אפל רגילה לההציג ראשונה כל טכנולוגיה ולראות איך המתחרות ממהרות לחקות אותה - אבל השנה נראה שהגלגל התהפך, והמתחרות, או לפחות מתחרה מסוימת, עקפה את אפל בסיבוב והציגה את כל מה שאפל עמדה להציג - לפניה.

Huawei Mate S (צילום: Huawei)
עוקף את אפל בסיבוב. Huawei Mate S | צילום: Huawei

באירוע שערכה זה עתה ענקית התקשורת הסינית וואווי, היא הציגה את פאבלט (סמארטפון בגודל טאבלט) הדגל החדש Mate S, ונראה שהוא בדיוק כל מה שמעריצי אפל ציפו מהאייפון הבא - ואפילו יותר.

בתור התחלה, כולל המכשיר החדש חיישן טביעות אצבע מתקדם, הממוקם מתחת למצלמה האחורית ומאפשר לבצע אימות של זהות המשתמש בנגיעה מהירה - אך גם מזהה מחוות תנועה ומשמש כמעין משטח מגע או עכבר לדילוג בין תמונות ושליטה על התראות ושיחות נכנסות בהחלקת אצבע.

בנוסף, מסך המכשיר מסוגל להבדיל בין נגיעה בקצה האצבע לנגיעה בפרק האצבע. כך, ניתן לבצע מחוות "נקישה" (כמו על דלת) כמו צילום מסך, חיתוך תמונה מהיר בגרירת גב האצבע על פני תמונה או ציור אותיות בנקישה-גרירה כדי להפעיל אפליקציות שונות בלי לעבור קודם במסך הראשי.

אך התכונה המסקרנת ביותר היא Force Touch - תכונה שצפויה להיכלל בצורה זו או אחרת באייפון הבא, אך אצל וואווי כבר עברה כנראה שדרוג: בניגוד לטכנולוגיה בעלת השם הזהה של אפל, שמבדילה בין מספר קטן של רמות לחיצה, המכשיר של וואווי מסוגל לטענתה להרגיש אינסוף רמות של לחץ ואף לשמש לשקילת עצמים על ידי הנחתם על המסך. עם זאת, תכונה זו תהיה זמינה בגרסה מוגבלת של המכשיר בלבד, שטרם ידוע מתי תגיע ולאילו מדינות.

כמובן שמלבד תכונות ייחודיות, כולל המכשיר את כל מה שאפשר לצפות מפאבלט פרימיום בשנת 2015: מסך בגודל 5.5 אינצ' וברזולוציית Full HD, מעבד מתומן-ליבות במהירות 2.2 ו-1.5 גיגה-הרץ (4 ליבות בכל מהירות), זיכרון עבודה (RAM) בנפח 3 גיגה-בייט ואחסון פנימי בנפח 32 או 64 גיגה-בייט, מצלמות עם חיישני 13 מגה-פיקסל מאחור ו-8 מגה-פיקסל מלפנים כאשר שתיהן מצוידות במבזקי LED, סוללה בקיבולת 2,700 מילאמפר/שעה וכל זה בגוף בעובי 7.2 מילימטר ובעל מסגרת מסך בעובי 2.65 מילימטר בלבד.

כחלק מאסטרטגיית המתקפה של וואווי נגד אפל, האירוע נפתח בסדרת פרסומות שבהם יוצרים שונים חולקים את ה"סיפור" שלהם על המכשיר - כי סמארטפונים זה כבר לא רק כמה ליבות יש, אלא איך הם חברים לחיים. ככה זה בוואווי וככה זה אצל חברות אחרות. אחד המציגים אפילו מדבר בקול בריטון עמוק במבטא בריטי - חיקוי כמעט מושלם של המעצב האגדי של אפל, ג'וני אייב.

במהלך האירוע גם משווה החברה ללא הפסקה בין המכשיר שלה לאייפון. בוואווי לא מהססים להגיד את השם של המתחרה הישירה אפל, אם כי ההשוואות הן לדגם 6, שיצא לפני שנה, כאשר בשבוע הבא צפויה אפל להציג מכשירים חדשים, שבהחלט ייתכן כי יציגו מפרט זהה אם לא טוב יותר מוואווי. וכאילו לא מספיק שוואווי מקדימה את אפל בהצגת כמה מהטכנולוגיות הצפויות באייפון 6s ו-6s פלוס, היא גם מבקשת ממפתחים להציע רעיונות לשימושים נוספים בפורס טאץ', ברמיזה לכך שאפל מקשיבה לרעיונות של מפתחים הרבה פחות.

פרט מעניין אחרון הוא מועדי ההשקה: המכשיר יושק בחצי השני של ספטמבר, כאשר ישראל מופיעה ברשימת המדינות הראשונות שיקבלו אותו - אחרי סין, צרפת וגרמניה ולפני מדינות לא פחות חשובות כמו יפן, ספרד, דרום אפריקה ואיחוד האמירויות הערביות.