת להורדה מאתר Wine (יש לבחור ב-wine-3.0-arm.apk ובסיום ההורדה לאשר התקנה ממקורות לא ידועים).

עם זאת, הגרסה הראשונית עדיין לא גמורה. הדבר מתבטא בין היתר בכך שהיא אינה תומכת במקלדת המגע, אלא רק במקלדת חיצונית (נזכיר שמכשירי אנדרואיד תומכים במקלדות בלוטות' ורובם גם במקלדות USB באמצעות מתאם USB On the Go, או בקיצור USB-OTG); היא אינה תומכת במשחקים; ואת ההתקנה תצטרכו לעשות בדרך ארוכה שדורשת ידע טכני; בנוסף, בגלל הדרך בה עובד Wine, על רוב מכשירי אנדרואיד הוא לא יאפשר להתקין תוכנות רגילות, אלא רק כאלו שהותאמו לפורמט האפליקציות של ווינדוס 8/10. רשימת אפליקציות תואמות ניתן למצוא ב-XDA Developers. על מכשירים עם מעבדי אטום של אינטל (למוטורולה, לנובו ואסוס יש כמה כאלה) ניתן יהיה להתקין תוכנות רגילות של ווינדוס.

כאמור, מדובר בגרסה ראשונית, והחברה מבטיחה שבהמשך השנה ישופר Wine ויהפוך את התקנת התוכנות המסורתיות על מכשירי אנדרואיד לאפשרית עבור יותר משתמשים.