בלאקברי, אחת מיצרניות הסמארטפונים המצליחות והידועות בעולם העסקי, לא ממש הצליחה בעשור האחרון מאז הוצגו האייפון והאנדרואיד. אמש (ש') הציגה החברה דגם חדש שפותח את כנס הסלולר בברצלונה ה- KeyOne, שמבוסס על אנדרואיד, עם טוויסט מעניין.

בעולם של מסכי מגע, בלאקברי, גם תחת ההנהלה החדשה (החברה הסינית TCL), מתעקשת לשמר את המקלדת הפיזית. היא יושבת מתחת למסך מגע בגודל 4.5 אינץ'וברזולוציה של 1,620x1,080 פיקסלים. מאחר שיש מקלדת פיזית, אז אין מקלדת על המסך שתופסת חצי ממנו.

שני חידושים שבלאקברי מתגאה בהם: כל כפתור יכול להפוך לקיצור דרך. נניח i לאינסטגרם, W לוואטסאפ או למזג אוויר, או גם וגם (לחיצה קצרה או לחיצה ארוכה). כך יוצא שכל אות באנגלית היא שני קיצורי דרך לאפליקציות, ובסך הכל אפשר לתכנת 52 קיצורי דרך. קיצורי הדרך עובדים רק ממסך הבית, אבל מנסיון קצר בבלאקברי החדש, זה די נוח.

החידוש השני והקצת מוזר יותר, שזה לא המכשיר הראשון של בלקברי שכולל אותו, הוא שהמקלדת היא סוג של מסך מגע - במקום לגלול ימינה\שמאלה\למעלה\למטה על המסך עצמו בשביל לעבור בין עמודים, אפשר להחליק את האצבע על המקלדת, כאילו הייתה משטח מגע של לפטופ. זה עובד טוב, אבל לא בטוח שזה שימושי.

סמארטפון אנדרואיד עם מקלדת פיזית מדגם KEYone (צילום: אהוד קינן, ברצלונה, NEXTER)
המקלדת לא מתה. Blackberry KEYone | צילום: אהוד קינן, ברצלונה, NEXTER

עוד קצת פרטים טכניים: הבלאקברי עשוי ממסגרת אלומיניום, שאמורה להיות חסינה לשריטות, וזכוכית עמידה מסוג גורילה 4 שתהיה כנראה בכל הסמארטפונים שנראה בשנה הקרובה. כשהסמארטפונים יישברו לכם ותצטרכו לשלם מאות שקלים - תגידו במעבדה שהבטיחו שהגורילה ממש קשיחה.

ה-KeyOne אמור להיות, כמו כל מכשירי בלאקברי, סופר מאובטח. בחברה אומרים שהוא האנדרואיד המאובטח ביותר. אם אתם לא נושאים מידע עסקי רגיש בטלפון, כנראה שזה פחות רלוונטי לכם.

מחיר המכשיר יהיה 599 אירו (כ-2,336 שקלים) והוא ישווק החל מחודש אפריל. מתי הוא יגיע לישראל והאם ישאר לו כאן קהל נאמן - אנחנו עוד לא יודעים.

בימים הקרובים נדווח לכם מכנס הסלולר בברצלונה על החידושים של וואווי, LG, סמסונג, נוקיה (!) ואחרים. עקבו אחרינו בפייסבוק, וכאן במאקו.