את זה שהסמארטפון שלנו מזוהם יותר מהאסלה אנחנו יודעים כבר מזמן. אבל עד עכשיו לא נראה שמישהו עשה משהו בעניין. עכשיו היפנים - עם שידוע באובססיה שלו להיגיינה עד כדי הליכה מחוץ לבית עם מסכות-רופאים מחשש להידבק או להדביק אחרים במחלות שונות - מנסים להילחם בתופעה ועל הדרך למשוך תיירים לרכישת שירותים.

לאחרונה הותקנו ב-86 תאי שירותים בנמל התעופה הבינלאומי של טוקיו, "נאריטה", מתקנים שעליהם גלילים של נייר טואלט מיוחד, המיועד לחיטוי סמארטפונים מחיידקים. הנייר לסמארטפונים קטן יותר מנייר הטואלט הרגיל, ועליו הדפסים של ההודעה "ברוכים הבאים ליפן" ופרסומות לשירותי האינטרנט האלחוטי הארצי ואפליקציית התיירות והתרגום של ספקית התקשורת היפנית NTT DoCoMo, שיזמה את המהלך.

לפי הגארדיאן הבריטי, שמסתמך על דיווח בעיתון יומי ביפן ששמו, כמה מפתיע, ""עיתון יומי", נייר הטואלט המיוחד לסמארטפונים יוצע רק באופן זמני, עד חודש מרץ הקרוב, וכאמור רק בנמל התעופה הבינלאומי הגדול ביפן. עם זאת, מדובר ביפן - ולכן סביר להניח שחברות אחרות יאמצו את השירות ויהפכו אותו למשהו שייראה מובן מאליו לכל יפני, והזוי לכל תייר שלא הגיע מהעתיד, שבו כמובן "הלו קיטי" היא הנשיאה הווירטואלית הראשונה של כדור הארץ ואלופת ישראל בכדורסל היא מכבי "טמגוצ'י" תל אביב.

אגב, בגרדיאן מציינים שנייר טואלט לחיטוי סמארטפונים אינו השדרוג המוזר ביותר שניתן למצוא בתאי שירותים ביפן. בין יתר הטכנולוגיות שמתלבשות על אסלות במדינה ניתן למנות קרשים שיורדים ועולים אוטומטית לפי הצרכים של המבקרים בתא השירותים, מושבים מחוממים, בידה מובנה, מתקנים שפולטים צלילי הדחת מים קולניים כדי להסוות צלילים מביכים יותר ומטהרי אוויר. ואם זה נראה הזוי, אנחנו מזכירים שבקוריאה משתמשי השירותים "משדרגים" אותם מיזמתם במצלמות נסתרות כדי להקליט נשים בעת הביקור בבית הכיסא.