מה קורה כשלוקחים סמארטפון שאף אחד לא רוצה ומכניסים אליו את מה שחצי עולם לא מפסיק לבקש? לדעת HP, התשובה לזה היא Elite X3, הסמארטפון החדש שלה, שהחל להימכר לאחרונה באתרי האינטרנט שלה ושל מיקרוסופט. ולפי ביקורת ראשונית שלו שפורסמה אתמול (ב'), נראה שהתשובה אמנם עדיין לא מושלמת, אבל מתקדמת לשם.

הסמארטפון, אליו נחשפנו לראשונה בתערוכת MWC בברצלונה בפברואר האחרון, מבוסס על ווינדוס 10 של מיקרוסופט, שאחת התכונות המרכזיות שלה היא יכולת להריץ אפליקציות על מסך חיצוני באופן שמדמה תוכנות של מחשב רגיל.

אלא ש-HP לא הסתפקה ביכולת של מיקרוסופט, שמוגבלת רק לאפליקציות שעברו התאמה מיוחדת, והוסיפה למכשיר שירות משלה, שמאפשר להשתמש ממסך חיצוני המחובר לסמארטפון בתוכנות אמיתיות.

ההבדל בין היכולת של מיקרוסופט, שנקראת Continuum, לזו של HP שנקראת Workspace, היא שאצל מיקרוסופט האפליקציות רצות על הסמארטפון, ולכן מוגבלות למה שהוא יכול לעשות, בעוד אצל HP התוכנות רצות בענן של החברה ורק שולחות את המידע לסמארטפון המחובר למסך מחשב.

לפי הביקורת של דווינדרה הארדוואר, שהתפרסמה באתר Engadget, השירות של HP עולה על זה של מיקרוסופט עצמה: הוא סיפר כי בעוד האפליקציות של מיקרוסופט הרגישו גם מוגבלות וגם איטיות, השירות של HP אמנם היה איטי, בגלל הזמן שלוקח לכל פעולה כמו הזזת עכבר או הקלדה להישלח דרך האינטרנט ולחזור למסך - אבל לפחות התוכנות של HP לא היו מוגבלות. הוא ציין שהן פעלו "מהר מספיק כדי לעבוד", וסיכם שהשירות של HP הגיע לשלב המתקדם ביותר שנראה עד היום בניסיונות להפוך מכשיר נייד שנכנס לכיס למחשב שימלא את כל הצרכים שלנו - ויחליף את הלפטופ והמחשבים השולחניים בבית ובעבודה.

כרגע המכשיר נמכר ב-700 דולר, והשירות עולה 50 או 80 דולר לחודש לשימוש ב-40 או 80 שעות של תוכנות. בסוף השבוע ייצא אביזר דמוי מחשב נייד שמאפשר לעבוד בעזרת המכשיר והשירות גם בתצורה הזו.