מה הייתם עושים אם מישהו היה מתפרץ אליכם הביתה ודורש שתחזירו לו את הסמארטפון הגנוב שנמצא אצלכם? ואתם לא גנבתם כלום.

זה בדיוק מה שחווה בשנה האחרונה זוג צעיר מאטלנטה, שמסיבה לא ברורה אפליקציית Find My iPhone  ואפליקציות מקבילות, מכוונות מאבדי טלפונים היסטריים ישר לפתח ביתם. מאז פברואר 2015, העיתונאית כריסטינה לי והמהנדס מיכאל סבא קיבלו מספר רב של ביקורים ביתיים מאנשים שטענו שעקבו אחרי הטלפון האבוד שלהם באמצעות האפליקציות. בחודש אחד הם אפילו קיבלו 4 ביקורים כאלו, וגם ב-2016 כבר הספיקו לקבל שניים.

Apparently we only take couples photos at other people's weddings.

Posted by Christina Lee on Monday, November 16, 2015

במקרה שארע בחודש יוני 2015, אפילו המשטרה הגיעה אליהם, בחיפוש אחר נערה שהוריה דיווחו שנעלמה. השוטרים הכריחו את הזוג לצאת מהבית ולחכות יותר משעה עד שסיימו לחפש את הנערה האובדת ואת הטלפון האובד שלה בכל הבית.

סבא אמר לאתר פיוז'ן: "הפחד הכי גדול שלי הוא שיום אחד מישהו אלים או מסוכן יגיע לביתנו בגלל הדבר הזה. במקרה כזה אני בספק שההסבר המנומס שלנו על כך שזה כל הזמן קורה יעזור לנו. זה רק מראה כמה מסוכנות ומטעות יכולות להיות ראיות טכנולוגיות מהסוג הזה".

מה קורה שם?

כאשר מפעילים אפליקציה לאיתור הסמארטפון, אם הוא עדיין מחובר לאינטרנט, הוא שולח את המיקום שלו (או המיקום הידוע האחרון שלו), וזה מוצג על גבי מפה במחשב או בסמארטפון אחר - וכך אפשר למצוא אותו.

אז למה בעצם הזוג הזה הופך למיקום קבוע של סמארטפונים אבודים? החלק הכי מתסכל הוא שאף אחד לא באמת יודע איפה התקלה וטרם נמצא מידע שיכול לספק קצה חוט לתעלומה. חלק מהטלפונים שנעלמו היו אייפונים וחלק מכשירי אנדרואיד. מקרה דומה קרה ב-2013 בלא וגאס, אבל במקרה ההוא כל המתלוננים היו לקוחות של אותו ספק רשת ואילו הפעם המתלוננים שייכים לספקי תקשורת שונים כגון AT&T, T-Mobile, Verizon ועוד. 

צילום בסמארטפון (צילום: Maurizio Pesce, Flickr)
אז אצל מי כל הסמארטפונים שנעלמו? | צילום: Maurizio Pesce, Flickr

אנטנת הסלולר הקרובה ביותר לביתם שייכת ל- T-Mobile , אך אלו לא הגיבו על הפנייה בנושא. נעשה ניסיון ליצור קשר גם עם אפל ויצרני מכשירי אנדרואיד ואף אחד לא ידע לתת תשובות. גם נציבות התקשורת הפדרלית האמונה על רגולציה בתחום הסלולר, לא הצליחה לספק תשובה ראויה.

הזוג אפילו הגישו תלונה במשטרה המקומית כי המצב כבר הפך לבלתי נסבל, אבל גם הם לא ידעו מה לעשות. לפי הדיווח, השניים מתכננים להגיש תלונה לנציבות התקשורת הפדרלית ולסנטור שלהם. סבא אמר כי מעבר דירה אינה אפשרות מכיוון שהבית שייך להוריה של כריסטינה. הוא מוסיף: "לחץ ציבורי בדרך כלל עוזר במקרים האלו. מבאס שזה קורה לנו, אבל אני מקווה שהחוויה שלנו תוביל לכך שזה לא יקרה לאף אחד יותר".
גם אנחנו מקווים.

נגנב לכם הסמאטרפון? ספרו למשטרה. יש לכם סיפור רשת מעניין? ספרו לעדי רם