מסך המגע של הטלפון קטן מדי. כמה שלא מגדילים לנו אותו – זה תמיד מה שנגיד בסוף. אז במקום להגדיל את הסמארטפון שלה, סוני מציגה בברצלונה מכשיר שונה לחלוטין, שהופך כל משטח בבית למסך מגע – ולא חשוב אם זה שולחן, קיר או הרצפה, אם זה מה שנוח לכם.

Xperia Projector נראה כמו מחשב, אבל קטן. מאוד קטן. מספיק קטן להיכנס לתיק. מניחים אותו על משטח או לצדו, והוא מקרין עליו מידע שנע מהשעה, דרך מתכונים בזמן בישול ועד אנשי קשר ואפשרות לביצוע שיחות באמצעות המיקרופון והרמקול המובנים. המיקרופון והרמקול האלה מאפשרים גם לדבר איתו ולשאול אותו שאלות, ככל הנראה מסוג "מה מזג האוויר היום?", "תן לי מתכון לבורשט" או "תעיר אותי בשש".

אבל גולת הכותרת היא ממשק המגע. צמוד למקרן נמצא סורק אינפרה-אדום, שמזהה כאשר נוגעים בתמונה. במילים אחרות: הוא הופך את השולחן, הקיר הרצפה או כל משטח בהיר אחר בבית (החברה אומרת לבן, אבל הבנו שכל דבר בהיר בצבע אחיד עובד) למשטח מגע ענק. למעשה, הוא בא כנראה להחליף את הטאבלטים והסמארטפונים הישנים שבשנים האחרונות נהיה מקובל להשתמש בהם כמסכים קטנים לבית.

המכשיר, שהוצג לראשונה לכמה אתרים אמריקאים במהלך תערוכת CES שנערכה בלאס-וגאס בחודש שעבר ועתה מוצג לכולם בדוכן של סוני, נמצא עדיין בשלבי פיתוח, אך אמור להפוך למוצר שיימכר לכל דורש בהמשך השנה במחיר שככל הנראה יכלול 4 ספרות. בדולרים.

אבל המקרן הביתי הוא לא הדבר היחיד שהציגה סוני ב-MWC 2016. יחד איתו הוצגו שני מכשירים נוספים שסוני טוענת שיגאלו אותנו מהאובססיה להציץ בסמארטפון כל שתי דקות.

Xperia Projector
Xperia Projector | צילום: יאיר מור, מאקו

הראשון הוא Xperia Ear, אוזנייה (לא אוזניות. אוזנייה. אחת) חכמה שמקשרת בינינו לבין הסמארטפון בלי צורך לגעת בו או להסתכל עליו. היא קטנה למדי, אך גדולה מספיק כדי לכלול סוללה ל-3 שעות דיבור או 80 שעות (!) המתנה וחיישנים שמאפשרים לה לדעת מתי אתם מכניסים ומוציאים אותה מהאוזן. היא מתחברת לכל סמארטפון אנדרואיד בעזרת אפליקציה של סוני ומסוגלת להקריא לכם הודעות ותשובות לשאלות כמו מתי הפגישה הבאה ביומן שלכם – וכמובן שאתם יכולים לענות לה בדיבור. כי מה יותר טבעי מלומר לעצמכם באמצע הרחוב "שליחת תשובה: יא חתיכת אפס, חכה חכה מה אני יעשה לך. שלח. כן".

Xperia Projector
Xperia Projector | צילום: יאיר מור, מאקו

השני הוא Xperia Eye, מצלמה קטנטנה שאפשר להניח על שולחן או ללבוש על החולצה או על המכנסיים. היא מצלמת תמונות וסרטונים בזווית רחבה, כך שאפשר ליצור איתה פנורמות של 360 מעלות. היא מסוגלת לצלם תמונות לבד בכל פעם שהיא מזהה פנים, כך שאין צורך לבצע שום פעולה, או שניתן לדבר איתה ולהגיד לה לצלם. מסך אין לה, כך שאת התמונות תצטרכו לראות לאחר מעשה על הסמארטפון, ומן הסתם תגלו שיצאו גרוע.

השלישי הוא Xperia Agent – מעין עוזר ביתי חכם. הוא נראה כמו רובוט ללא ידיים ורגליים, עומד על השולחן ומנענע בראש הווירטואלי שלו שהוא בעצם סמיילים שמוקרנים על מסך בצורת כיפה. אפשר לתקשר איתו בדיבור וסוני אומרת שהוא יכול גם להקרין על קירות, שולחנות וכל היתר כמו ה-Projector.
כל המכשירים האלה אמורים לצאת בעתיד הקרוב, אך לא בחודשים הקרובים. הראשונים יהיו האוזנייה והמצלמה, שייצאו בקיץ הקרוב, ואחריהם המקרנים הביתיים החכמים.

המקרן - מחשב Xperia
צילום: יאיר מור, מאקו

כמובן שסוני, כמו סוני, לא מסוגלת להיגמל מהרגלים רעים והציגה בתערוכה גם סדרה חדשה של סמארטפונים, רק חצי שנה אחרי הסדרה הקודמת. כדי לתרץ למה צריך עכשיו עוד סמארטפונים חדשים של סוני טוענת החברה שסדרה X היא יוקרתית יותר, מלבד השדרוג המזערי במפרט שכולל מצלמה חדשה, שכמו כל מכשיר חדש של סוני אמורה להיות הטובה ביותר בשוק, ומעבדים חדשים של קואלקום. המכשירים החדשים מעט קטנים יותר מה-Z – 5 אינצ' לעומת 5.1, וכוללים את ה-X, שמגיע עם המצלמה החדשה עם חיישן 23 מגה-פיקסל ומעבד בעל 6 ליבות; X Performance, הכולל מעבד בעל 8 ליבות; ו-XA, הכולל מעבד של מדיה-טק הסינית ומצלמה משונמכת של 13 מגה-פיקסל. כל השלושה מגיעים בעיצוב דומה עם זכוכית מעוגלת בקצוות, שהופכת את האחיזה והשימוש לנוחים בהרבה מהמכשירים הקודמים של סוני.