"הסמארטפון שלנו מצלם כל כך טוב שאתם לא צריכים מצלמה דיגיטלית נפרדת" - זו הטענה של כל יצרנית סמארטפונים בכל פעם שהיא מוציאה מכשיר חדש. כדי להוכיח לנו כמה טוב הסמארטפון החדש מצלם, היא תציג בדרך כלל תמונות עוצרות נשימה של אנשים ונופים, ולפעמים אפילו תציב מולן להשוואה תמונות דומות שצולמו עם המתחרים ונראות - טוב, כמו תמונות שצולמו עם מכשירים שלא יכולים להחליף את המצלמה.

אבל לא תמיד התמונות האלו הן מה שנראה, כפי שקרה ביממה האחרונה עם תמונה ששיתפה יצרנית הסמארטפונים הסינית וואווי. החברה שיתפה אתמול בעמוד הגוגל פלוס שלה תמונה מרשימה למדי של בלוגרית הלייפסטייל אלה וודווארד, שמצולמת מול השמש ולמרות זאת ניתן להבחין בכל פרט וצבע בתמונה - מסיבי הבגד של אלה ועד צבע השיער שלה שמשתנה באור השמש.

פרסומת לוואווי P9 עם אלה וודווארד שצולמה במצלמה מק
הצילום המטעה

לתמונה צורף הטקסט: "הצלחנו ללכוד זריחה יפהפיה עם אלה וודווארד. זוג מצלמות הלייקה של Huawei P9 הופכות את הצילום בתנאי תאורה חלשה כמו אלה לעונג. המציאו מחדש את הצילום בסמארטפון ושתפו את תמונות הזריחה שלכם איתנו".

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל לנו ברור למדי מהטקסט שהתמונה צולמה בעזרת הסמארטפון של וואווי ומוכיחה את עליונותו על סמארטפונים אחרים, שבצילום מול השמש היו מסתנוורים ומוציאים תמונה עם צבעים בהירים או כהים מדי.

אלא שי שטרח להסתכל על המידע הטכני המצורף לתמונה גילה שלא כך המצב: לפי טבלת הפרטים המובנים של התמונה היא צולמה בעזרת המצלמה המקצועית Canon EOS 5D Mark III, שמחירה בישראל בין 9,500 ל-15,000 שקל, תוך שימוש בעדשה שעולה גם היא אלפי שקלים. בסכום הכולל אפשר לקנות בממוצע 10 מכשירים דנדשים של וואווי, ולנסות לשחזר איתם את הצילום המושלם הזה - בלי להצליח לעולם.

לאחר שהסתירה התפרסמה באתר Android Police, מיהרה החברה להסיר את התמונה ולפרסם התנצלות:

"לאחרונה הואר כי תמונה שהועלתה לערוצי הרשתות החברתיים שלנו לא צולמה בוואווי P9. התמונה, שצולמה באופן מקצועי בזמן צילום פרסומת לוואווי P9, שותפה כדי לתת השראה לקהילה שלנו. עם זאת, אנו מבינים שהיה עלינו להיות ברורים יותר בטקסטים לתמונה הזו. מעולם לא התכוונו להטעות. אנו מתנצלים על כך והסרנו את התמונה".

וואווי אינה החברה הראשונה שנתפסת בהטעיה (מכוונת או לא) של הקהל בצילומים שלא באמת מפגינים את יכולות המכשירים שלה. לפני כארבע שנים חוותה נוקיה מבוכה קשה לאחר שהתגלה כי סרטון ההדגמה שלה ליכולות הצילום המיוצב של Lumia 920 צולם במצלמה מקצועית שהוצבה על מתקן ייצוב מסורבל ויקר. ההתנצלות שפורסמה בבלוג החברה הזכירה מאוד את זו של וואווי, וטענה כי המטרה היתה בסך הכל להדגים את ההבדל בין צילום במכשיר בלי ייצוב לצילום במכשיר עם ייצוב, וכי היה על החברה להבהיר זאת.