מה עושים כשהרווחים משירותי הסלולר יורדים? מחפשים תחומי שירותים אחרים להיכנס אליהם. זה מה שעושה ספקית התקשורת אורנג', שהכריזה הבוקר (א') על שירות חדש בתחום הטלה-רפואה, תחת השם My Doctor.

שירות My Doctor של אורנג'
שירות My Doctor של אורנג', אילוסטרציה

השירות, שיהיה זמין ממחר, מאפשר ללקוחות החברה לבצע שיחת וידאו עם רופא מהסמארטפון או מהטאבלט שלהם באמצעות אפליקציה ייעודית. לדברי החברה, הדבר מתאפשר הודות לרשת הדור הרביעי שלה, אם כי השירות זמין גם על גבי רשת הדור השלישי. משתמשים יכולים להתייעץ עם רופאי ילדים, משפחה וייעוץ התפתחותי, לקבל מרשמים לתרופות, אישורי מחלה והפניות לטיפולי המשך.

לדברי יגאל ברקת, סמנכ"ל השיווק בפרטנר, "זיהינו צורך מובהק בזירת ה-well being, היכולת לקבל אבחון רפואי באמצעים הכי מתקדמים. רשת הדור הרביעי מאפשרת, לראשונה, שיחות וידאו באיכות גבוהה מאוד ובחוויית זמן אמת, שבה הרופא קרוב מתמיד". הוא הוסיף כי "My Doctor הינו פורץ דרך גם מבחינה עולמית ונרתם באופן מובהק לטובת הצרכן. השירות מעניק ייעוץ רפואי ואבחנה ראשונית מרחוק 24/7 באמצעות המכשיר הנייד בתחומי רפואה יומיומיים ושכיחים: רפואת ילדים, רפואת משפחה וייעוץ התפתחותי".

מי שתפעיל את השירות בפועל היא חבן שר"ן מקבוצת MedTrix, שמנכ"לה, ד"ר איב ביטון, סיפר כי "Orange הציעו שנעלה מדרגה ונמקסם את הניסיון הרב שלנו במתן ייעוץ רפואי ונהפוך אותו לזמין מכל מקום ובכל זמן. החיבור לחברת תקשורת מובילה טכנולוגית קסם לנו ונראה לנו טבעי".

כאן המקום לציין כי שירותי רפואה באמצעות הטלפון מוצעים גם על ידי קופות החולים הקיימות. כך, לדוגמא, קופת חולים כללית מפעילה שירות רפואי באמצעות שיחות וידאו מזה כשנה, ובאמצעות שיחת טלפון רגילה מזה כשלוש שנים. עם זאת, שירות זה ומתחריו מבית קופות החולים האחרות מתמקדים ברופאי ילדים ומופעלים רק בשעות הלילה, בהן המרפאות הרגילות אינן פועלות.

חשוב גם לזכור כי כל שירות רפואה מרחוק אינו תחליף לביקור במרכז רפואי, וכל המלצות הרופאים בשירותים כאלה ניתנות כהנחיות כלליות וכהקדמה לטיפול מקצועי במרפאה או בית חולים. תקנון האתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל אף קובע כי "הרופא יימנע ממתן טיפול רפואי מרחוק למטופל שאינו מוכר לו, ויגביל את הטיפול בנסיבות אלו למתן עצות כלליות בלבד" וכי "הרופא יימנע ממתן טיפול רפואי מרחוק בכל המקרים שבהם נדרשת בדיקה גופנית של המטופל או התרשמות בלתי-אמצעית ממצבו הנפשי".

My Doctor מצטרף למיזמים אחרים של אורנג' בתחומים פחות אופייניים, כגון שירות Smart Drive לניטור רכב ומיזם הטלוויזיה עליו היא עובדת כבר זמן רב. השירות כרוך בתשלום דמי מנוי של 19.9 שקל לחודש למשפחה של עד 5 נפשות ו-29.9 לחודש למשפחה בת 6-10 נפשות. ההצטרפות לשירות נעשית מכאן.