סוני טובה מאוד בלהציג סמארטפונים חדשים מדי כמה חודשים, אבל אם תסתכלו על המכשירים בהם משתמשים האנשים סביבכם, לא תתקשו להבחין בכך שהיא פחות טובה בלהפוך אותם לפופולריים, לפחות בישראל. לפני חצי שנה סוני הציגה בברצלונה מכשיר דגל מטורף עם מצלמה מצויינת בשם XZ Premium, והיום היא הציגה דגמי ביניים שלו בכנס IFA שנערך בברלין - ובהם XZ1 ו-XZ1 Compact.

כמו המכשירים האחרים של סוני, העיצוב שלו עדיין עוף מוזר בשוק הסמארטפונים: מאוד מרובע, ועם סורק טביעת אצבע על הדופן - פחות נוח מכל מכשיר אחר.

מצד שני, סוני מנסה לחדש ולא סתם להציג סמארטפון לשם הצגת הסמארטפון, ובדגמי ה-XZ1 יש כמה חידושים מעניינים. ראשית, המכשירים האלה יהיו ככל הנראה הראשונים שיגיעו עם אנדרואיד אוריאו 8.0 - הגירסה החדשה של אנדרואיד. שנית - יש בהם אפשרות לסרוק ולצלם בתלת-מימד. הטכנולוגיה עצמה לא חדשה - אינטל הציגה אותו מזמן, וגם גוגל הראתה טאבלטים וסמארטפונים עם סריקה תלת-מימדית, אבל לא ממש בדגם שנמכר באופן רגיל בחנות.

האמת היא שגם אין לזה ממש שימוש יום-יומי - אתם הרי לא מדפיסים פסלונים של עצמכם כל יום, אבל זה בהחלט גימיק נחמד להשתעשע איתו וליצור בובות וירטואליות של עצמכם כדי לשים באווטראים שלכם במשחקים, או לצלם חפצים בבית בתלת-מימד ולשתף עם חברים.

הדגם הקטן יותר הוא בגודל 4.6 אינץ', והגדול - 5.2 אינץ'. בשניהם מעבדי Snapdragon 835 - שזה בעברית המעבד הכי מהיר שיצא עד היום לסמארטפונים - וחיישנים של 19 מגה-פיקסל למצלמה שיודעים לצלם כמה שניות לפני שאתם לוחצים על הכפתור. שניהם אטומים למים ואבק בתקן IP68 ועם מסך גורילה גלאס 5 שלא נשבר, בדיוק כפי שאף פעם אף אחד מדגמי הגורילה הקודמים "לא נשברו".

הם יעלו בין 600 ל-700 דולר בארה״ב (מדובר בטווחי מחירים של אייפון, נזכיר, ויש טלפונים זולים יותר) ויהיו זמינים בישראל כנראה סביב אוקטובר.