אזרחי טורקיה שניסו להתקשר אתמול (ש') לאנשים אחרים בטלפון הופתעו לשמוע על הקו את נשיא המדינה בכבודו ובעצמו, כך לפי דיווחים בתקשורת העולמית.

הנשיא, רג'פ טאיפ ארדואן, חשב ככל הנראה שזו דרך לגיטימית לחגוג את יום השנה לניסיון ההפיכה נגדו, שלמרבה האירוניה הוא העניק לו את השם "יום הדמוקרטיה והאחדות הלאומית" - ומיהר לכפות על כל ספקיות התקשורת במדינה להשמיע הודעה מוקלטת שלו לפני כל שיחת טלפון.

שר התקשורת הטורקי, עומר פתיח סאיאן, אישר את הדיווחים ושיתף בטוויטר הקלטה של ההודעה שהושמעה לתושבי טורקיה, שלה ניתן להאזין בסרטון למעלה.

"כנשיאכם, אני מאחל לכולכם יום דמוקרטיה ואחדות לאומית - 15 בתמוז - שמח, ומבקש מאללה לברך את קדושינו, ולתת בריאות ואושר לגיבורינו", אומר ארדואן בהודעה.

בנוסף להודעה המוקלטת, נשא אמש ארדואן נאום בפני עשרות אלפי אזרחים שבאו לחגוג את ניצחונו על אנשי הצבא החילונים בגשר מעל מיצר בוספורוס שנחשב למקום בו נעצר הפוטש.

בניסיון ההפיכה נהרגו כ-250 איש ועוד כ-2,200 נפצעו. בעקבותיו פתח ארדואן במהלך נרחב לטיהור מנגנוני המדינה השונים - מהממשלה, דרך הצבא ועד בתי המשפט - מחילונים ומתנגדי משטר אחרים. לפי דיווחים כ-150,000 עובדי מדינה הודחו וכ-50,000 איש נעצרו בשנה האחרונה, ביניהם אזרחים ועיתונאים שנכלאו על פרסומים שאמורים להיחשב לחלק מחופש הדיבור.