פחות משלוש שעות אחרי שראש הממשלה נתניהו הכריז שיוצאים לבחירות, כבר התחילו לטפטף סמסים ראשונים עם ספאם בחירות וסקרים. אם בבחירות המקומיות הפציצו לכם את הסמארטפונים, המבול האמיתי יגיע בארבעת החודשים הקרובים בבחירות הכלליות.

הפוליטיקאים דאגו, כמובן, לכך שתעמולת הבחירות תוחרג מ-״חוק הספאם״, אז אי אפשר לתבוע אותם או לצאת מהרשימה. אז מה עושים? לוקחים את העניינים לידיים. יש בהחלט דרכים בהן ניתן לצמצם את כמות הודעות הספאם שיגיעו אלינו, אם לא להעלים אותן כליל. כל השיטות פה יעבדו גם לספאם שיווקי - החל מפרסומות לחיתולים במבצע ועד להלוואות לקרקעות בקבר רחל.

המילים החשודות

אפשר לחסום סמס מספרי טלפון מסוימים, אבל רוב ההודעות הללו מגיעות ממספרים לא מזוהים, משמות שונים, ולפעמים מתחזים. אז השיטה, בגדול, היא לחסום מילות מפתח שקשורות לבחירות: ליכוד, המחנה הציוני, אבי גבאי, בני גנץ, אביגדור ליברמן, נתניהו, בחירות, סקר וכו' וכו' - כל אחד והמילים שמפריעות לו.

שימו לב: בשיטה הזו ייחסמו גם סמסים גם של חברים שלא עברו לוואטסאפ, וסמסים מגופים אחרים ששולחים לכם הודעות כמו הדואר (אם במקרה מחכה לכם חבילה בפיצוציה ברחוב "אבי גבאי" או "הליכוד"). אפשר גם לחסום את המילים מבצע, קרקע, הזדמנות, הלוואה, אשראי - אבל שימו לב שאתם עשויים לקבל הודעות לגטימות שכוללות את המילים האלה. אז בחרו בקפידה.

מכשירי סמסונג

מערכת ההפעלה של מכשירי סמסונג כבר כוללת כלי חזק למדי מלחמה בהודעות זבל, וכל מה שאתם צריכים לעשות הוא, ובכן, להפעיל אותו (זה עשוי להיות שונה טיפה ממכשיר למכשיר, אבל העקרון דומה). היכנסו לאפליקציית ההודעות, משם בחרו  ואז על הגדרות >  חסום הודעות > חסימת ביטויים.  שם פשוט כתבו את מילות המפתח. משם, אם אתם רוצים, אפשר לחסום גם מספרים.

מרגע זה והלאה, כל הודעת ספאם שתתפס על ידי המכשיר לא תופיע עוד ברשימת ההודעות הראשית של האפליקציה, אלא רק בתיקיית זבל מיוחדת שאתם בהחלט מוזמנים להתעלם מקיומה, אבל תוכלו להציץ בה מדי פעם לוודא שלא פספסתם כלום.

מכשירי שיאומי

גם ליצרנית הסינית יש כלי מובנה כזה. תמצאו אותו בתוך אפליקציית האבטחה (Security) שהיא חלק בלתי נפרד מהממשק אותו מתקינה שאומי במכשיריה, MIUI. משם בחרו סינון ההודעות האוטומטי > סימן גלגל השיניים > סינון לפי מילות מפתח.

שיאומי מאפשרת גם להגדיר מספרים יוצאי דופן (Exceptions) שמהם תקבלו הודעות גם אם יכילו את המילים אותן ביקשתם לחסום. לבסוף, מספרים שאותם תחסמו ידווחו לשיאומי,ויחסמו עבור כל השאר באופן אוטומטי - כך שאינכם רק מגנים על עצמכם, אלא נלחמים את המלחמה הצודקת של כולנו.

שאר מכשירי האנדרואיד

אם במכשיר האנדרואיד שלכם אין אפשרות מובנת לסינון הודעות, אל דאגה: יש כלים חיצוניים שתוכלו להתקין, ואלו למעשה יחליפו את אפליקציית ההודעות המובנית בתחליף הרבה יותר משוכלל. חלקן שוות ניסיון בכל מקרה, שכן הן פשוט נוחות יותר, מהירות או מסודרות יותר מברירת המחדל המנוונת של גוגל.

אפליקציה אחת כזו שזוכה לשבחים רבים היא Key Messages, אותה תוכלו כמובן להוריד בחינם. היא מציעה סינון אוטומטי של הודעות, וגם מאפשרת להגדיר תכנים מסוימים שאינכם מעוניינים לראות יותר - בדומה לאפליקציות מעלה. לדעתנו, היא גם נראית נקייה ועדכנית יותר מאפליקציית ההודעות המותקנת ברוב המכשירים.

_OBJ

עוד אפשרות טובה היא להשתמש במסנן הודעות הספאם של True Caller, שאולי כבר מותקן במכשיר שלכם בכל מקרה כדי לחסום שיחות מיותרות. החיסרון הוא ש-True Caller עצמה היא מאגר מספרי טלפון שאחרים יכולים להשתמש בו.

מכשירי אייפון

אם אתם שייכים למחנה האייפון, יש לנו חדשות טובות: עד לא מזמן, מגבלות מערכת ההפעלה iOS לא אפשרו סינון הודעות אפקטיבי, אולם בגרסה 11 דברים השתנו. כעת אפל מאפשרת לאפליקציות חיצוניות לסנן את הודעות ה-SMS עבורכם, ואלו לא יופיעו עוד ברשימת ההודעות הראשית אלא ברשימה נפרדת המוקדשת להודעות זבל, ואתם מוזמנים פשוט להתעלם מקיומה וליהנות מחיים נטולי הפרעות מיותרות.

אז אילו אפליקציות יכולות לעזור לכם בסינון? גם כן True Caller הוא פתרון רלוונטי. אפליקציה נוספת ששווה לנסות היא VeroSMS, שאפשר לחסום איתה מילות מפתח, והיא גם ששמה דגש גדול יותר על הפרטיות שלכם, אך חלק מהאפשרויות המתקדמות יותר שלה פתוחות רק לאחר תשלום סמלי של 10.90 שקלים.

את אפשרות הסינון באייפון (דרך כל אפליקציה חיצונית שתבחרו) עליכם להפעיל באופן ידני. יש לגשת לתפריט ההגדרות של המכשיר, בחירה באפשרות ״הודעות״ (Messages), ״מספרים בלתי מוכרים וספאם״ (Unknown Numbers & Spam), והפעלת אפשרות הסינון המופיעה לצד שם האפליקציה.

שיחות ספאם

"שלום! נבחרת להשתתף בסקר מיוחד". אתם הולכים לקבל הרבה שיחות שייפתחו ככה. גם בהם אפשר להילחם, או לכל הפחות  להפחית. דרך אחת היא להעביר את הסמארטפון שלכם (אנדרואיד או אייפון) למצב נא לא להפריע - ואז בהגדרות (הגדרות - נא לא להפריע) - לבחור באפשר שיחות נכנסות - מאנשי קשר. ככה, שיחות מכל מי שאינו איש קשר שלכם פשוט לא יצלצלו לכם. אתם עלולים להפסיד שיחות משליחים ונותני שירות. מצד שני - זה יתן שקט מוחלט.

דרך נוספת היא להשתמש ב-TrueCaller (שימו לב שאם אין לכם אותה, ותתקינו, אתם מוסרים את רשימת אנשי הקשר שלכם).

 

שם אפשר לגשת להגדרות - חסום - ולחסום מספרים מוסתרים (שמשם מגיע הרבה מהזבל, אבל לעתים גם נותני שירות. אפשר מאותו תפריט לחסום גם ספאמרים מובילים - שם נסמכים על שיטת ההמונים. קיבלתם שיחה? זה היה ספאם? בסופה דווחו על המספר הזה, ותעזרו למאמץ.

עוד על הבחירות ואיך ינסו להשפיע עלינו - הערב ב-next, קשת 12, בשעה 23:15