"האנדרואיד הוא שוק מפוצל מאוד. HTC ומוטורולה מתקינות ממשקי משתמש משלהן, כדי לייחס את עצמן. על המשתמשים להסתדר בכוחות עצמם. השוו זאת לאייפון, שכל יחידה שלו עובדת אותו הדבר. כש-TweetDeck השיקו באחרונה אפליקציית אנדרואיד, הם היו צריכים להתמודד עם 100 גרסאות תוכנה על 244 מכשירים שונים. זה אתגר גדול.

"אפליקציות אנדרואיד רבות עובדות רק בדגמים מסוימים, או עם גרסאות אנדרואיד ספיציפיות - וזה כשמדובר במכשירים שסופקו לפני שנה. השוו זאת לאייפון, שבו יש שתי גרסאות לבדוק - הנוכחית והקודמת. יש לפחות ארבע חנויות אפליקציות לאנדרואיד. זה יהיה בלגן למשתמשים ולמפתחי האפליקציות".

דברים אלה נאמרו באוקטובר 2010 על ידי סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל האגדי, שמת שנה לאחר מכן. מאז הושקו כמה גרסאות חדשות של אייפון ואייפד, לצד אלפי גרסאות חדשות לסמארטפונים מבוססי אנדרואיד, מערכת ההפעלה המתחרה של גוגל - מה שנותן תוקף גדול עוד יותר לדבריו של ג'ובס, בייחוד עבור מפתחי האפליקציות.

לפי חברת אופן סיגנל, המייצרת תוכנות מעקב למכשירים סלולריים, יש כיום 18,796 דגמים מבוססי אנדרואיד. זו בעיה קשה למפתחי אפליקציות עבור אנדרואיד, שנדרשים להתאים כל אחת מהן לשלל גרסאות של מערכת ההפעלה ולמכשירים עם מאפיינים שונים וגדלים שונים.

הפרגמנטציה הזו יוצרת קושי לא רק מבחינת המכשירים. בשל ריבוי המכשירים, כניסתן לשוק של גרסאות חדשות של אנדרואיד איטית בהרבה מכניסה של מערכות ההפעלה של אפל. iOS7, מערכת ההפעלה הניידת החדשה ביותר של אפל, פועלת כיום על 91% ממכשיריה, והמערכת מהדור הקודם על 8% מהם בלבד. לעומת זאת, מערכת ההפעלה החדשה ביותר של אנדרואיד, קיט-קט (4.4), פועלת רק על 21% מהמכשירים מבוססי האנדרואיד; גרסת 4.3 פועלת על כ-8% מהמכשירים, 4.2 על כ-20%, ו-4.1 על כ-26%. 20% מהמכשירים מבוססי האנדרואיד עדיין פועלים על מערכות הפעלה ישנות אף יותר.

עם זאת, החדשות הרעות עבור ג'ובס וממשיכיו הן שלא נראה כי הפרגמנטציה מפריעה להצלחת האנדרואיד. ברבעון השני של 2014 נמכרו יותר מ-255 מיליון מכשירים מבוססי אנדרואיד, שהם 84.7% מהשוק, לעומת 11.7% של אפל, שמכרה 35.2 מיליון מכשירים. מתוך כלל מכשירי האנדרואיד, סמסונג מחזיקה ב-43% מהשוק, והמכשיר המוביל שלה הוא גלקסי S3.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker: