טלפון ישן של נוקיה
נרצחה על ידי אפל? טלפון ישן של נוקיה

כלכלת פינלנד ספגה השבוע מהלומה קשה, כאשר חברת השירותים הכספיים סטנדרד אנד פור (S&P) הורידה את דירוג האשראי שלה - וראש הממשלה החדש של המדינה טוען כי הסיבה לכך היא לא אחרת מאשר אפל.

"שניים מדגלינו נפלו", אמר אלכסנדר סטוב, שנכנס לתפקיד ביוני האחרון לאחר שראש מפלגתו הקודם, יורקי קטאינן, ויתר עליו לטובת כהונה באיחוד האירופי, בראיון טלפוני לרשת הטלוויזיה CNBC. "אחד הוא נוקיה ומגזר טכנולוגיות התקשורת והמידע, והשני הוא תעשיית היער והנייר".

לדבריו, "באופן מעט פרדוקסלי, אני מניח, אפשר לומר שהאייפון הרג את נוקיה והאייפד הרג את תעשייית הנייר הפינית". באופן פרדוקסלי לא פחות, הוא התעלם מהעובדה שמה שגרם לגסיסתה של תעשיית הנייר הפינית הוא נוקיה עצמה, שהחלה את דרכה בתעשייה זו והפכה בסוף המאה הקודמת לענקית תקשורת אלחוטית שייתרה את המכתבים.

ראש ממשלת פינלנד, אלכסנדר סטוב  (צילום: Magnus Fröderberg, norden.org)
האם הוא משתמש בנוקיה? ראש ממשלת פינלנד, אלכס סטוב | צילום: Magnus Fröderberg, norden.org

הורדת דירוג האשראי של פינלנד הגיעה חודשים ספורים לאחר השלמת מחיקתו של המותג נוקיה, לאחר שמיקרוסופט האמריקאית השתלטה על חטיבת הסלולר של החברה, שהיוותה בשיאה - בין השנים 2000 ו-2006 - כ-4% מהתוצר הגולמי של פינלנד.

עם זאת, סטוב ציין בראיון כי נוקיה לא מתה - החברה עדיין פעילה, תחת השם NSN (Nokia Systems & Networks), ומתמקדת בתחום ציוד התקשורת (החברה אף מקימה בימים אלה את רשת דור 4 ו-4.5 של סלקום). בנוסף, טען סטוב כי תעשיית הנייר והייעור הפינית נמצאת בדרך להתאוששות וכי הוא מקווה שבקרוב תצא המדינה מהמשבר שהיא נמצאת בו בעקבות הניסיון הכושל שלה לצאת מהמיתון של 2008 בעזרת צבירת חובות, שבלמה בהמשך את גידול הכלכלה הפינית.