מכשיר ה-Voyager של אורנג' ואלקטל (צילום: יאיר מור, NEXTER)
נראה חדיש, משהו. Orange Voyager | צילום: יאיר מור, NEXTER

השימוש בסמארטפונים ברכב, שהוא גם אסור על פי חוק וגם מסוכן, גורם לחברות שונות להציע פתרונות לבעיה. היום (א'), משיקה אורנג' את התשובה שלה לעניין - דיבורית ראשונה מסוגה לרכב שפותחה על ידי TCL, הידועה כיצרנית מכשירי המותג "אלקטל" והמותג Infinity של אורנג', בשיתוף עם אורנג' עצמה.

ההבדל בין ה"וויאג'ר", כפי שנקרא המכשיר, לבין דיבוריות אחרות, הוא שמדובר למעשה בסמארטפון לכל דבר: המכשיר מריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל בגרסא 4.0.4, על גבי מעבד במהירות 1 גיגה-הרץ (חד ליבתי) ומסך 3.5 אינצ' וכולל את אפליקציית הניווט הישראלית "ווייז" לצד יכולת להריץ כל אפליקציה אנדרואידית אחרת.

עם זאת, המכשיר נבדל מסמארטפונים רגילים בכך שהוא מצויד בכפתורים פיזיים גדולים לחיוג ללא צורך במבט ובממשק ייעודי שמטרתו לאפשר שימוש נוח ללא הסטה ממושכת של המבט מהכביש. כך, לדוגמא, הוחלף מסך הבית הרגיל של המערכת בממשק אייקונים מוגדל המזכיר את זה של קונסולות מולטמדיה המובנות ברכבים יקרים יחסית והגופנים הוגדלו על ידי שימוש באפשרות ה"נגישות" של אנדרואיד.

בואו לפייסבוק של נקסטר

בנוסף, הוא משווק לצד שלל שירותים חדשים של אורנג': יכולת לענות לקבל שיחות למכשיר הרכב או לסמארטפון הרגיל בו-זמנית, יכולת להעביר שיחות בין הוויאג'ר לבין הטלפון הרגיל של הלקוח בלחיצה כפולה על כוכבית בתשלום של 15 שקלים לחודש ושירות WiFi Hotspot in Car המאפשר לחבר מכשירים אחרים ברכב לאינטרנט אלחוטי דרך הוויאג'ר. זאת לצד שירותים קיימים כגון My Box לסנכרון אנשי הקשר ויומן הפגישות בין המכשירים, My Beat להזרמה של מוסיקה בהתאמה אישית או בפלייליסטים מוכנים מראש ועוד.

כמו כן, כולל המכשיר שקע USB להטענת מכשירים כגון סמארטפונים וטאבלטים בזמן הנסיעה. יש לציין כי הוויאג'ר עצמו אינו זקוק לטעינה, שכן הוא מחובר ישירות למצבר הרכב ונדלק עם סיבוב המפתח להתנעת הרכב.

יש עוד מה לשפר

מהתנסות קצרה שערכנו עם המערכת ניתן להתרשם כי מדובר בצעד בכיוון הנכון לקראת שילוב טוב יותר ומסוכן פחות של יכולות ניווט ושיחה בזמן נהיגה, גם אם כרגע סובל המכשיר מחסרונות כגון המחסור ביכולת להכתיב הודעות SMS או להקשיב להקראה רובוטית של הודעות נכנסות.

לקראת ההשקה ערכה החברה סקר ממנו עולה כי הממוצע היומי לנהיגה ברכב הוא 3 שעות בימי חול, "כך שעולה הצורך לנצל את זמן השהיה ברכב בכדי להיות מקושר ומחובר בין השאר לעבודה, לחברים ולמדיה", ציינה נעמה גת, סמנכ"ל השיווק התוכן ומנועי הצמיחה. "אנו באורנג' זיהינו את הצורך וכבר מעניקים מענה עבורו". היא הוסיפה כי "השקת הוויאג'ר הינה סנונית ראשונה למגוון פתרונות חכמים לרכב שיושקו בקרוב".

ל-NEXTER נודע כי בין אותם פתרונות חכמים מתוכננים כלולה יכולת הפעלה קולית של המכשיר בעברית, שעקב מגבלות שפה אינה עובדת כרגע כראוי, כמו גם חיבור לרכב לצורך ניטור צריכת דלק, מצב טיפולים וכו'.

*ניתן לרכוש את הוויאג'ר החל מהיום (א') בחנויות אורנג', המחיר: 1,899 שקלים בפריסה ל-12 תשלומים. 

סרטון פרסומת של המכשיר: