בזמן שרובנו עדיין מחכים לעדכון מכשירי האנדרואיד שלכם לגרסה 6 של מערכת ההפעלה, שיצאה לפני 5 חודשים, אמש הפתיעה גוגל ושחררה גרסה ראשונית של אנדרואיד 7, או N.

פיצול מסך בין אפליקציות באנדרואיד N (צילום: גוגל)
שתי אפליקציות על מסך מפוצל באנדרואיד N | צילום: גוגל

"(קוראים לה) N, כי היא כל כך חדשה ש'אין' לה עדיין שם", כתב הירושי לוקהיימר, סגן נשיא גוגל האחראי על פיתוח מערכות ההפעלה שלה. הוא הסביר שגוגל החליטה לשחרר השנה את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה מוקדם יותר מאי פעם, כדי לתת למפתחים זמן להגיב ולהתאים את האפליקציות שלהם לפני יציאת הגרסה הסופית של המערכת, וגם הזדמנות להעביר לגוגל בקשות לשיפורים ושינויים בשלב מוקדם יחסית בפיתוח.

הוא הבטיח שהששחרור המוקדם יעזור גם ליצרניות המכשירים לעדכן את הסמארטפונים והטאבלטים שלהן מהר יותר, שכן הן יקבלו גרסה סופית של המערכת כבר בקיץ, בניגוד לשנים קודמות בהן הגרסה הסופית של אנדרואיד העדכנית הועברה לסמסונג, LG ויתר היצרניות רק בסתיו או בחורף. כידוע, אחד החסרונות העיקריים של אנדרואיד הוא הזמן הארוך שלוקח לגרסאות חדשות להגיע אלינו, המשתמשים. בתחילת השבוע עדכנה גוגל כי גרסת "לוליפופ" (5) בת השנה וחצי עקפה את קיטקט (4.4) בת השנתיים וחצי כגרסה הנפוצה ביותר של מערכת ההפעלה שלה, בעוד הגרסה האחרונה, מרשמלו (6), רצה על 2.3% מהמכשירים בלבד 5 חודשים לאחר השקתה.

 

 

אז מה חדש בגרסה N (או 7) של אנדרואיד?

 • פיצול מסך: אנדרואיד N תתמוך לראשונה בריבוי משימות על ידי חלוקת המסך לשני "חלונות" והרצת שתי אפליקציות במקביל. עד כה היכולת הזו היתה זמינה רק במכשירים שהיצרניות שלהם הוסיפו אפשרויות כאלו, כמו הפאבלטים של סמסונג (סדרת נוט), LG ו-ZTE.
 • הגדרות מהירות - שורת מתגים חדשה בראש וילון ההתראות מאפשרת להדליק ולכבות מאפיינים כמו ווייפיי, בלוטות', GPS או הוטספוט כמו במכשירי סמסונג, ללא צורך לגרור את האצבע פעם שנייה מראש המסך.
 • ארגון מחדש של ההגדרות המהירות - בפתיחת וילון ההגדרות המלא אפשר לגרור ולהשליך הגדרות כדי לסדר אותן מחדש על המסך.
 • תגובות מהירות - מענה להודעות מאפליקציות שונות ישירות מההתראות, כפי שמציעה אפל באייפון כבר שנה וחצי.
 • איחוד התראות - התראות מאפליקציה אחת יוכלו להתקבץ תחת אייקון אחד במקום להופיע כל אחת בנפרד ולהעמיס על וילון ההתראות.
 • חוסך גלישה - הגדרה חדשה שמיועדת למנוע מעבר של מגבלת הגלישה החודשית על ידי הקטנה של פעילות הרשת של אפליקציות, גם בפעולה רגילה וגם כאשר הן ברקע. אפשר גם לסמן אפליקציות שלא יוגבלו.
 • סינון מטרידים - חסימה של מתקשרים בלתי רצויים שופרה, ועתה היא מסננת גם שיחות וגם הודעות וכבר לא מציגה התראה על כל פעם בה מספר שנחסם מנסה ליצור קשר. כמו כן, רשימת המספרים שחסמתם תגובה ותעבור איתכם ממכשיר למכשיר.
  פיצול מסך באנדרואיד N (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
  אנחנו כבר עידכנו | צילום: אהוד קינן, NEXTER

בגוגל מדגישים כי החידושים האלה הם רק ההתחלה, ושינויים נוספים ייחשפו בוועידת המפתחים Google I/O שתתחיל ב-18 במאי.

הגרסה ששוחררה אמנם ראשונית ומיועדת למפתחים ומשתמשים מתקדמים בעלי מכשיר נוסף לבדיקות בלבד, ולא סתם לכלל הציבור, אך מצד שני גוגל הפכה אותה לקלה מאוד להורדה. 

כל מה שצריך לעשות הוא להירשם לתוכנית הבטא של אנדרואיד ולבחור לאיזה מהמכשירים שלכם אתם מעוניינים לקבל גרסאות ניסיון. ההורדה מגיעה כעדכון תוכנה רגיל למכשיר, ללא צורך לחבר אותו למחשב ולאפס אותו. העדכון תומך בדגמי הסמארטפונים נקסוס 5 ו-5x כמו גם 6 ו-6x, הטאבלטים נקסוס 9 ו-Pixel C והסטרימר Nexus Player. אם אתם לא משוגעים לדבר - תחכו שתצא גירסה רשמית. אנחנו מבטיחים לעדכן מה חדש והאם זה שווה.