אין באמת דבר כזה זום במצלמת סמארטפון.

אולי תגידו עכשיו: "אבל אנחנו מותחים את התמונה והיא גדלה!" – ובכן, זה לא זום. זה פשוט לראות את התמונה בהגדלה. זום דורש אופטיקה ועדשות, וזו בעיה כי סמארטפונים צריכים להיות דקים.

חברת אופו הסינית טוענת שהצליחה, בזכות טכנולוגיה של חברת CorePhotonics הישראלית, לפתור את הבעיה ולייצר מצלמת סמארטפון שמאפשרת זום אופטי אמיתי, לא דיגיטלי בכאילו, של עד פי חמישה. במוצר קונספט, שכרגע מכונה Oppo 5X, יש מערך עדשות שפשוט שוכב לרוחב הסמארטפון, ובקצה יש פריזמה - מראה שמשקפת את התמונה שנכנסת אל העדשות והחיישן, כפי שאפשר לראות באיור. תחשבו על זה כמו פריסקופ בצוללת.

תרשים מנגנון הצילום הפריסקופי של Oppo 5x (צילום:  יחסי ציבור )
מערך עדשות דמוי פריסקופ. Oppo 5x | צילום: יחסי ציבור

בהתנסות קצרה, בהחלט אפשר לראות איכות תמונה מפתיעה גם בזום המוגדל. עם זאת, קשה מאוד לייצב ולפקס את התמונה כאשר מצלמים בתקריב. זאת למרות שבאופו אומרים כי יש בסמארטפון מייצב תמונה אופטי.

נציין כי אופו אינה החברה הראשונה שחשבה על הרעיון הזה: לפני שנתיים הכריזה אסוס על Zenfone Zoom, שהתבסס על אותו עיקרון כדי לאפשר למצלמה זום אופטי של פי שלושה. אלא שהשקתו של המכשיר התעכבה, ככל הנראה בשל קשיים בייצור המנגנון, ולאחר שהושק בדצמבר 2015 הוא זכה לביקורות גרועות על חיישן צילום שלא מאפשר ליהנות מהזום האופטי.

גם במקרה של אופו, כרגע הסמארטפון שהיא מציגה מיועד להדגמה בלבד, ולא ברור האם או מתי יושק וכמה יעלה.