אחרי שהושק בקול תרועה רמה, הדור ה-13 של האייפון הגיע אלינו די מהר להשקות קודמות, ונראה שגם הפעם בעיית המלאים לא תהיה חמורה כל כך כמו בדור הקודם של הסלולרי של אפל. לא הרבה השתנה, אבל כן נוכל למצוא כמה דברים חדשים – והשאלה שתמיד נותרת בעינה – האם שווה לכם לשדרג אליו? בואו נצלול.

העיצוב

בגזרה הזו כמעט ואין שינויים. המכשיר נשאר במידות כמעט זהות (ה-13 רחב מקודמו ב-0.4 מ"מ), והבנייה זהה. גב זכוכית מאחורה (אותו קיבלנו בצבע הכחול שמחמיא מאוד למכשיר), עם שתי המצלמות שהפעם מונחות באלכסון אחת לשנייה, ומקדימה ובצדדים – הכל זהה.

כמצופה מאייפון – איכות הבנייה מעולה ומרגישה טוב מאוד בידיים.

המסך

המסך של האייפון החדש קצת יותר בהיר מקודמו, אבל גם הוא מסך OLED בגודל 6.1 אינץ'. בניגוד לפרו ולפרו מקס, המסך של ה-13 בקצב רענון של 60 הרץ, כך שגם כאן אין משהו שלא ראינו בעבר. מגרעת המסך קוצצה וקטנה, כך שאנחנו מקבלים בפועל יותר מסך ולמרות שבהתחלה קצת קשה להתרגל למגרעת, היא נראית טוב.

אייפון 13 (צילום: אור אליעז)
אייפון 13 | צילום: אור אליעז

מתחת למכסה המנוע

כאן מככב המעבד החדש של אפל, ה-A15, ויחד אליו משודכים 4 ג"ב ראם שנשמעים מזעריים בעולם של היום, אך לא כך אצל אפל. מבחינת הזיכרון, תמצאו כאן החל מ-128 ג"ב במקום ה-64 של הדגמים הקודמים, ועד 512 ג"ב.

המכשיר עובד ומרגיש מצוין בידיים, כל האפליקציות רצות בצורה מעולה, גם המשחקים והיישומונים עתירי הזיכרון עוברים פה מצוין. הבעיה היחידה של המכשיר היא ההתחממות שלו – עם כל פעולה שקצת מאמצת את המכשיר, הוא מתחמם בצורה משמעותית ולא נעימה.

בניגוד לדיווחים שאנחנו מקבלים על התאמתה של מערכת ההפעלה החדשה של אפל, ה-IOS 15, למכשירים הישנים יותר – כאן היא דווקא רצה מצוין וללא באגים.

הסוללה של המכשיר גדלה קצת, לסוללת 3,240 מיליאמפר, וככזו היא גם מציגה ביצועים משופרים לעומת ה-12, ותחזיק לכם כיום וקצת של עבודה מאומצת.

המצלמה

אולי השדרוג המשמעותי האמיתי של ה-13. המצלמות עברו לשבת באלכסון אחת אל השנייה כדי להגדיל את החיישנים, וכך אנחנו מקבלים מצלמה בשני חיישני 12 מגה פיקסל, כמו ב-12 – אבל החיישן העליון והרחב יותר מקבל מפתח צמצם גדול יותר, של 1.7 מיקרומטר. כך אנחנו מקבלים תמונות וסרטונים איכותיים ועמוקים יותר.

אחד הפיצ'רים המשמעותיים שהציגה אפל בהשקה היה מצב הסינמטיק – המצב שמאפשר לצלם סרטונים "באיכות סרט" לטענת אפל, ולשחק עם המיקוד בסרטון גם לאחר שהסרטון צולם.

המצב הזה עובד בצורה מרשימה מאוד, והוא בהחלט עושה את העבודה. הסרטונים בו איכותיים במיוחד, והמשחק עם הפוקוס מגניב מאוד וראוי לציון. הבעיה היחידה איתו הוא שהוא מחמם את המכשיר בצורה היסטרית – ומספיקה אפילו דקה של צילום במצב הזה כדי להפוך את המכשיר לחם במיוחד.

מצלמת הסלפי במכשיר לא שונתה מה-12, וכמוה גם היא מפיקה תוצאות מעולות.

אייפון 13 (צילום: אור אליעז)
אייפון 13 | צילום: אור אליעז

לסיכום

נתחיל עם זה שגם האייפון 13 הוא מכשיר מצוין. העיצוב שלו יפהפה, החומרה שלו עושה את העבודה והסוללה והמצלמה השתפרו בצורה ראויה לציון.

השאלה ששואלים אותי מאז שפרסמתי את המכשיר בסטורי היא "האם שווה לשדרג אליו", וכאן התשובה מתחלקת לכמה אפשרויות – בהנחה שאתם "אייפוניסטים" שמעדיפים את מערכת ההפעלה של אפל על זו של גוגל.

אם יש לכם אייפון X ומעלה, והוא עובד טוב לדעתכם – אין סיבה אמיתית לשדרג. האייפון 13 הוא מכשיר מצוין אבל לא פורץ דרך והפיצ'רים החדשים שכלולים בו, כמו גם אלו של האייפון הקודם, לא ממש שווים החלפה לדעתי.

אם אתם מתלבטים בינו לבין הדורות הקודמים – אם המצלמה היא הפיצ'ר החשוב לכם ביותר במכשיר, לכו על ה-13. מצב הסינמטיק באמת יוצר סרטונים מעולים, והמצלמה בכלל מרגישה איכותית יותר בשלל סוגי התאורה והצילומים.

המחיר בישראל לא צפוי להיות שונה בהרבה מהדגמים הקודמים – כ-3,500 שקלים בישראל.

הסקירה נעשתה באדיבות iStore, המשווקת הרשמית למוצרי Apple בארץ.