אין תמונה
והיא גם בעברית. ווינדוס פון 8

מערכת ההפעלה הניידת הבאה של מיקרוסופט, הוכרזה הלילה (ד') באירוע מפתחים שנערך בארה”ב. ווינדוס פון 8 שעליה דובר לא מעט לאחרונה היא הגרסה החדשה שצפויה להגיע לקראת סוף השנה, ועתידה להביא קונספט של מערכת אקוסיסטם גלובלי בשילוב עם ווינדוס 8.

מערכת שולחנית וניידת באחד

במיקרוסופט מציינים את הייחודיות של המערכת החדשה, כפלטפורמה ניידת, היא תכיל מאפיינים משותפים עם Windows 8, ושניהם יהיו בעלי “ליבה משותפת”. במילים אחרות, שתי המערכות יתמכו באותו הקרנל, אותה מערכת הקבצים, יכולות המדיה ועוד. כתוצאה מכך, יצרניות המכשירים לפתח אותם דרייברים לשתי הפלטפורמות, בעוד למפתחים יהיה קל יותר לפתח אפליקציות במקביל לגרסה הניידת והשולחנית, אמרו בכנס.

מתעדכנים לתחרות

אבל מעבר לכך, אם נכנס לפרטים הטכנים נגלה כי מיקרוסופט סוף סוף תאפשר תמיכה במעבדים מרובי ליבות, כך שמכשירי Windows Phone לא יישארו עם ליבה בודדת הרחק משוק העמוס ביצועים ובנוסף, יאפשרו תמיכה בריבוי משימות (MultiTasking) משופר. גם מסכים ברזולוציות גבוהות אנו צפויים לראות במכשירים העתידיים,לא עוד 480×800, הגרסה החדשה מוסיפה תמיכה גם ב–WXGA, (או 1280×768) ו-720p (או 1280×720). אפילו הופתענו למצוא תמיכה בחריץ microSD, כך שניתן יהיה להרחיב את זיכרון המכשיר בדומה למכשירי האנדרואיד.

המערכת תתמוך גם ב-NFC, כך שקישור בין מכשירים, העברת מידע, ביצוע תשלומים ועוד ייתמכו, וזה כולל אפשרות לארנק אלקטרוני המקושר לחשבון PayPal.

מטרו בכל מקום

ממשק המטרו שהחל בגרסה הניידת ועבר לגרסה השולחנית, חוזר בשנית עם עדכון ועיצוב מחדש של מסכי הבית. כעת ממשק המשתמש יותר מינימליסטי מצד אחד, אך מציג יותר מידע. גודלם של הקוביות השתנה וניתן להתאמה על ידי המשתמש, להזיז את הריבועים ממקום למקום, גלילת הניווט מצד ימין הוסרה כך שישנו יותר מקום, וישנה אפשרות לשינוי הצבעים המוצגים.

בצד היישומים, נמצא את הדפדפן הבא, אינטרנט אקספלורר 10, אשר יגיע גם עם Windows Phone 8 וגם עם Windows 8. הדפדפן החדש יאפשר חסימה אקטיבית של פרסומות וחלונות קופצים, עד פי 4 ביצועים גבוהים יותר מהגרסה הקודמת ותמיכה משופרת ב-HTML5. מיקרוסופט הציגו באירוע מספר מבחני ביצועים שהדפדפן שלהם רץ מהר אפילו כנגד הדפדפן שבמכשירי הגלקסי S3 ו-One S, ומכשיר האייפון שמריץ iOS 6.

המפתחים ישמחו לגלות כי מעתה ניתן יהיה לגבות תשלום בתוך האפליקציה, כך משתמשים יוכלו להוריד גרסאות חינמיות ולרכוש הרחבות בתוך האפליקציה.

במיקרוסופט מבטיחים גם תמיכה במעל 50 שפות ב-180 מדינות וגם עברית בניהם, כך שהדיווחים על מכשירי HTC ונוקיה בישראל יוכלו להתרחש ברגע השקת המערכת. כיום ישנם כבר כ-100 אלף אפליקציות במארקטפלייס, חנות האפליקציות ומוסיפה גם תמיכה בנויה של אפליקציית סקייפ עם פקודות קוליות.

גם נוקיה בפנים

אי אפשר להזכיר את הווינדוס פון בלי להזכיר את נוקיה, וכצפוי, יישום הניווט המלא של נוקיה יגיע בגרסה 8 עם אפשרות לניווט באופן לא מקוון. המפות יסופקו על ידי חברת NAVTEQ וכרגע רק בעלי סדרת Lumia ייהנו מ-Nokia Maps, אבל זה ישתנה בהמשך.

ומה עם אפליקציות שפעלו על WP 7.5? במיקרוסופט מרגיעים ואומרים כי הם יעבדו, למרות השינויים ברזולוציות המסך ואולם, בעלי מכשירים מדור קודם לא יקבלו את השדרוג, וגם אפליקציות שפותחו למערכת לא יתמכו אחורה. לשם כך, תשוחרר גרסת ביניים, Windows Phone 7.8 לחלק מהמכשירים שיביאו כמה מהפיצ’רים החדשים שבגרסה 8. בהחלט בשורה מאכזבת לבעלי מכשירי הדור הקודם.

נדמה כי במיקרוסופט למדו את העסק, ויחד עם הטאבלט שהציגה אמש ומערכת ה-Windows 8, הכל יתחבר יחדיו למעטפת פתרונות שלמה, למשתמש הביתי והעסקי. המערכת תגיע בחודשי החורף הקרוב, לקראת סוף השנה יחד עם מכשירים חדשים שצפויים להגיע גם לישראל.

>> לכתבות נוספות באתר TGspot