בואו נדבר על הפיל הלבן והסיני שבחדר. בשבוע האחרון, בעודי משלים את סקירה זו על Huawei P30 Pro, נודע כי גוגל חותכת את שיתוף הפעולה עם וואווי, בשל צו נשיאותי בארצות הברית. בימים שחלפו, התברר שהחרם כולל עוד חברות וזה די טורף את הקלפים בכל הנוגע למכשירי החברה.

בטווח המידי אין למהלך הזה השפעה. המכשיר שסקרתי המשיך לעבוד כרגיל גם אחרי ההודעה של גוגל, שירותים של גוגל כמו ג'ימייל ויוטיוב עדיין מתפקדים, ואפליקציות ממשיכות להתעדכן דרך החנות - הכל עבד חלק, כאילו אין ברקע משבר רציני שמאיים למוטט את עסקי הסמארטפונים של החברה. זה אמור גם להמשיך בעתיד הקרוב, וגוגל וגם וואווי הבטיחו עדכונים למכשירים הקיימים.

אבל, וזה אבל שחשוב להבין לפני שמשקיעים אלפי שקלים במכשיר חדש, עדיין לא לגמרי ברור מה יהיה בעתיד: מה יהיה בגירסאות הבאות של אדנרואיד שייצאו בחודשים הקרובים? האם הן יעודכנו בקצב סדיר והאם אפליקציות של גוגל ימשיכו להתעדכן כמו שצריך? כרגע יש אי בהירות סביב העניין, כאשר אפשרות אחת היא שתהיה גירסת אנדרואיד בסיסית, ועליה אפליקציות סיניות ואפשרות להתקין אפליקציות אחרות בדרכים עקיפות. כל עוד המצב הזה לא מתבהר, כדאי פשוט לחכות.

משזה נאמר, ואם הבעיה תיפתר (ויש סיכוי כזה, אם מפרשים נכון רמזים מבולבלים של טראמפ) - מדובר בסמארטפון שקודם כל יש לו מצלמה מהטובות שיש במכשירי אנדרואיד. לא יותר טובה מזו של הגלקסי S10 Plus אבל גם לא רעה ממנה. אבל בטח טובה מכל המתחרות האחרות.

הכי פשוט להתחיל בדוגמה. צילמתי בחצר שלי את הפונקופופ של אילבן מהסדרה "דברים מוזרים" בשלוש התמונות הבאות עמדתי בדיוק באותה נקודה, ופשוט צילמתי דרך שלוש העדשות השונות.  יש אחת לצילום רחב (שמאפשרת לצלם דברים ממש מקרוב בלי לפספס פרטים), צילום רגיל, וצילום של זום עד פי 5 - זה הרבה, ואפשר לראות את זה פה עם אילבן.

צילום וואווי P30 Pro (צילום: אהוד קינן)
צילום וואווי P30 Pro | צילום: אהוד קינן

צילום של וואווי ב-P30 (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
צילום: אהוד קינן, NEXTER
צילום בוואווי P30 Pro (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
צילום בוואווי P30 Pro | צילום: אהוד קינן, NEXTER

יש גם מה שנקרא "זום היברידי", שלא באמת תורם שום דבר. הוא אמור לשלב בין העדשות שממש יוצרות תמונה גדולה, לבין מה שפעם מכרו לנו כ"זום דיגיטלי" שהוא במציאות פשוט הגדלה של התמונה. בעברית: אם תשימו שתי אצבעות על התמונה הכי גדולה ותמתחו אותה - תקבלו אותה תוצאה. אבל מה שמסקרן יותר הוא הצילום בחושך. כשירדה החשיכה, צילמתי שוב את אילבן, במגרש חניה כשיש חושך כמעט מוחלט (בעיניים שלי לא יכולתי לראות את הפונקופופ, אלא רק לכוון את המצלמה למקום שבו הנחתי אותה), ובלי להשתמש בפלאש. בשביל זה צריך להיות יציב מאוד לכמה שניות, וגם אז התמונה יוצאת קצת מגורענת, אבל אפשר בהחלט להשתמש בה.

צילום לילה של וואווי ב-P30 (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
צילום: אהוד קינן, NEXTER

ה-P30 Pro מציע גם הילוך איטי במיוחד של עד פי 32 מהמירות הרגילה. ככה למשל נראית הפרחת בועות סבון בהילוך איטי. זה עובד רק באור יום מלא (פחות טוב בחדרים, ובטח עם תאורת פלרוסנט שמרצדת). אין שיפור ניכר באיכות או בביצועים על פני הדגמים הקודמים של החברה או המתחרים, וחבל. צילום הווידאו הרגיל טוב, כמו שמצפים שהוא יהיה בסמארטפון כזה, אבל עדיין לא טוב כמו אייפון XS. אז אם עיקר הצילום הוא וידאו, ואתם בעניין של אייפון או מוכנים לעבור למחנה השני - הוא עדיף.

עיצוב

המכשיר די נאה. ההחלטה להציע מכשירים בגוון מתחלף (סגול עד כחול שמשתנים בהאתם לזווית מול האור) בגב, בעיני, הופכת את המכשיר לבולט ויוצא דופן מכל המלבנים האחרים שמסביב. זה לא מה שיגרום לי לבחור דווקא את וואווי, אבל יש מי שהסמארטפון הוא אביזר אופנה, ולהניח אותו הפוך על השולחן בשביל להתרכז בחיים עצמם, זו הצהרה.

אבל המכשיר חלק הוא נפל לי כמה פעמים מהיד, או אפילו משולחן שיש לו הטיה קלה - וזה המחיר שמשלמים על עיצוב כזה.  שנית - הוא נשרט בקלות יותר ממכשירים אחרים שהיו אצלי בכיס. אם אתם נוטים לקחת מפתחות, או עטים יחד איתו, או לחילופין רוצים לשים אותו עם הגב למעלה (בשביל למנוע הסחות דעת), הוא יחזור פצוע. אפשר כמובן לשים מגן מסך ומגן אחורי, ושולייםי והכל - אבל בחייאת, האם נזכה לסמארטפון שמהמסך שלו מגיע מוגן מהמפעל?

הגב של וואווי P30 (צילום: אהוד קינן, NEXTER)
הגב של וואווי P30 | צילום: אהוד קינן, NEXTER

בוואווי, בדומה לסמסונג, המסך גולש לצדדים. כשהחזקתי אותו ביד, כרפית כף היד שלי לפעמים נגעה במסך, ואז כשניסיתי לגלול למעלה ולמטה בגלישה באינטרנט, הוא פשוט הגדיל והקטין את המסך, כאילו אני צובט אותו.

משהו נוסף וקטן אבל מעצבן. ברגעים מסוימים כשהאזנתי לדברים כמו הודעות קוליות, דרך הרמקול המובנה של הטלפון (בתוך הבית שלי, בתוך החדר, כשהדלת סגורה, כי אני בן אדם מתורבת שלא מטריד את הרחוב, המשרד או האוטובוס), הקול הושתק פתאום או הונמך בצורה קיצונית. בפעם השמינית שזה קרה הבנתי שהרמקול בתחתית נמצא במיקום מושלם להנחת הזרת שפשוט אטמה את הצליל. בהרבה סמארטפונים הרמקול הוא למטה, אבל מעטות הפעמיים שהם נאטמו בשימוש נורמלי. כמובן, כמו כל מכשיר דגל עדכני, אין שקע אוזניות PL, אלא רקע שקע USB C ומתאם.

כשלחצתי על כפתור הכיבוי, פתאום נדלק הסייען של גוגל. בשביל לכבות אותו, צריך ללחוץ ברציפות למשך כמה שניות. חשבתי שזה משהו שאפשר להתרגל אליו, אבל זה עדיין הציק אחרי כמה שבועות.

סוללה וביצועים

אינסטגרם, וואטספ ופייסבוק הם כנראה צרכני הסוללה הכבדים ביותר שלכם. כל פוש, כל תמונה שמגיעה, וכל הודעה קולית שותה עוד ועוד קצת אמפרים (ועוד לא דיברנו על פורטנייט או אפליקציות מוזיקה). היו אצלי מכשירי דגל של חברות שבקושי שרדו 12 שעות רגועות. וואווי P30 Pro לעומת זאת, החזיק עד הלילה ולעתים גם חצה אותו בזכות סוללת 4200 מיליאמפר שיש לו.

מבחינת ביצועים - העמסתי עליו וואטסאפ, ווייז, מייל, פייסבוק, אינסטגרם ועוד אפליקציות קטנות מסביב - הוא עבד חלק מאוד. כן אציין שעודף פושים מכל האפליקציות הללו טיפה משהה אותו. העניין הזה פתיר - אפשר פשוט לבטל פושים שלא צריך (כמו באפליקציות של קניות. ובכנות? גם בפייסבוק. גם ככה נכנסים מילונתלפים פעמים ביום ורואים מה התחדש).

_OBJ

כולם מחכים לטראמפ

ה-P30 Pro יושב במקום גבוה ומכובד של מחיר: 3,450 עד 3,945 שקלים ל-128 או 256 גיגה.
זה מכשיר פרימיום שמתחרה ישירות בסדרת ה-S והאייפון. לא למי שמחפש מכשיר זול (בתחום הזה יש את שיאומי, מייזו, וואן פלאס ואחרים שחלקם עולים פחות מ-2,000 שקל). בסדרת ה-P יש גם את P30 שאינו פרו ועולה 2,850 שקל.

ההבדלים העיקריים - עמיד פחות במים, קטן יותר - 6.1 אינץ' לעומת ה-6.47 של הפרו, מצלמה פחות משוכללת (השוואה מלאה כאן)

המצלמה של ה-P30 Pro פשוט אחלה ותתאים למשימות תיעוד מעבר לסתם סלפי בטיול, הסוללה שלו מאפשרת לצאת מהבית ברוגע בלי לחשוב על מתי תפגשו מטען הבאה, והוא עומד בעומס משימות בלי להשתעל. יש בו פאקים עיצוביים שיכולים להפריע לחוויה לעתים, אבל לא פוסלים את הסמארטפון לחלוטין – אפשר לחיות איתם בתמורה ליתרונות. כך או כך, צריך לחכות להחלטות של טראמפ ושל הממשל האמריקאי ולראות אם המשבר הזה חולף.