אייפון 5s (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
הגנבים מחפשים אייפון מוזהב, אבל מסתפקים גם בגלקסי | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

זהירות, הכתבה לפניכם עלולה לגרום לכם לבדוק מדי כמה שניות את הכיס או את התיק. אם בדקתם שהסמארטפון נמצא במקום (או אולי בכלל אתם קוראים את הכתבה על המסך הקטן שלו כרגע), אפשר להמשיך.

זאת עובדה די ידועה שישראלים אוהבים את הטלפונים שלהם ומחוברים אליהם ברוב שעות היממה. האנשים היחידים שאוהבים את הטלפונים שלכם יותר מכם, הם גנבי הטלפונים. וכאלה, מסתבר, לא חסרים בישראל.

בעשור האחרון חלה עלייה של אלפי אחוזים בגניבות של טלפונים ניידים, במיוחד סמארטפונים. ככל שהמכשירים הלכו והשתכללו והפכו ליוקרתיים ויקרים כמות הגניבות הלכה וגדלה במספרים די מפלצתיים. אם בשנת 2003 נגנבו בישראל כמה מאות מכשירים, הרי שב-2013 מספר המכשירים שנגנבו חצה את ה-30 אלף. ההערכה היא ששליש מבעלי המכשירים התלוננו במשטרה ודיווחו על גניבת הסלולרי. הסיבה למספר המתלוננים הנמוך הוא ככל הנראה אובדן האמונה שהשוטרים יצליחו לאתר להם את המכשיר ויעצרו את הגנבים. ואכן, המשטרה מצליחה בדרך כלל לאתר רק עשרה אחוז מכלל המכשירים שנגנבו וגם זה נחשב הישג יחסית לשנים עברו.

עוד NEXTER בפייסבוק - כל הזמן 

סלולר גנוב
סלולר גנוב
אז מה המכשיר שהכי נגנב על ידי העבריינים. התוצאות די מפתיעות כאשר גלקסי S3 (מחיר מחירון של 1,000 שקל) מוביל את הרשימה. הטלפון המבוקש ביותר בקרב הגנבים הוא האייפון 5s מוזהב וגלקסי S4. "למרות שיש ביקוש גדול לאייפון בצבע זהב, אין להרבה לקוחות את המכשיר הזה מה שהופך אותו ליקר בשוק הסלולריים הגנובים. מכשיר כזה אפשר למכור ב-3,000 שקל, הכי יקר במחירון שלנו", הסביר בעל המעבדה שעובד עם רשת של גנבי סלולר.

החתונה הפכה לזירת שוד

א', 35, תושב מרכז הארץ הגיע לפני כמה שבועות לחתונה של חבר באזור השפלה. הוא ישב באחד השולחנות יחד עם כמה חברים טובים. בשלב מסוים הוא הניח את מכשיר הטלפון אייפון 5s המוזהב שלו על השולחן ויצא לעשן סיגריה. כשחזר נדהם לגלות שהמכשיר נעלם ולא רק שלו, עוד כמה מבאי החתונה נאלצו לחזור הביתה ללא הסמארטפון.

מתברר, שחברי רשת של גנבי סמארטפונים השתחלה לחתונה כמוזמנים וכאשר המוזמנים איבדו את תשומת לבם לכמה רגעים הם דאגו לגנוב להם את המכשירים מהשולחנות והתיקים.

בארץ פועלות גם עשרות מעבדות המתמחות במכירת חלקי סלולריים ומכשירים גנובים במחירים אטרקטיביים ואשר בעליהן עובד ישירות מול רשתות המתמחות בגניבת טלפונים סלולריים.

"כשיש ביקוש למכשיר מסויים אנחנו מרימים לאנשים שלנו 'בשטח' ואחרי כמה שעות הם דואגים שנקבל כמעט כל מכשיר שאנחנו מעוניינים בו עבור הלקוחות שלנו", טוען בעל מעבדה מדרום הארץ שעוסק בתיקון מכשירי סלולר, סחר בחלקי חילוף גנובים ומכירת מכשירים.

הסמארטפונים נגנבים מפאבים, אולמות אירועים, מחופי הים, מסעדות, כנסים, בתי עסק, מרכז קניות גדולים, פריצות לבתים ולכלי רכב, חטיפות תיקים ברחוב ושוד.

>> רשמית: שיחות קוליות מגיעות לוואטסאפ

>> הטריק שמאפשר להאזין ליוטיוב ברקע ולהמשיך להתעסק באייפון