יצרנית הסמארטפונים הסינית וואווי הציגה ב-IFA סמארטפונים חדשים - נובה (Nova) ונובה פלוס, ולצידם טאבלט חדש בשם M3.

השם נגזר מהמילה חדשנות (innovation), הסביר ריצ'רד יו, מנכ"ל חטיבת המכשירים הצרכניים בוואווי. מה מיוחד בו? לפי יו, הקצוות שלו מקומרים, כך שנוח יותר להחזיק אותו - בדומה ל-S7 אדג' ונוט 7 של סמסונג. ואכן, התחושה ביד נעימה יותר ממכשירים אחרים, לפחות מהתנסות ראשונית.

יש לו מסך של 5 אינץ', כאשר המשחק החדש הוא יחס בין מסך לגוף - בנובה הוא 76%. הנובה יגיע בזהב, כסף, אפור וגם ורוד, שאיכשהו הופך לצבע פופולרי ביותר ויותר מכשירים.

הוא חד יותר, לפי יו, נחשו מאיזה מכשיר? נכון, האייפון. חשוב לזכור שההשוואה היא לאייפון הקודם, שיצא לפני שנה, והחדש נמצא מעבר לפינה ויושק עוד פחות משבוע.

מדובר במכשיר ביניים, עם מעבד Snapdragon 625 ו-3 גיגה-בייט של זכרון. הם משווים אותו בביצועים לגלקסי A5, ולא למכשירי דגל. יש לו סוללה של 3,020 מיליאמפר/שעה, שזה כמעט פי שניים מבאייפון 6S. זה מספיק ל-5 שעות של פוקימון גו, אמר יו, שיודע מה מעסיק אנשים עכשיו. ההטענה היא באמצעות שקע USB-C, שהגיע הזמן להתרגל אליו - כי בקרוב כל האנדרואידים יפרדו מהשקע שיש לכם עכשיו ויעברו אליו.

כצפוי, וואווי מבטיחה אבטחה טובה יותר עם סורק טביעת אצבע תלת-מימדי - כלומר אי אפשר, או לפחות קשה יותר, להשתמש בצילום או זיוף של טביעת אצבע, אם אי פעם מישהו ניסה לפצח לכם את הסמארטפון בצורה הזאת, מה שכנראה לא קרה למרביתנו.

הדגם הגדול יותר, הנובה פלוס, מגיע גם הוא באפור, כסף וזהב. יש לו מסך של 5.5 אינץ' ברזולוציית HD מלא בלבד. הסוללה שלו היא בקיבולת של 3,340 מיליאמפר/שעה. לא נמסר החישוב על פוקימון, אבל מדובר ב-52 שעות של עבודה "סבירה" לפי וואווי.

כמו במייט S שהוצג בשנה שעברה, אפשר להקיש בו בפרק האצבע על המסך כדי לחתוך צילומי מסך, או ללכוד מסך נגלל בלחיצה ארוכה. בהקשה כפולה אפשר לצלם וידאו מתוך הסמארטפון - למשל כדי להסביר לחבר איך מוחקים הודעה בוואטסאפ. מעבר לכך, לא הוצג משהו חדשני במיוחד.

לנובה יש מצלמת סלפי של 8 מגה-פיקסל עם הדמיית פלאש - כלומר המסך מאיר ברגע הצילום. לא משהו שלא ראינו בסמארטפונים בעבר. יש תיקון מובנה לתמונות פנים בשביל שהעור ייראה טוב - גם משהו שכבר ראינו בעבר. אלא שאחד השדרוגים הוא להפעיל את הפילטר הזה רק על מצולם אחד ולהדגיש אותו על פני האחרים.

סמארטפון ביניים Huawei Nova (צילום: אהוד קינן, ברלין, NEXTER)
כמובן שגלשנו איתו ל-NEXTER | צילום: אהוד קינן, ברלין, NEXTER

המצלמה האחורית היא ברזולוציית 12 מגה-פיקסל. הפוקוס בנובה אורך 0.3 שניות בלבד ויש ייצוב אופטי - גם דברים שכבר הרשימו אותנו איתם במכשירי דגל של חברות אחרות. אלא שכאן זה במכשיר ביניים, שבדרך כלל נעדר אפשרויות כאלה. יש לו גם תמיכה בצילום וידאו ב-4K. כמה צילומים שהספקנו לעשות איתו באמת נראים טוב, והמצלמה מהירה מאוד, במיוחד למכשיר ברמת המחיר הזאת.

וואווי הציגה גם טאבלט נוסף - MediaPad M3, עם מסך 8.4 אינץ', רזולוציה של 2569X1699 וסוללה של 5,100 מיליאמפר/שעה. יש בו מקום לסים LTE בשביל לבחר לרשת הסלולר.

הנובה והפלוס ייצאו לעולם באוקטובר, ויימכרו באירופה ב-399 אירו (כ-1,680 שקל) לגירסה הרגילה, ו-429 אירו (כ-1,805 שקל) לגירסת הפלוס. לפי נסיון העבר נראה שלא יחלפו יותר מכמה שבועות עד שהם ייגיעו לארץ, והמחיר כנראה יהיה דומה למחיר האירופאי (רק בשקלים כמובן).