בשנים האחרונות הולך שוק הסמארטפונים לכיוון ברור של צמצום שולי המכשיר, ושימוש במסכי "קצה לקצה". האתגר ההנדסי והעיצובי שעומד בפני החברות הוא איך להגדיל את יחס שטח הגוף-מסך בלי לוותר על מערך הצילום והחיישנים הקדמי.

הפתרון שהפך להיות האלמנט העיצובי הכי שנוי במחלוקת בשנה האחרונה הוא ללא הספק ה"בליטה" (notch) שראינו לראשונה ב-Essential ואז במכשירי דגל כמו ה-iPhone X, ה-Huawei P20, ובקרוב גם במכשירי דגל נוספים כמו ה-LG G7 וה-OnePlus 6. הבליטה הידועה לשמצה קוטעת את חלקו העליון של המסך, ולעיתים מפריעה לצפייה בוידאו. בזמן שכל החברות הגדולות מאמצות את הבליטה, דווקא החברות הסיניות מחפשות פתרונות חלופיים, ואחת מהן מחזירה בכך לחיים אלמנט ששלט בטלפונים סלולריים רבים בשנות ה-2000 המוקדמות: הסליידר.

חכם, אבל לא בהכרח נוח

חברות דוג'י (Doogee) הסינית שלחה לערוץ היוטיוב Mrwhosetheboss חבילה מסתורית עם אבטיפוס של מכשיר ה-Doogee Mix 4, ובכך חשפה אותו לראשונה. המכשיר מגיע עם מסך 5.99 אינץ' (בעלי OCD יקרים, עמכם הסליחה) מקצה לקצה, שחולש על 97% מגוף המכשיר - וכל זאת ללא בליטה. החברה מצאה פתרון יצירתי למדי: כדי לחשוף את מערך הצילום הקדמי, חיישני המכשיר, ולצערנו גם את הרמקול של המכשיר, ניתן "להחליק" את המסך כלפי מטה, והשכבה השנייה של המכשיר צצה.

לפי העיצוב המוצג בווידאו, יתכן והחברה עומדת גם להטמיע מנגנון טביעת אצבע מתחת למסך המכשיר, כדי לא להשתמש בכפתור בית או קורא טביעות אצבע בחלקו הקדמי של המכשיר.

זהו אולי פתרון מעניין - אבל הוא מציג לא מעט בעיות: רובנו שמים את הסמארטפון שלנו מייד בקייס, ובמקרה של ה-Mix 4, שימוש בקייס עשוי לחסום את מנגנון הסליידר, ובכך לא יאפשר שימוש במצלמה הקדמית. בנוסף, חיישני המכשיר, לרבות חיישן האור שאחראי על עוצמת תאורת המסך האוטומטית, מוסתר על ידי הסליידר, מה שאומר שאתם תישארו עם תאורת מסך שלא יודעת להתאים את עצמה לעוצמת האור שהמכשיר נחשף אליה בשימוש רגיל. ובואו לא נשכח שברגע שמכניסים אלמנטים ומנגנונים נעים במכשירים, צפויות להתרחש תקלות. כמו כן, בכל פעם שתרצו לעשות שיחה, תצטרכו להשתמש בסליידר כד לחשוף את הרמקול העליון. חכם, אבל לא בהכרח נוח.

הכתבה פורסמה במקור באתר Geektime

עוד ב-Geektime:
מייסד אפל סגר את הפייסבוק
5 גאדג'טים לרוכבי אופניים

לא פעם ראשונה שהסינים מציגים פתרונות יצירתיים

זהו לא הפתרון היצירתי הראשון שאנחנו רואים לבעיית העיצוב הקיימת: הראשונה להתמודד עם האתגר היתה חברת שאומי עם מכשיר ה-Mix הראשון שלה; לפני מספר שבועות בתערוכת MWC 2018, חברת Vivo הסינית חשפה מכשיר עם מסך קצה לקצה, אשר בראשו יש מנגנון מכני ששולף את המצלמה הקדמית בצורה אוטומטית ברגע שמנסים לצלם סלפי, וגם היא הטמיעה מנגנון זיהוי טביעת אצבע בתוך המסך. בכל המכשירים הללו, עד כה, מדובר באבטיפוסים, ולא בהכרח במכשירים שיגיעו בצורה כזו לקהל הרחב. עם זאת, טוב לראות שהחברות עובדות על פתרונות להעלמת הבליטה ולקירוב החזון מסכי ענק עם שוליים מינימליים ככל הניתן, ללא ה"בליטה" הבעייתית.