כנס המפתחים של גוגל, I/O 2018, נפתח כתמיד במצגת ארוכה ומלאת הכרזות והדגמות. חלק גדול מהן כוון לקהל שנכח במקום - מפתחי האפליקציות - ופחות רלוונטי למשתמשים. כאן בחרנו להתמקד בהכרזות הרלוונטיות למשתמשים עצמם: מוצרים, אפליקציות ושינויים במערכת ההפעלה אנדרואיד שבהם כולנו נוכל להשתמש בטווח השבועות והחודשים הקרובים.

Android P: חידושים והעתקות

לגרסה הבאה של אנדרואיד עדיין אין שם רשמי, אבל אנחנו כבר יודעים כמעט הכל עליה. עד כה הכריזה גוגל בעיקר על השינויים מאחורי הקלעים המתמקדים בשיפורי אבטחה וזמן סוללה, ואתמול הציגה גם ממשק חדש שמחליף את הכפתורים בתחתית המסך במחוות מגע שונות למעבר מהיר בין אפליקציות. אם זה נשמע לכם דומה למה שאפל עשתה עם ה-iPhone X, ובכן, אתם לא היחידים. גוגל, ולא בפעם הראשונה, פשוט העתיקה חידוש כמעט כפי שהוא מהמכשיר של אפל (זה בסדר, גם בחברה עם התפוח יודעים להעתיק כשצריך).

בנוסף, אנדרואיד החדשה תנסה לשמור על הבריאות שלכם באמצעות מסך חדש שיציג בדיוק כמה זמן אתם מבלים מול אפליקציות מסוימות, לכמה הודעות עניתם במהלך היום, ועוד מיני סטטיסטיקה מבהילה שתפקידה בעיקר לשכנע אתכם לבלות מעט פחות זמן מול המסך. אפשר יהיה אפילו להגדיר שעות וימים שבהם המכשיר יציק לכם פחות, או אפילו יצבע את התצוגה בצבעי שחור ולבן כדי לעודד אתכם להניח את הסמארטפון וללכת לישון.

גרסת בטא של Android P, המיועדת למשתמשים אמיצים במיוחד, זמינה כבר עתה להורדה עבור מספר מכשירים מתוצרת חברות כדוגמת נוקיה, סוני, Essential וכמובן גוגל עצמה. העדכון הרשמי והסופי יגיע לקראת סוף השנה הנוכחית, אולם כל מכשיר שאיננו מסדרת ה-Pixel של גוגל עדיין תלוי ברצונה הטוב של היצרנית באשר לקצב העדכונים. חלק גדול ממכשירי סמסונג, להזכירכם, עדיין ממתינים לעדכון לגרסה הקודמת של אנדרואיד עליה הכריזה גוגל לפני יותר משנה.

הסייען של גוגל יתאם לכם פגישות

ההדגמה המדהימה ביותר שנערכה במהלך מצגת הפתיחה של כנס I/O הייתה ללא ספק טכנולוגיה בשם Google Duplex, המאפשרת לסייען הדיגיטלי של גוגל, Google Assistant, להתקשר בשמכם לבית עסק ולנסות ולתאם בעבורכם פגישה. השיחה מתבצעת בקול אנושי לחלוטין, לרבות ניואנסים וחידודי לשון מאולתרים שלא נשמעו בכלל כמו, ובכן, מחשב מדבר. הסייען של גוגל הצליח להבין הכל בזמן אמת, ולענות לעניין גם כשהשיחה איננה מתנהלת בדיוק כמצופה.

Google Duplex היא עדיין לא טכנולוגיה הזמינה למשתמשים, ובגוגל לא הכריזו מתי בדיוק היא תהפוך לכזו, אולם בינתיים צפויה הגרסה הנוכחית של הסייען הדיגיטלי לזכות בכמה קולות חדשים, בהם קולו של הזמר והשחקן האמריקני ג׳ון לג׳נד.

בגזרת הגאדג׳טים, הכריזה גוגל כי סדרת ״המסכים החכמים״, שכבר נחשפה בתערוכת האלקטרוניקה CES בתחילת השנה, תגיע למדפי החנויות בארה״ב בחודש יולי. אלו מכשירים הכוללים מסך המאפשר לסייען הדיגיטלי להציג גם מידע ויזואלי, כמו תמונות, סרטונים מיוטיוב ומסכי אפליקציות. היות שמחירם ההתחלתי של המסכים הללו עומד על כ-200 דולרים והם פועלים רק בשפה האנגלית, קשה להאמין שנראה אותם בישראל בעתיד הקרוב.

כל שאר ההכרזות: ג׳ימייל, מפות ותמונות משודרגות

בגוגל ממשיכים להשקיע באינטליגנציה מלאכותית, ואנשי החברה הדגימו מספר חידושים הנשענים על הטכנולוגיה בעבור האפליקציות הפופולריות של החברה. ג׳ימייל, שירות הדואר האלקטרוני הפופולרי, יציע לכם בקרוב כלי בשם Smart Compose שינסח את המכתבים שלכם עבורכם. לפי ניתוח של המילים שכבר כתבתם, תנסה גוגל להבין מה בדיוק אתם רוצים לומר, ותציע את הניסוח המתאים ביותר עבורכם. בינתיים זה עובד באנגלית בלבד.

אפליקציית המפות של גוגל תעזור לכם למצוא את דרככם בעיר באמצעות תצוגה חדשה המציגה על גבי הבתים והרחובות עצמם את הכיוון הנכון, תוך שימוש במצלמת המכשיר. בנוסף, תוכלו לעקוב אחרי פתיחת מסעדות חדשות בשכונה שלכם ישירות דרך האפליקציה, ולהזמין חברים להצטרף אליכם ליציאה.

שירות התמונות של גוגל, אחת האפליקציות המצליחות של החברה, יזכה בשבועות הקרובים ביכולת לצבוע צילומי שחור-לבן, זאת באמצעות - ניחשתם נכון - אינטליגנציה מלאכותית שתנתח את התמונה ותנסה לנחש את הצבעים הנכונים. אחרונה חביבה, אפליקציית החדשות של גוגל (Google News) זמינה כבר עתה בעיצוב חדש, הכולל גם המלצות מדויקות במיוחד לתוכן שאמור לעניין אתכם. בנוסף, אמורה האפליקציה להציג בפניכם קישורים ל-״זוויות מבט נוספות״ שיעניקו לכם ״תמונה רחבה יותר״ על אירועים. מעניין כמה זמן יעבור בטרם הקישורים הללו יהפכו לפרסומות בתשלום - בינתיים טוענת גוגל שאת האינטליגנציה המלאכותית שלה אי אפשר לשחד.