"מאז שקנית את האייפון נשתנית (...) תזרוק אותו - זה סם המוות!", "הסתכלתי ממש רק לשניה, עד שנתהפכתי לחיה", "בעלי האייפון דומים לבהמה" ו-"המכשירים הטמאים יעשו סוף לבן אדם".

הכיתובים הללו ואחרים מופיעים על קלפים מאוירים, שמחולקים לילדים בבני ברק ובמקומות אחרים בארץ, והם משחקים בהם ומחליפים קלפים בחצרות בתי הכנסת, מספר לנו ישראל כהן, כתב כיכר השבת.

במגזר החרדי יש מלחמה בחשיפה לאינטרנט בכלל, ובאמצעות טלפונים חכמים בפרט. אם יש אינטרנט - הוא מסונן, ואם יש טלפונים סלולריים הם טלפונים טיפשים, או לכל היותר סמארטפונים "כשרים" - שחנויות האפליקציות והגישה לרשת חסומים מהם.

אלא שהפעם, לפי אנשי חינוך במגזר, נחצה גבול, והוא שימוש בילדים נגד הוריהם. "מדובר בשטיפת מוח", אומר אלי אדלר, איש חינוך מהמגזר החרדי. "אין לי שום בעיה שילדים חושבים שסמארטפון הוא דבר שיכול לגרום נזקים חינוכיים. השאלה איך מנהלים את המלחמה, ואם בכלל מנהלים מלחמה או מסע הסברה. לשטווף את מוחם בצורה כזו שמי שמחזיק סמארטפון הוא מפלצת או נחש - זה תועבה".

"אנחנו בעד המאבק במלוא העצמה באינטרנט הפתוח", מוסיף הרב  מרדכי בלוי, איש חינוך מוכר במגזר, שבעבר הציג טלפון כשר. "אנחנו לא יודעים אם הדרך הזאת לנצל את הילדים היא נכונה. לא נראה לי שמישהו מגדולי ישראל אישר את זה".

קלפים נגד אייפון (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
קלפים נגד אייפון | צילום: ישראל כהן, כיכר השבת

קלפים נגד אייפון (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
קלפים נגד אייפון | צילום: ישראל כהן, כיכר השבת

בקלפים מופיע גם מספר טלפון קווי. כאשר מתקשרים אליו אפשר לשמוע ביידיש סיפורים מוקלטים ועדויות נגד אייפונים (אצל החרדים, אייפון הוא השם הגנרי לכל סמארטפון) וסיפורם על אנשים שחוו ישועות אחרי שזרקו את המכשירים שלהם. ניתוב השיחות בקו מוביל אנשים גם לשמוע דרשות ומאמרים שמדברים נגד החזקת סמארטפונים.

מקורם של הקלפים בחסידות הקיצונית סאטמר בניו יורק, מסביר לנו כהן, ומספר שהם הגיעו גם לארץ בחסותם של תורמים מחו"ל, וזאת חרף ההתנגדות אצל אנשי חינוך במגזר.