גלקסי S8 הוא טלפון סלולרי מצויין, אולי הטוב ביותר שתוכלו לקנות היום. אם אתם מרגישים הסתייגות מתקרבת, כל הכבוד, יש כמה כאלה. אבל לא עכשיו, אלא בהמשך. ולפני זה, בואו נדבר רגע על המשמעות של המלה "חשוב".

אחד משמות התואר שהצמידו לגלקסי S8 וכל מה שנקשר בו, עוד לפני שתמונות ראשונות שלו דלפו לרשת, הוא "חשוב". לאן שלא תסתכלו, מצוותים את המלה הזו לשם שלו. ההשקה של ה-S8 הייתה חשובה, ההצלחה שלו חשובה, המבנה שלו חשוב וההחלטה להשאיר שקע אוזניות היא חשובה. קל להתבלבל ולחשוב שמדובר במילות הערכה, אבל התואר "חשוב" הוא לא חוות דעת על איכות המכשיר, אלא ניסיון לתת קונטקסט למה שקורה מסביב לטלפון.

וזה לא שהמלה איננה במקום במקרים רבים. ה-S8 חשוב מכמה סיבות, תלוי מי אתם. אם אתם סמסונג, הוא חשוב בהיותו הזדמנות להשאיר מאחור את אחד הכישלונות הגדולים בתולדות החברה - השקת גלקסי Note 7, שהורד מהמדפים לאחר שהתגלה כי חלק מהסוללות שלו מגיבות בצורה בלתי רציונלית בעליל לכך שמשתמשים בהן, ועולות באש. אם אתם אפל, הוא חשוב כי הוא יפה יותר מכל טלפון שייצרתם אי פעם, וכדי לקחת את ההובלה של תחום עיצוב הטלפונים בחזרה כדאי מאוד שהאייפון הבא יהיה מרשים במיוחד. אם אתם מתחרה אחרת של סמסונג, הוא חשוב כי יהיה לכם קשה מאוד להרשות לעצמכם מעכשיו להשיק טלפון עם שוליים רחבים.

עם זאת, עבורכם לא יהיה מדובר בחוויה מהפכנית - זה מלבן פלסטיק וזכוכית, שמריץ אנדרואיד. השימוש במכשיר לעתים מלהיב, ובפעמים אחרות מתסכל. הוא יסובב ראשים היום, אבל בעוד שנה לכולם יהיו טלפונים דומים. במילים אחרות, "חשוב" אינה המלצת קניה.

אין שוליים - נוח ביד אחת

ההישג הגדול ביותר של סמסונג בגלקסי S8 הוא העיצוב שלו. סמסונג יצרה כאן מסגרת כמעט נטולת שוליים, עם מסך גבוה וצר משהיה מקובל עד כה בתעשייה. היא לא הראשונה - LG עשתה זאת חודש לפניה, ב-G6, אבל סמסונג יישמה את הרעיונות שלה בצורה טובה יותר. ה-S8 צר יותר בכמעט 4 מילימטרים מה-G6, והמסך שלו מתעקם בצורה עדינה הן בצד השמאלי והן בצד הימני כדי לאפשר מארז פלסטיק מעוגל יותר.

התוצאה, יחד עם ההחלטה של סמסונג לעגל את הפינות של המסך (תרתי משמע) היא טלפון עם מסך בגודל 5.8 אינץ' שנוח להחזיק ביד אחת. כשמשווים אותו לאייפון 7 פלוס, ששם מסך בגודל 5.5 אינץ' בתוך מארז משמעותית יותר גדול, ההבדל מדהים למדי. אפילו הגרסה הגדולה יותר של S8, שמצויידת במסך בגודל 6.2 אינץ' נוחה יותר לשימוש ביד אחת מכל פאבלט אחר.

חוץ מזה שנוח להחזיק את ה-S8 ביד אחת, הוא גם יפהפה. הקימורים העדינים שלו, הפינות המעוגלות במסך - הכל בנוי מצויין. ויש שיתלוננו על כך שהגב שלו פלסטיקי, ולא עשוי זכוכית כמו שמקובל אצל חלק מהמתחרים, אבל זה לא פוגע ביופיו של המכשיר כלל. המסך עצמו תואם למסורת של סמסונג. הוא יפהפה, בהיר מאוד, ועם הטיה ברורה לכיוון צבעים חמים.

צילום קבוצתי בגלקסי S8 (צילום:  יחסי ציבור )
צילום קבוצתי בגלקסי S8 | צילום: יחסי ציבור

מכאיב קצת באצבע

לצד נקודות הזכות הרבות שסמסונג מקבלת על העיצוב של ה-S8, יש לו שתי בעיות לא קטנות. הראשונה היא המיקום של קורא טביעות האצבע במכשיר. על פי דיווחים בחו"ל, סמסונג ניסתה עד לרגע האחרון לשלב את הקורא בתוך המסך, אך לא הצליחה, ומיקמה אותו בצידו האחורי של המכשיר, לצד עדשת המצלמה. זו החלטה רשלנית, שאולי נעשתה מחוסר ברירה, אבל אין אלא לדבר עליה. אם אתם מחזיקים את הטלפון ביד ימין, יש סיכוי סביר שתעבירו את האצבע על עדשת המצלמה אם תנסו להשתמש בקורא. אם אתם מחזיקים את הטלפון ביד שמאל, יש סיכוי סביר שהניסיון להגיע לקורא לא רק ילכלך את העדשה אלא גם יכאיב לכם לאצבע.

יצויין כי יש ב-S8 מגוון דרכים אחרות לפתוח את הטלפון עם זיהוי ביומטרי, ממנגנון זיהוי פנים ועד לסריקת קשתית בעין, אבל יש לא מעט אפליקציות שמוכנות לקבל רק סיסמה או זיהוי ביומטרי כאמצעי אבטחה. מנהל הסיסמאות 1Password, למשל, לא בנוי למכשירים עם סורק טביעות בלתי שמיש כמו זה.

הבעיה השניה בדרך בה הטלפון הזה בנוי היא השוליים. כן, זה נורא יפה שהמסך מתעקם מעט, ובסמסונג פיתחו עבור הטלפון כמה ממשקים שבנויים לצורה הזו, כמו מסגרת צבעונית בזמן שמישהו מתקשר, כך שאם הטלפון שוכב הפוך, תראו פסים דקים של אור שיתריעו על השיחה הנכנסת. אבל לפעמים, השוליים האלה מעצבנים. אם אתם צריכים ללחוץ על כפתור שנמצא בדיוק בשול, לא מן הנמנע שתצטרכו לפעמים לנסות פעמיים-שלוש לפני שהלחיצה תיקלט, פשוט כי יש יחסית מעט שטח פנים בו אפשר לגעת. לאורך שבוע וחצי של שימוש, נתקלתי בבעיה הזו מספיק פעמים כדי שאזכור אותה בזמן כתיבת הביקורת.

מתעלה אפילו על גוגל

לפני כמעט תשע שנים, כתבתי ביקורת על ה-F480 של סמסונג, הטלפון הראשון של החברה עם מסך מגע. בעברית קראו לו טאצ'וויז, וכותרת הביקורת הייתה "לא לגעת". הסיבה? בעיקר הממשק הממש מזעזע. אני עדיין זוכר איך בחלק מהתפריטים גלילה עם האצבע למעלה הזיזה את התפריט מעלה, ובחלק אחר הזיזה אותו דווקא למטה. זה זכרון שממנו עשויים סיוטים של מבקר טלפונים.

יהיה זה מעט מרושע להגיד שתשע שנים הספיקו לסמסונג כדי לתקן את הבעיות ההן. בשנים האחרונות, ממשקי הטלפון שלה היו לא רעים. אך רק השנה אפשר להגיד שבמובנים רבים, הממשק שסמסונג בנתה כאן הוא ממשק האנדרואיד הטוב ביותר בשוק, כשהיא מתבססת על אנדרואיד 7. יש רגעים בהם הוא מתעלה גם על הממשק הנקי של גוגל, וזה לא דבר של מה בכך.

סמסונג עיצבה מחדש את השפה הויזואלית שלה לקראת ההשקה של ה-S8. יש כאן צלמיות חדשות, יש תפריטים נוחים יותר, וחשוב מכל אלה - יש את מערכת ההתראות הטובה ביותר בשוק. כשמגיעה הודעה חדשה, או מייל חדש, סמסונג מקפיצה בועה מועגלת נעימה מאוד לעין. גם המצב בו הטלפון לעולם לא מכבה את המסך לגמרי, ובמקום זה מציג מידע מינימליסטי על רקע שחור, שודרג, ועכשיו הוא יכול להציג יותר סוגי מידע.

השינוי המהותי ביותר בממשק הוא פרידה מכפתורים פיזיים על פני המכשיר. במקומם, יש שלושה כפתורי תוכנה, שהמרכזי שבהם רגיש לכמה רמות לחץ. מעבר לכפתורי תוכנה לא רק מאפשר להגדיל את המסך, אלא גם נותן למשתמשים שמדרגים מטלפון של חברה אחרת להזיז את כפתור ה"אחורה" לצידו השמאלי של המסך, ואת כפתור ריבוי המשימות לצידו הימני, כמו שקורה כמעט בכל חברה למעט סמסונג.

שני כפתורי אחורה

לרוב, הממשק הזה עובד טוב. לפעמים, הוא מעצבן ממש. קחו, למשל, את מסך ההגדרות. אם אתם נמצאים שלב אחד פנימה בתוך תפריטי ההגדרות, יופיעו על המסך שני כפתורי "אחורה". אחד, בפינה השמאלית העליונה של המכשיר, מוכתב על ידי ממשק התפריטים שסמסונג בנתה. השני, בפינה הימנית התחתונה של המכשיר, מוכתב על ידי אנדרואיד. הראשון הולך שלב אחד למעלה בעץ התפריטים, השני מחליף לחלון הקודם בו הייתם. איך זה הגיוני?

בכל מערכת הפעלה או ממשק-על תמצאו בעיות הנדסת אנוש, אבל לאור ההתקדמות הכבירה שעשו בסמסונג בתחום הזה, מצער מאוד שרוב הפשלות בממשק נראות כמו חוסר תשומת לב לפרטים הקטנים.

גלקסי S8 (צילום:  יחסי ציבור )
גלקסי S8 | צילום: יחסי ציבור

ביגסבי - בעיקר הבטחות

עוד לפני שהכריזה על ה-S8, חשפה סמסונג את העוזר האישי המובנה בטלפון, ביגסבי. היא אפילו ייעדה לו כפתור על צד המכשיר, שאי אפשר לתכנת מחדש בלי שימוש ביישומים חיצוניים. בחלומות של סמסונג, ביגסבי הוא עוזר שמתמקד לא במציאת תשובות באינטרנט, אלא בתפעול הטלפון. הוא מתחבר ליישומים השונים ומאפשר לשלוט בהם, מאפשר לכם לשלוט באמצעות קולכם בדברים שמחוברים אליו, והופך את המצלמה לחכמה יותר.

בפועל, ביגסבי עדיין לא תומך בשליטה קולית בשפה האנגלית, מסך הבית הייעודי שהוא קיבל בטלפון לא נותן יותר מדי מידע שימושית ודומה למוצרי עבר כמו Blinkfeed של HTC, והמצלמה החכמה מאפשרת לזהות פריטים בפריים ולחפש תמונות שלהם באינטרנט. זה לא מאוד מרגש. למה צריך בשביל זה כפתור ייעודי על הטלפון? לא ברור. יש לקוות שביגסבי יהפוך לשימושי יותר מהר מאוד, כי נכון לעכשיו מדובר בהבטחה לא ממומשת עם נדל"ן בולט מאוד על גוף הטלפון.

מכוסים לשלוש השנים הבאות

עם מעבד האקסינוס החדש של סמסונג, 4 גיגהבייטים של זכרון, ו-64 גיגהבייט של שטח אחסון, ה-S8 הוא טלפון מהיר, כמו כל מכשיר דגל עדכני. הוא לא מהיר יותר מהמתחרים הישירים שלו, אבל גם לא איטי יותר, ואם תקנו אותו, כנראה שתהיו מכוסים לשלוש השנים הקרובות לכל הפחות, מבחינת תאימות חומרה לעדכוני מערכת הפעלה.

המצלמה האחורית של הטלפון לא עברה שדרוג חומרה, היא נשארה מצלמת 12 מגהפיקסל. הקדמית כן שודרגה ל-8. מה זה אומר? כלום, כי מגהפיקסלים אינם מדד לאיכות. אבל שתי המצלמות של S8 הן בהחלט מהטובות בשוק, ומצליחות לתת פייט טוב הן לאייפון 7 והן לפיקסל. גם הממשק שלהן מצויין, וכולל בנוסף למצב "צלם ושכח" גם מצבי הגדרות מתקדמות שמאפשרים שליטה הרבה יותר מדוייקת בצילום עבור מי שרוצים לקבוע בעצמם את הפרמטרים של הצילום.

סוללת 3,000 מיליאמפר/שעה ב-S8 תשרוד יום שלם בשימוש מתון, אך לא יותר מכך. בשימוש מוגבר, כמו מרבית המתחרים, גם הטלפון הזה יתחיל להראות סימני מצוקה לקראת שעות אחר הצהריים אם הוא לא ראה מטען מהבוקר. היותו של תקן ה-USB-C חדש, אומרת שלא בכל מקום אליו תגיעו תמצאו מטען או כבל תומך, אז כדאי לשמור אחד אתכם לכל מקרה.

סמסונג מחלקת יחד עם ה-S8 אוזניות של AKG, לאחר שרכשה את חברת האם Harman. הן לא מדהימות, אבל מדובר באחד מדגמי האוזניות האיכותיים ביותר שחולקו אי פעם בחינם עם טלפון

אז לקנות או לא?

ה-S8 הוא, כפי שצוין בתחילת הכתבה, אולי הטלפון הטוב ביותר בשוק כיום. הוא ללא שום ספק היפה ביותר, ועם העיצוב הטוב ביותר. למעשה, מדובר ככל הנראה במודל לחיקוי עבור כל שוק הסלולר בשנים הקרובות. ואמנם לא חסרות לו בעיות, אך אף אחת מהן אינה משמעותית מספיק כדי להמליץ שלא לקנותו.

ומה עם ההמלצה כן לקנות אותו? אם אתם צריכים טלפון חדש, ויש לכם תקציב גבוה מספיק, ה-S8 חייב להיות ברשימת המועמדים שלכם. למעשה, עדיף שתסתכלו גם על הגרסה הקטנה של הטלפון וגם על זו הגדולה - אתם עשויים להיות מופתעים מכמה שגרסת 6.2 אינץ' נוחה, אם הידיים שלכם גדולות מספיק. אך אם החלטתם לקנות אותו, עשו זאת כי הוא נוח לכם, לא כי הוא חדשני או חשוב.