חברת OnePlus הצליחה במקום שרוב החברות הסיניות נכשלו: היא יצרה לעצמה שם של יצרנית איכותית שקהל גדול ברחבי העולם עומד בתור (לפחות באופן וירטואלי) כדי לרכוש את תוצריה. אבל ישראלים שהתאמצו להיות בין הראשונים שרוכשים את המכשיר החדש של החברה, OnePlus 2, הופתעו לקבל מהחברה יחס מעט מוזר.

בסוף השבוע חשף אתר Geektime כי רוכשי המכשיר ברשת KSP קיבלו אותו עם אפליקציות זדוניות המרגלות אחריהם, וחלקן אף אינן ניתנות להסרה. תחקיר בנושא העלה כי המכשירים שנמכרים ברשת, שהיא אחת מרשתות האלקטרוניקה הגדולות בישראל, מיובאים על ידי Mobile BD מספקים ברחבי העולם שכבר מוכרים את המכשיר ומתקינים עליו מערכת הפעלה נגועה באפליקציות הזדוניות. תגובת החברות היתה מהירה: הן הבהירו כי התקלה תוקנה ועל כל המכשירים שנמכרים כעת הותקנה גרסה נקייה מרושעות.

OnePlus 2
מתי לאחרונה חברה ביקשה מכם לא לקנות מכשיר שלה? OnePlus 2

האתר פנה גם ל-OnePlus, שמסרה בתגובה כי "אנחנו לא ממליצים למשתמשים לרכוש את המוצרים שלנו ממקורות לא-רשמיים. בישראל, C-DATA היא המפיצה הרשמית היחידה של מוצרי OnePlus". התגובה הזו מעט מוזרה, שכן מכשירי החברה נמכרים בישראל גם על ידי Chinabuy, המהווה מפיצה רשמית של המכשירים בכמה מדינות.

אך OnePlus לא הסתפקה בכך, ופרסמה בפורום שלה הודעה תחת הכותרת "מילה על מכשירים בשוק הישראלי": "לאחרונה, הבחנתי בגל של מכשירי OnePlus 2 שנרכשים בסין ונשלחים לישראל למכירה מחדש", כתב סטיבן וואנג, מנהל הפורום. "המכשירים הללו הם הגרסה הסינית של OnePlus 2 - כלומר: הם הותאמו לסין בלבד. לגרסה הסינית תהיה קישוריות דור רביעי מוגבלת מאוד ואיכות שיחה ירודה מחוץ לסין. מכשירים אלה גם אינם כוללים יכולת SIM כפול מחוץ לסין".

הוא הוסיף כי "הגרסאות הסיניות של OnePlus 2 מגיעות עם מערכת ההפעלה הייעודית שלנו לסין, הנקראת Hydrogen OS". לדבריו, יבואנים פותחים את הטלפון ומתקינים גרסאות משלהם למערכת ההפעלה הבינלאומית של החברה, Oxygen OS, ש"חלקן מכילות אפליקציות  ריגול, אפליקציות זדוניות ושאר סוגי וירוסים שמתוכננים לגנוב את המידע שלכם".

לכן, סיים וואנג, החברה אינה ממליצה לישראלים לקנות את המכשיר עד שיגיע לישראל באופן רשמי - על ידי היבואנית המורשית C-Data.

מבדיקת NEXTER, עולה כי ההודעה פורסמה אך ורק בפורום התמיכה המיועד לקהל הישראלי. זאת, למרות שהמכשירים המיועדים לשוק הסיני נמכרים בכל רחבי העולם וכי באתרים בינלאומיים דווח על האפליקציות הזדוניות כבר לפני שבועיים.

מעבר לכך, בדיקה של תדרי התקשורת הנתמכים על ידי גרסאות המכשיר מעלה כי הודעתה של OnePlus לישראלים לא מדוייקת: הגירסה הסינית של המכשיר תומכת בכל תדרי התקשורת המקובלים בישראל, כולל תדרי הדור הרביעי שהקצה משרד התקשורת לספקיות הסלולר המקומיות. עם זאת, מחוץ לסין המכשיר אכן אינו תומך בסים כפול. כמו כן, בנסיעות לאירופה הוא עשוי להיתקל בקשיים בשל שימוש בתדרי דור רביעי נוספים שאינם נתמכים על ידו.

בקבוצת הפייסבוק של אוהדי OnePlus בישראל היו מי שהעלו את השערה שלפיה ההודעה המטעה פורסמה לבקשת C-Data, היבואנית שהבטיחה לשווק את המכשירים בישראל החל מאמצע ספטמבר אך גילתה לאחרונה כי המלאי לא יגיע אליה לפני החודש הבא.

תגובת זאב רוזנקרנץ, סמנכ"ל C-Data: "חברת C-Data לא ביקשה מהיצרן כל תשובה. סי-דאטה באופן קבוע שולחת ליצרן כתבות ועדכונים בנושא OnePlus המפורסמות בישראל. בעקבות כתבה שהגיעה לידיעתו, היצרן בעצמו ביקש להבהיר את הנושא ולכן פרסם את הפוסט".

עדכון, 21.09.2015 9:00

חברת Mobile BD ישראל מסרה את ההבהרה הבאה: "מובייל בי די ישראל (...) שמה לעצמה מטרה להביא לשוק הישראלי את השירות והמוצרים הטובים והחדשים ביותר - לעיתים אף לפני היבואנים הרשמיים - במחירים האטרקטיביים ביותר. אנו שמים דגש רב על בדיקות מחמירות ביותר לכל דגם חדש שמושק ע"י החברה.

"בבדיקה שביצענו במכשירי ה-OnePlus 2 התגלה כי בחלק קטן מהדגמים שנמכרו אכן נמצאו 2 תוכנות זדוניות. בהתאם לסטנדרט המחמיר אותו אימצנו, עוד באותו היום אימתנו את התקלה ופתרנו אותה באמצעות התקנה של גרסת Oxygen OS חדשה, אשר מותאמת לשוק האירופאי ואינה מכילה תוכנות זדוניות. כמו כן, גרסה זו מקבלת עדכוני OTA (עדכונים מהאוויר) ישירות מהיצרן ועדכונים אלה מותאמים לשוק האירופאי והגלובאלי.

"לעניין תאימות התדרים לשוק הישראלי - גם כאן התבצעו בדיקות ונמצא כי ע"פ האתר הרשמי של One Plus תדרי ה LTE תואמים את השוק הישראלי.

"לעניין איכות השמע בשיחה, בבדיקות המקדימות לא נמצאה איכות ירודה ביחס למכשירים מובילים אחרים (הבדיקה התבצעה אל מול מכשירי High-end מיצרנים ודגמים מובילים, ביניהם One Plus One).

"מובייל בי די ישראל מזמינה את כל מי שרכש מכשיר מדגם OnePlus 2 בכל אפיק מכירה שהוא, כולל רכישות ישירות מסין, אתרי סחר בינ"ל ולקוחות של חנויות פרטיות שאינן רוכשות ממובייל בי די ישראל, ונתקל בבעיה, ליצור אתנו קשר בטלפון: 03-9199888, ואנו נדאג להנחות אותם לשם ביצוע החלפת הגרסה לגרסה תקינה ללא תוכנות זדוניות. כמו כן, ביומיים הקרובים נדאג להעלות לאתרנו מדריך להתקנת הגרסה באופן עצמאי.