"הסטוריית מיקומים" בגוגל (צילום: NEXTER)
מפה שמסגירה את כל סדר יומו של המשתמש. הסטוריית המיקומים של גוגל | צילום: NEXTER

יש לכם סמארטפון מבוסס אנדרואיד? בטח לא צריך לספר לכם שגוגל יודעת עליכם הכל - החל מהאפליקציות בהן אתם משתמשים וכלה בנושאים עליהם אתם מתכתבים במייל. אבל בימים האחרונים נראית ברשת התעוררות מחודשת של חששות בנוגע לאחד משירותי גוגל, המכונה Location History ומטריד לא מעט אנשים.

השירות, הקיים כמעט מהיום בו החלו סמארטפונים של גוגל להימכר לצרכנים, אוגר את המידע אודות מיקומים בהם ביקר המשתמש - כולל תאריכים ושעות, ואף הערכת דרכי התחבורה של המשתמש בין מקומות לפי ניתוח מהירות התנועה שלו בדרכים.

את כל המידע מציג השירות על מפה אינטראקטיבית, המאפשרת לצפות בשחזור מהלכיו של המשתמש בחודש, שבוע, יום, שעה או דקה מסוימים. מטרת השירות היא להציג למשתמש את המידע שנאגר עליו ממילא על ידי גוגל, אך הדבר מטריד אנשים רבים שכן הוא ממחיש עד כמה מוחלטת יכולת הריגול של גוגל אחר המשתמשים - עד ליכולת לנחש בכוחות עצמה היכן הם גרים והיכן הם עובדים, לפי שעות השהות במקומות שונים.

השירות ניתן לכיבוי, אך למעשה, גוגל מודה בתנאי השימוש שלה שכל עוד משתמשי בסמארטפונים שלה ממשיכים להיכנס לאפליקציות הבודקות את מיקומם - וכמעט שאין כיום אפליקציות שלא עושות זאת - היא תקבל את המידע גם אם המשתמש יכבה את השירות המאפשר לו לצפות באותו מידע.

השאלה הנשאלת, כרגיל, היא מה המחיר שאנו מוכנים לשלם עבור נוחות. ויתור על שירותים כמו אפליקציית הניווט ווייז, אפליקציית פייסבוק, אפליקציות המציגות לנו פרסומות לפי מיקומנו ואפשרות לגלוש באינטרנט אלחוטי (WiFi) - בהחלט אפשרי. אך רוב המשתמשים רוצים לקבל את אותם שירותים, שכן בלעדיהם הטלפון החכם הוא לא יותר מספר טלפונים עם מסך מגע.