שופט בית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה, אמיר ויצנבליט קבע באחרונה, כי זוג שניהל משא ומתן לשכירת דירה ואף שלח אימוג'י לבעל הדירה, אך לבסוף התחרט ישלמו לו סכום של 7,250 שקל. 

דליה ואהוד (שמות בדויים) בני זוג ממרכז הארץ הבחינו לפני כשמונה חודשים במודעה באתר יד 2 בדירה להשכרה. הם פנו לבעל הדירה, יצרו איתו קשר והביעו בה עניין. הם ביקרו בדירה, נפגשו עם הבעלים ודרשו לתקן כמה ליקויים. בסיום אחד הסיורים שלחה דליה הודעת וואטסאפ לבעל הדירה שמצוטט כך בפסק הדין:

"בוקר טוב [סמיילי] רוצים את הבית [אישה רוקדת, זוג רוקד, סימן וי באצבעות, כוכב שביט, סנאי, בקבוק שמפניה] רק צריך לשבת על הפרטים... מתי מתאים לכם?" להחלטת השופט צורף צילום מסך של ההודעה שנשלחה.

 

לטענת בעל הדירה, אחרי קבלת ההודעה הזאת, הוא הסיר מיד את המודעה מהאתר מתוך הבנה שדליה ואהוד מתכוונים לשכור ממנו את הדירה. הוא אף גיבש איתם את רשימת התיקונים בדירה ושלח להם חוזה שכירות לחתימה.

במהלך המשא ומתן שהתנהל בהחלפת מסרונים דליה ואהוד הרגיעו את בעל הדירה שהם מעוניינים בה. אלא שביום בהיר אחד בני הזוג נעלמו, הפסיקו לענות לשיחות הטלפון שלו והתחמקו מההודעות ששלח להם.
בלית ברירה בעל הדירה הגיש תביעה נגד אהוד ודליה לבית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה בסכום של 14,500 שקל. לטענתו, סוכם שהם ישלמו לו 7,500 שקל לחודש עבור שכירת הדירה.

לדבריו, עצם העובדה שדליה שלחה לו הודעה שהם רוצים את הדירה עם האיומג'י הללו, מעידה על כך שהם רצו את הדירה למרות שלא חתמו על חוזה ולמעשה גרמו לו נזק כספי - זאת מכיוון שהוא שמר להם את הנכס. הוא ציין כי בעקבות כך הוא לא הצליח להשכיר את הדירה במשך חודשיים ודרש פיצוי.

דליה ואהוד טענו בכתב ההגנה כי הם דרשו מהתובע לתקן את הליקויים בדירה במלואם אבל הוא התחמק מהם ולדבריהם החליטו שלא לשכור הדירה ממנו בגלל שאין בכוונתו לתקן את התיקונים שהתגלו ולכן הודיעו לו סופית בשיחת טלפון שאינם מעוניינים בדירה. הם הכחישו מכל וכל את הטענה לפיה הם נעלמו כלא היו.

השופט ויצנבליט שדן בתביעה קבע בפסק הדין, כי למרות שלא נחתם חוזה על הסכם שכירות בין התובע לנתבעים יש מצבים שבהם ניתן לראות את הצדדים כקשורים בחוזה, למרות שלא מדובר בחתימה על הסכם מחייב לכל תקופת הזכירתו.

השופט קבע, כי הסמלים- האימוג'י – סמיילי וצלמיות חגיגיות ששלחה דליה לתובע שידר לו שהכול כשורה. "סמלים אלו המשדרים לצד שכנגד (התובעת) כי הכול כשורה, היו מטעים... ואותם סמלי סמיילי בסוף המשא ומתן שהטעו את התובע לסבור שהנתבעים עדיין מעוניינים בדירתו תומכים במסקנה כי הנתבעים נהגו בחוסר תום לב במשא ומתן", ציין השופט. "בעת המודרנית גם לשימוש בצלמיות ה"אמוג'י" עשויה להיות משמעות המלמדת על תום-ליבו של הצד למשא ומתן".

השופט ציין כי "הנתבעים, אפוא, מנעו מן התובע בחוסר תום-לב ניצול תקופה של כחודש לאיתור שוכר חלופי לדירה. היינו, בהתנהלותם ועל דרך האומדנה הנתבעים מנעו מהתובע שכירות של כחודש אחד". הוא קבע, כי בנסיבות העניין על הנתבעים- דליה ואהוד לשלם לבעל הדירה פיצוי של 7,250 שקל ועוד 750 שקל הוצאות משפט. "היה על הנתבעים למסור לתובע שהם אינם בטוחים ברצונם לשכור את הדירה", הדגיש השופט.