מתי בפעם האחרונה ביליתם קצת זמן איכות עם עצמכם? לא, לא כמו שאתם עושים עכשיו. אנחנו מתכוונים רק אתם, בלי המלבן הזה שלא יוצא לכם מהיד. אנחנו מנחשים שבדיוק כמונו, גם אתם כבר לא זוכרים. מחקר של קספרסקי מצא שאנחנו גם לא מסוגלים כבר להיות לבד בלי להימלט אל המסך הקטן של הסמארטפון.

אישה מסתכלת בסמארטפון (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה | צילום: Shutterstock

במחקר, שנערך עבור חברת אבטחת המידע על ידי אוניברסיטאות וירצבורג ונוטינגהאם-טרנט, הוכנסו משתתפים לחדר בו המתינו 10 דקות לבדם. לאחר שיצאו נשאלו כמה זמן ישבו כך לפני ששלפו את הסמארטפון מהכיס והחלו להשתמש בו. רוב המשתתפים העריכו כי החזיקו בין 2 ל-3 דקות.

אך בפועל, ההערכות של המשתתפים היו מוגזמות מאוד. ממוצע הזמן שלקח להם לפנות לסמארטפון עמד על 44 שניות בלבד - כאשר הגברים היו קצרי סבלנות במיוחד והחזיקו בממוצע 21 שניות בלבד, והנשים הפגינו מעט יותר אורך רוח והמתינו 57 שניות לפני שהתחילו להחליק אצבעות על מסכים. בסך הכל, מתוך 10 דקות ההמתנה, בילו המשתתפים בממוצע כמעט חצי מהזמן בשימוש בסמארטפון.

"הניסוי מראה כי אנשים מחוברים למכשירים הרבה יותר ממה שהם חושבים וכי פנייה לסמרטפון, גם בדקות ספורות שאנחנו נמצאים לבד, הפכה לטבע שני עבורנו", אמר ג'נס בינדר מאוניברסיטת נוטינגהאם-טרנט על הממצאים. "אנו לא ממתינים יותר. המידע המיידי והאינטראקציות שמספקים המכשירים החכמים הופכים אותם לשותפים דיגיטליים לחיינו. הסמארטפונים כבר אינם סתם מכשירים טכנולוגיים. הם הקשר שלנו לעולם החיצון".

ומילא זה שאנחנו חייבים את הסמארטפון כדי להרחיק אותנו מעצמנו - המחקר הקודם של שתי האוניברסיטאות עבור קספרסקי הראה שהסמארטפון מרחיק אותנו גם מהחברים, וגורם לנו לחשוב עליהם כלא חשובים לעומתו.