מכשירי הסמארטפון משנים את האופן שבו אנו צורכים, חושבים ומתקשרים. הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, וכל יום חדש מוליד עוד אפליקציות, עוד רעיונות ועוד חידושים במכשיר הנייד. איש אינו יודע מה צופן העתיד הרחוק, אבל יש כמה טרנדים שעתידים להיכנס בזמן הקרוב לעולם המובייל, ולחזק עוד יותר את מעמדו בחיינו.

טלפונים סלולריים (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
סמארטפון הוא ידידו הטוב של האדם | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

1. פרסום אישי - שיעור הלחיצות על באנרים בעת הגלישה במובייל גדול בהרבה מהמקביל לו באתרי האינטרנט. שלא כמו באינטרנט, הצרכן סולד מפרסומות גנריות במובייל, ותופס אותן כחודרות למרחבו האישי. על המפרסם להתאים עצמו ולהציג לצרכן פרסומות ממוקדות, לפי פילוח רלוונטי של קהלי יעד, זאת על סמך רשתות חברתיות ואפליקציות.

2. לא צריך לגעת יותר - בדורות הבאים של הסמארטפונים אנו צפויים למצוא חוויית משתמש חדשה, שלא מצריכה מגע. המכשירים יוכלו לזהות תנועה, ובהתאם לחייג, לדפדף בין עמודים ועוד, מבלי להשאיר טביעות אצבעות על המכשיר. דוגמה לפיצ'רים כאלה כבר אפשר למצוא בגלקסי S3 החדש של סמסונג שהושק בסוף השבוע האחרון.

3. יופעלו חושים חדשים: בעתיד הקרוב הסמארטפונים יכילו אלמנטים של תלת מימד (למשל צילום בתלת מימד), סנסורים כימיים (למשל לבדיקת טריות מוצר), זיהוי חום ואינפרא-רד (למשל למציאת רכב בחניון) וברומטר להתמצאות בגובה (למשל בין קומות הקניון).

4. סמארטפונים במקום כרטיס עובד:  בקרוב לא נעביר כרטיס כשנגיע בבוקר לעבודה. הארגון יזהה אותנו כשנגיע באמצעות הסמארטפון, ויזהה כשנלך הביתה.

5. קופונים ניידים: קופונים המגיעים ישירות למכשיר הסלולארי בהתאם למיקום והעדפות הצרכן. מגמה זו כבר נמצאת בתנופה ברחבי העולם, כשהצפי הוא שעד 2014 יעמוד נתח השוק העולמי של קופונים במובייל על כ-6 מיליארד דולר.

6. בידור חברתי: כבר היום אנו יכולים לצפות בקליפים ולהאזין למוזיקה במובייל. בקרוב נוכל לא רק לדעת בזמן אמת במה צופים ולמה מאזינים חברינו, אלא גם לבחור את השירים שיהיו לנו בנייד לפי המלצות החברים בצורה אוטומטית.

7. מכשיר גמיש: המכשירים הבאים יהיו מורכבים מרכיבי פלסטיק פולימר. מעבר להוזלת העליות הכרוכות בייצור, המכשירים עצמם יהיו גמישים – כאלו שניתן לכופף, ואפילו לקפל.

8. הדור הבא של המצלמות: בכל דור של סמארטפון חל שיפור באיכות המצלמות, ולכן לא מפתיע לגלות שמרבית התמונות שעולות היום לרשת צולמו ע"י סמארפונים ולא מצלמות דיגיטליות. אין זה פלא, שניתן למצוא היום עדשות וחצובות מיוחדות שמיועדות לחיבור למכשיר הסלולארי, ולהתפאר בתמונות איכותיות במיוחד, שלא יביישו מצלמה מקצועית.

9. זוז וטען: שלא כמו הדורות הישנים של המכשירים הסלולאריים, הדורות המתקדמים הם זוללי סוללה. לשם כך נדרש שיפור גם בתחום האנרגיה. במקום להמעיט בשימוש או להיסחב עם מטען, נשתמש באנרגיה קינטית או בסלולות מיוחדות שיתנו לנו זמן עבודה ארוך מאוד ללא הטענה.

10. מזומן או מובייל? לא עוד ארנק בכיס אחד וטלפון סלולארי בכיס השני; השניים מתאחדים ונוכל לשלם באמצעות המובייל בחנויות. אך שלא כארנק המסורתי, המובייל יוכל לספק לנו ערך מוסף בדמות ניהול הכסף ותמונת מצב בזמן אמת של הוצאותינו.

*הכותב הוא CTO בחטיבת פתרונות פיננסיים וטכנולוגיות במטריקס. לאחרונה מונתה מטריקס ע"י אפל ואיידיגיטל ל-Apple System Integrator בישראל. ב-22 במאי יקיימו החברות אירוע מיוחד, בו יציגו את הפוטנציאל העסקי, פתרונות ושירותים מבוססי אפל לשוק הארגוני.