אין תמונה
פייסבוק Home משתלטת לכם על הסלולרי

פייסבוק הצליחה לעורר את הרשת עם הכרזת הפייסבוק Home ביום חמישי האחרון. זה לא טלפון סלולרי, זה לא שדרוג לאפליקציה הקיימת, זו לא מערכת הפעלה - זו תוכנה שמותקנת על סמארטפון האנדרואיד שלכם ומשתלטת עליו.

האפליקציה המדוברת תהיה זמינה להורדה רק ב-12 באפריל, אבל אמש דלפה לרשת גרסת הפיתוח שלה  - הורדנו אותה ושיחקנו איתה - והנה המסקנות.

פייסבוק בכל פינה

באפליקציית Home, מסך הבית שלכם, זה שדרכו אתם מציצים על השעה, מפעילים אפליקציות, בודקים מיילים – כבר לא קיים, במקומו יש מסך אחד, המסך של פייסבוק Home. ברגע הדלקת המכשיר נראה את השעה בחלק העליון ודמות הפרופיל שלנו בקטן בצורת עיגול חביב בתחתית המסך. אם ננסה לגרור את העיגול נגלה כי קופצים 3 קיצורים מהירים: שמאלה להפעלת המצלמה, ימינה לאפליקציה האחרונה שהפעלנו וגרירה למעלה לכל האפליקציות. ברקע כל העת נעה לנו תמונה, אותה תמונה של הסטטוס שעוד לא קראנו אשר יוצג תוך מספר שניות אם לא נעשה דבר וימשיך ויעבור לסטטוס הבא עד אשר המסך ייכבה או שאנחנו נעבור בצורה ידנית.

פייסבוק Home (צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot)
לא נראה התראה על הודעה פרט לבר ההתראות שנדרש לפתוח אותו ידנית | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot

העדכונים האחרונים שאנו רגילים לקבל באפליקציית פייסבוק באופן אנכי בגלילה אין סופית, כאן הם מגיעים בצורה אופקית ונוכל לדפדף בין הסטטוסים האחרונים של חברינו בסוויפ לימין ושמאל זאת מבלי צורך להפעיל את האפליקציה. כן, הבנתם נכון, מסך הנעילה שלנו הוא מעתה הסטטוסים של החברים שלנו. לכל סטטוס נוכל להגיב או לעשות לייק בלחיצה כפולה על הסטטוס, שאליו גם מתלווה תמונת רקע הפרופיל האישי של המשתמש או תמונה של הסטטוס אם הוא העלה אחת כזו. התראות מתקבלות ישירות על מסך הנעילה בדמות בועות קטנות שנוכל ללחוץ עליהן כדי לקרוא את הסטטוס המלא או לסמנן ככאלה שנקראו ולהסיר מהרשימה בסוויפ לצדדים.

פייסבוק Home (צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot)
צריך לעבור "מסלול לחיצות" ארוך כדי להגיע לאפליקציות הקבועות | צילום: אלעד בלובשטיין , TGspot
היכן הווידג’טים שלי?

פייסבוק Home מתנהגת כ”לאנצ’ר”, אפליקציית אנדרואיד המשתלטת על מסכי הבית ומסך הנעילה. בשל כך, מסך הבית שאנו מכירים ויודעים לא זמין יותר באופן הרגיל שאנו משתמשים בו ביום-יום וכדי לגשת אליו צריך לעבור מספר לחיצות .כך שאם התרגלתם להשתמש בווידג’טים שלכם או להפעיל אפליקציות מסוימות במספר לחיצות בודדות, כאן המצב מעט שונה. תחילה אין ווידג’טים, זה כנראה לדעתם של פייסבוק נחלת העבר. וגם אין את בר ההתראות הכל כך חשוב. טוב, יש, אבל הוא לא נגלה לעין בפעם הראשונה ורק גרירה של החלק העליון מטה חושפת אותו.

_OBJ

כדי לבצע את הפעולות הבסיסיות כמו חיוג, כניסה למייל או לאפליקציית ניווט, נצטרך להתרגל ולהשתמש בכפתור “Apps”. על ידי גרירת תמונת הפרופיל שלנו מעלה יפתח תפריט של אפליקציות מועדפות, ואם תשימו לב זהו אלה שהיו לנו על מסכי הבית הקודמים. שם נוכל לסדר לנו את האפליקציות שבהם אנו משתמשים ביום יום ונוכל לדפדף בסוויפ בין המסכים. שאר האפליקציות נמצאות בדפדוף שמאלה ושם נמצא רשימה נגללת של האפליקציות המותקנות במכשיר. כדי לחזור אחורה למסך הבית הקודם שלנו, ישנו כפתור בסוף רשימת האפליקציות הנקרא “More”, אשר יקשר אותנו ישירות למסך הקודם שלנו.

ואם נכנסה שיחה או הודעת מייל? כרגע בגרסה זו אנחנו לא נראה התראה על כך פרט לבר ההתראות שנדרש לפתוח אותו ידנית או להגדיר בהגדרות הפייסבוק כי הוא יישאר פתוח קבוע.

אגב, מאותו כפתור Apps יש לנו גישה לכתוב סטטוס חדש, להוסיף תמונה או לבצע צ’ק אין, משהו שדווקא ציפינו כי יהיה במסך הראשי ולא בתפריט פנימי וגם נושא העדכונים וסדר הופעתם לא ברור עוד, אולם יש לציין כי זוהי אינה הגרסה הסופית וחסרים עוד מספר פיצ'רים כמו ה-Chat Heads, ממשק ההודעות המאוחד כך שאנחנו מצפים לשיפורים.

השורה התחתונה: האם שווה להתקין?

אם אתם מכורים, מאוד מכורים לפייסבוק כנראה שכן. הממשק מהנה ונוח, קל יותר להתמקד בסטטוסים והדפדוף בהם מנצח על פני גלילה אינסופית. אבל, וזה אבל גדול, זה מאוד לא פרקטי ונוח לעבוד עם הסלולרי בצורה הזו. אין כפתור מהיר לביצוע שיחה, אין וודג’טים, ולהגיע לאפליקציות במכשיר דורש מאיתנו יותר מידי לחיצות. אם פייסבוק ישפרו את הממשק ויוסיפו אפשרויות התאמה נוספות יכול להיות שהיינו נשארים איתו, אבל במצב הנוכחי אנחנו רצים להסיר.

וידאו: פייסבוק Home בהצצה ראשונה:

 

עוד סקירות וכתבות ב-TGspot