אפליקציית Make me Asian
גזענות, Level: Asian (צילום מסך של האפליקציה)

אפליקציה חדשה המוצעת להורדה חינמית בחנות האפליקציות של גוגל מעוררת סערה קטנה בארצות הברית. האפליקציה, שנקראת "עשה אותי אסייתי" (Make me Asian) מואשמת בגזענות על ידי אירגון אסייתים-אמריקאים.

נקסטר גם בפייסבוק

"עשה אותי אסייתי", כנראה כשמה כן היא מאפשרת למשתמש להעלות תמונה, ללכסן את עיניו ולהוסיף לפרצופו מיני אקססוריז סטריאוטיפיים לסינים ויפנים, כמו שפם ארוך או כובע קש. אגב, יוצר האפליקציה פיתח גם אחת זהה בשם "עשה אותי אינדיאני" שהופכת את צבע עורו של המצולם לכהה יותר. בתיאור בחנות נכתב כי האפליקציה, בין אם בגרסה האסיאתית ובין אם האינדיאנית, היא "דרך קלה וכיפית להפתיע את החברים שלכם". עשה אותי אסייתי הורדה בחנות האפליקציות חמישים אלף פעמים. עשה אותו אינדיאני זכתה למאה אלף הורדות.

בתוך שרשור ארוך של תגובות לאפליקציה, בולט הדיון הסוער סביב נושא הגזענות. האם האפליקציה הזו באמת פוגענית או שאולי האנשים בעולם הפכו לרגישים קצת יותר מדי? התשובה לשאלה זו תישאר בגדר תעלומה, בטח כשגם לאורך התגובות ניתן לראות קשת רחבה של דעות. חלק טוענים כי מדובר בגזענות והדבקת סטריאוטיפים. אחרים מתבדחים ומזכירים שלא צריך לקחת הכל יותר מדי ברצינות. ויש את המתווכחים שגורסים כי אם כך, גם אפליקציות שהופכות אתכם לשמנים או זקנים צריכות להיחשב כגזעניות ומפלות נגד קשישים ובעלי משקל עודף, בגלל שאלה מתייחסות לתכונות מסוימות מאוד במראה של בן אדם.

לעומת חנות האפליקציות של אפל, חנות האפליקציות של גוגל פתוחה לקהל הרחב, כך שגם התלונות לגוגל ככל הנראה לא יעזרו ולא סביר שהאפליקציות יורדו מהחנות בזמן הקרוב, בטח שלא בפעולה של גוגל עצמה. לפני יומיים נפתחה עצומה הקוראת לגוגל להסיר את האפליקציה עצמה. בעצומה נכתב כי גוגל מפרה את המוטו שלה עצמה - "אל תהיה רשע". נכון לעכשיו כ-3,000 איש חתמו על העצומה. דובר גוגל הודיע לאתר CNN כי החבר לא רואה באפליקציה הפרה של תנאי הסכם השימוש עם החברה.

>> למה מאות אלפי ישראלים חיפשו את הערך "רוכסן" בוויקיפדיה?

>> וגם: הישראלית שתשלח לכם הודעה סקסית