בשנתיים האחרונות הגענו להבנה - הסמארטפון שיש לנו בכיס הוא מצוין ולא צריך לרוץ לשדרג אותו כל כך מהר. הבנו גם שכל הדגמים הם בסופו של דבר מלבן שחור עם אפליקציות. יש ירידה באופן כללי במכירות של מכשירי סלולר, ואנשים פשוט נשארים עם מה שיש להם או קונים דגם זול. 

אז מה חברות הסלולר עושות? ממציאות מחדש את התחום - ומביאות לנו סמארטפונים מתקפלים. מצד אחד, הם יהיו יקרים (1,200 דולר וצפונה), ולא ברור למה שנרצה להתעסק עם לקפל משהו, ומה שיש לנו בכיס די מספיק לנו. מצד שני, יכול להיות שאחרי שהמחירים טיפה יירגעו, הטכנולוגיה תבשיל ויהיו אפליקציות שידעו לנצל את הקיפול, תהיה נהירה של אנשים שבטוחים שזו המצאת המאה.

רוב המכשירים יוצגו בשנה הקרוב, ואת חלקם נראה כבר בתערוכת הסלולר בברצלונה שממנה נדווח בסוף פברואר. זה מה שאנחנו יודעים כרגע.

סמסונג

הענקית מקוריאה היתה הראשונה מבין היצרניות הגדולות שהציגה אב-טיפוס עובד למכשיר המתקפל שהיא מתכננת להוציא השנה. באירוע המפתחים שערכה בנובמבר 2018, תחת תאורה מעומעמת, הציגה החברה מכשיר עם שני מסכי OLED: אחד בגודל 7.3 אינץ' המסוגל להתקפל כלפי הצד הפנימי, כמו ספר. המסך האחר, החיצוני בגודל 4.6 אינץ'.

החברה לא נידבה פרטים נוספים על המכשיר וכאן מגיע מקומן של השמועות והערכות. יתכן כי המתקפל של סמסונג יושק במסגרת אירוע ההשקה לגלקסי S10 שצפוי להתרחש ב-20 בפברואר בסן פרנסיסקו אך נראה כי יקח זמן עד שיגיע למדפים. על פי הערכות ייקרא המכשיר החדש Galaxy F או Galaxy Fold ויתכן שמחירו ינוע בין 1,300 ל-1,800 דולר.

LG

עוד חברה קוריאנית שחייבת להשתתף במירוץ אחר המכשיר המתקפל היא LG שבסבירות גבוהה תשיק גם היא מכשיר מתקפל. לקראת סופה של 2018 רשמה החברה שמות מסחריים חדשים באיחוד האירופי - Foldli, Flex ו-Duplex. אלה, ושרטוטים אפשריים אולי שופכים אור לגבי אופי המכשירים שעומד להיות גמיש במיוחד. עד כאן העובדות.

על פי השמועות יתקפל המסך החדש כלפי חוץ, בניגוד לזה של סמסונג. מעריצי LG ציפו לראות את המכשיר המתקפל בכנס CES שהתקיים לאחרונה בלאס וגאס. לאחר שהתאכזבו, הם מצפים כי החברה תציג את המכשיר למספר מצומצם של עיתונאים ואנשי עסקים בכנס הסלולר העולמי, MWC, שיתקיים בסופו של חודש פברואר בברצלונה.

Royole

מי שכן משכה את תשומת הלב בתערוכת CES האחרונה היא היצרנית הסינית Royole שהיא הראשונה שמציעה מכשיר מתקפל למכירה. שמו של המכשיר החדש הואFlexPai ומעבר לכך שהוא מבוסס על ערכת השבבים החדשה Snapdragon 855 מבית קוואלקום, מתהדר המכשיר במסך 7.8 אינץ' הכולל ציר באמצעו שמאפשר לו להתקפל.

הראשונים שהתנסו בו ציינו שלחיפזון יש מחיר, במקרה הזה 1,320 דולר. אך מלבד תג המחיר הגבוה, הביצועים של המכשיר טעוני שיפור.

מוטורולה

זוכרים את מכשירי הצדפה שהיו בכל כיס לפני לא הרבה שנים? יתכן שעכשיו הם חוזרים לאופנה ובמקום שצד אחד של המכשיר יכלול מסך וצידו האחר יכלול מקשים, יתכן כי הפעם יכלול המכשיר מסך מגע אחד ארוך ומתקפל.

לנובו, מי שמחזיקה בחטיבת המובייל של מוטורולה, צפויה להכריז בחודש פברואר הקרוב על מכשיר מתקפל הנושא את השם הנוסטלגי של סדרת מכשירי הצדפה Razr. הדיווחים לא ממש מפרטים מעבר לכך, מלבד תג המחיר שלו – 1,500 דולר.

שיאומי

המייסד של שיאומי, לן בין, חשף בסוף השבוע הצצה למכשיר המתקפל של החברה בסרטון קצר שהעלה לרשת. מדובר במכשיר ששני הקצוות שלו מתקפלים החוצה, והוא עובר ממצב של טאבלט למצב של סמארטפון.

וואווי

על פי דיווחים לא מאומתים מקוריאה, וואווי תצטרף לחגיגת המסכים המתקפלים והיא תציג מכשיר מתקפל משלה במסגרת תערוכת MWC. אב טיפוס של המכשיר הוצג כבר ככל הנראה לכמה מפעילות סלולריות. גודלו של המסך במצב פתוח צפוי לעמוד על 8 אינצ'ים ובמצב סגור יהיה גודלו 5 אינץ'.

אם יש לגם סמארטפון שקיפלתם בטעות, או סתם אחד ישן או לא תקין - דברו עם שי פלד שיתקן אותו ויעביר אותו למישהו שצריך אחד.