קודם היו טלפונים עם כפתורים גדולים ומסך קטן. אחר כך היו כאלה עם מסכים גדולים וסטיילוסים. אז הגיעו הבלאקברי, עם מקלדת מלאה בעלת כפתורים קטנים מתחת למסך בינוני. הסמארטפונים הכחידו את כל אלה עם מסך גדול וזהו. עכשיו תור השלב הבא - שני מסכים גדולים, שהופכים למסך אחד עוד יותר גדול.

יצרנית הטלפונים הסינית ZTE הציגה אמש (ג') בניו-יורק את Axon M - הסמארטפון המתקפל הראשון בעולם, עם שני מסכים שהופכים לאחד כאשר המכשיר נפתח.

ל-Axon M יש שני מסכים, כל אחד מהם בגודל 5.2 אינצ' וברזולוציית Full HD. כאשר המכשיר "סגור", מסך אחד נמצא בצד הקדמי והשני בצד האחורי והוא נראה ממש כמו סמארטפון רגיל - רק בעובי 1.2 סנטימטר ובמשקל 230 גרם.

אבל כשפתוחים את המכשיר כמו ספר (רק הפוך) - המסך האחורי מתמקם לצד המסך הקדמי והם הופכים למסך אחד גדול, שבין הפינות הנגדיות שלו מפרידים 6.75 אינצ'.

הסמארטפון המתקפל Axon M של ZTE (צילום: ZTE,  יחסי ציבור )
זה לא סמארטפון. זה טאבלט מתקפל | צילום: ZTE, יחסי ציבור

החברה מציגה 4 דרכים להשתמש במכשיר: המצב הרגיל (המכשיר "סגור" ורק המסך הקדמי פעיל); מצב "מורחב", בו שני המסכים ממשיכים אחד את השני ונראים כמו טאבלט קטן; מצב "ריבוי משימות", שבו כל אחד מהמסכים מציג אפליקציה אחרת, ומאפשר לכם להשתמש בשתיהן במקביל; ומצב "מראה" שמשכפל את המסך הראשי על המשני ומאפשר לקפל את הסמארטפון, להציב אותו על השולחן בצורת אוהל ולצפות עם חבר בווידאו או לשחק איתו משחק כאשר לכל אחד יש מסך מגע נפרד.

מאחורי צמד המסכים מסתתר מפרט מעט מאכזב ממה שהחברה טוענת שהוא סמארטפון מסוג חדש שאמור לשנות את כל מה שידענו על סמארטפונים: מעבד Snapdragon 821 מרובע-ליבות במהירות 2,150 מגה-הרץ, זיכרון עבודה בנפח 4 גיגה-הרץ, אחסון פנימי בנפח 64 גיגה-בייט וחריץ הרחבה לכרטיסים מסוג microSD, שני רמקולים (שניהם באותו צד של המכשיר משום מה), מצלמה בודדת עם חיישן 20 מגה-פיקסל (מכיוון שניתן להשתמש בה גם כקדמית וגם כאחורית) וחיישן טביעות אצבע בצד המכשיר (נשמע מוזר, אבל כפי שכבר גילינו במכשירי סוני - זה המקום הנוח ביותר). כל זה מגובה על ידי סוללה בקיבולת של 3,180 מיליאמפר/שעה, שהחברה נזהרת בהבטחותיה ומצהירה כי תתקרב ליום שלם של שימוש, ותתמוך בהטענה מהירה.

המכשיר מריץ את אנדרואיד נוגט (7.1) עם התאמות של ZTE, ובראשן כפתור M בתחתית המסך, להחלפה בין מצבי התצוגה.

הסמארטפון המתקפל Axon M של ZTE (צילום: ZTE,  יחסי ציבור )
זה לא נרתיק שם מאחורה - זה מסך לחבר שיושב מולכם | צילום: ZTE, יחסי ציבור

העיתונאים שנכחו בהשקה ושיחקו עם המכשיר סיפרו שהוא שימושי למדי, אם כי נראה קצת איטי כרגע. גם הצורה שלו, שאינה סימטרית ועדיין כוללת קו שחור נראה לעין בין המסכים כאשר הם צמודים, עוד לא מציעה חויית שימוש של טאבלט אמיתי. אבל החברה הבטיחה שלא מדובר בגימיק חד-פעמי, אלא רעיון שיילך וישתכלל בדגמים עתידיים. נציין כי גם חברות אחרות, כמו סמסונג ומיקרוסופט, עובדות על סמארטפונים מתקפלים.

Axon M יימכר החל מהחודש הבא בארה"ב והחל מהרבעון הראשון של 2018 ביפן, סין ואירופה. הוא יגיע עם אחריות יצרן לשנתיים, כולל הבטחה לתיקון והחלפת מכשיר בכל העולם מלבד יפן (כלומר: לא חשוב איפה קניתם, אתם יכולים לתת את המכשיר לתיקון במדינה בה אתם נמצאים כרגע).

החברה לא פרסמה מחיר מומלץ, אך AT&T, המשווקת הבלעדית שלו בארה"ב, חשפה שבמסלול מסובסד היא תציע אותו ללקוחות שלה תמורת 24.17 דולר לחודש - בערך דולר יותר מהתשלום החודשי על אייפון 8, שמחירו המלא ברשת 700 דולר. במילים אחרות, מחירו המלא של אקסון M יהיה כנראה בסביבות 750 דולר, שהם כ-2,630 שקל לפני מסים. בפועל, נזכיר כי מחיר האייפון בישראל התחיל מ-3,280 שקל, כך שמחירו של ה-M יהיה ככל הנראה בסביבות 3,500.