כתבה זו התפרסמה במקור באתר gadgetim.co.il

ה-Z6 החדש של מוטורולה שהושק לפני כשבוע הוא הסלולרי הראשון של חברת פלאפון בעל מצלמת 2.0 מגה פיקסל – המתקדם ביותר שתמצאו בקולקציית החורף של פלאפון, בעוד שבחברות המתחרות ממוצע המצלמות עומד כרגע על 3.2 מגה פיקסל. אך לעומת זאת הוא מציע גם פיצ'רים שלא מצאנו במתחרים. האם מדובר פספוס של ממש או ממתק ללקוחות פלאפון?


אז איך הוא נראה?

ה-Z6 החדש של מוטורולה בפלאפון לא מותיר צל של ספק: הוא הטלפון היפה ביותר בחברת פלאפון, עם הכי הרבה שיק וסגנון. בעזרת תצורת סליידר עמידה במיוחד, הוא מצליח לכבוש אותנו לפחות בתחום העיצוב. הוא דק למדי (16.2 מ"מ), משקלו ממוצע יחסית (105 גרם), מסכו מבריק, הוא מציע כפתורים עם חריטות לייזר ותאורה כחולה ובעיקר הקפדה על הפרטים הקטנים. בקיצור - בדיוק כך תרצו שהסלולרי החדש שלכם יראה.

הטלפון מרגיש חזק ועמיד ביד ולא נותן תחושה של פלסטיק זול או חלקים רופפים. ה-Z6m עטוי ציפוי דמוי מראה המעניק תחושה יוקרתית משהו לעיצוב. פתיחת הסליידר תעשה בקלות בעזרת בליטת הפלסטיק הממוקמת בדיוק מתחת למסך. מצידו הימני של הטלפון מצאנו להפתעתנו כפתור הזזה לא מוכר ולאחר משחק של כמה שניות הבנו כי מדובר בהמצאה גאונית של מהנדסי מוטורולה המאפשרת לנעול את המקשים ללא שילוב של מקשים אלא רק בעזרת הזזת הכפתור. עוד נמצא כפתור החיוג הקולי וחיבור הminiUSB הרב תכליתי של הטלפון. בצידו השמאלי של הטלפון ממוקמים כפתורי השליטה על עוצמת השמע והכפתור החכם הניתן להגדרה. בנוסף, משהו שלא ציפינו לו היה חיבור האוזניות 3.5 מ"מ, החיבור התקני לשמיעת מוזיקה ללא מתאמים מיוחדים - באמת הפתעה נחמדה.

המצלמה הממוקמת בצידו האחורי של הטלפון הגיעה ללא מבזק מובנה, חיסרון שבלט לרעה. תחת המצלמה ממוקם מכסה הסוללה עם סמל המוטורולה המוכסף וסמלי הבלוטות' והאוזניות האלחוטיות המעידים על תמיכה בבלוטות' 2.0 עם פרופיל A2DP. רמקול הטלפון, הנראה גדול במיוחד, נמצא מעט מתחת למכסה הסוללה. בראשו של הטלפון מצאנו את הרחבת כרטיס הזיכרון – פותחים את מכסה הכניסה ומכניסים את כרטיס הmicroSD שלכם. סוללת הטלפון תספיק לכם בממוצע לכ-48 שעות ללא הטענה, בשימוש בסיסי שכולל שמיעת מוזיקה, גלישה בדור השלישי וצילום מספר תמונות.

 

ממשק ותפעול

ממשק ה-Z6 החדש לא שונה מהותית מזה של קודמיו בפלאפון, אך נראה כי אט אט מתחילים להעלם הגבולות בין ממשקי טלפוני הGSM- של מוטורולה וה-CDMA. תפריט הטלפון דומה אחד לאחד לאחיו ברשתות המתחרות, מלבד כמה אייקונים תלויי רשת. תפריט ההודעות גם הוא לא עבר שינוי משמעותית כלשהו. אופציה שהתחבבה עלינו במיוחד היתה האפשרות להגדיר את שעת שליחת ההודעה: בעזרתו תוכלו לשלוח הודעה עכשיו, אך להגדיר שהיא תשלח לנמען רק בעוד חצי שעה/שבוע/שנה מהיום או מועד אחר שתחפצו בו.

בנוסף, בעת כתיבת הודעת טקסט, הטלפון מציע את מנגנון הiTap המיושן: לעומת ה-T9 הנוח והמוכר במכשירים של סוני-אריקסון ונוקיה, ה-iTap צולע למדי, אפשרויות המילים שהוא מציג לא ממש הגיוניות וכבר עדיף להקליד את ההודעה שאתם חפצים בה ידנית. מקשי הספרות קשיחים למדי לכן כאלו שהיו רגילים להקליד על "עיוור" בטלפון הקודם שלהם, יאלצו לבלות כמה שעות של תרגול עם המכשיר החדש שלהם לפני שהם מצליחים לכתוב "ג'ק רובינזון" מבלי להסתכל לכיוון מסך הטלפון. אם כבר במסכי טלפון עסקינן אז רצוי להזכיר כי מדובר במסך איכותי במיוחד: רזולוציית QVGA ותמיכה עד 256 אלף צבעים, אך גודלו לא מספק במיוחד (1.8 אינץ).

עד כאן הכל נשמע מעולה, אך לפתע, כשניסינו להגדיר צלצול ורטט לא מצאנו את האפשרות. חיפשנו וחיפשנו, ולבסוף גילינו כי ב-Z6 החדש של מוטורולה לא ניתן להגדיר כי שיחה נכנסת תגרור אחריה צלצול ורטט במקביל. בהחלט אכזבה. ספר הטלפונים לא השתנה מהטלפונים הקודמים בסדרה. תוכלו עדיין להכניס כמות מכובדת של 1000 אנשי הקשר לתוך זיכרון הטלפון ולצרף לכל אחד מספר פרטים: כתובת דואל, כתובת מקום העבודה או הבית, מספרים נוספים של איש הקשר

ה-Z6m אף מתדהר באופציית Bluetooth מלאה לחלוטין, וזאת לעומת קודמיו בחברת פלאפון שהיו מסורסי הטכנולוגיה הכחולה. ה-Z6m מגיע עם Bluetooth 2.0 עם תמיכה ב- A2DP – אוזניות סטריאופוניות אלחוטיות. העברת הקבצים דרך ה-Bluetooth להתקן נוסף הניבה מהירות גבוהה של העברת הקבצים. חיבור אוזניות ה-Bluetooth הסטריאופוניות עבר בהצלחה והסאונד הבוקע מהטלפון איכותי בהחלט. הכל, זולת רחשי רקע הנשמעים באוזניות בזמן שלא משתמשים בסלולרי. ה-Z6 החדש אף תומך באינטרנט מהיר במיוחד על גבי רשת ה-EVDO של חברת פלאפון, בדקנו ונהנו: הגלישה מהירה מאוד והעברת הדפים נעשית בזריזות, כמו גם הצפייה בשידורים חיים וטעינת סרטונים ישירות מהרשת. גלישה לאתרים חיצוניים נתקלה בהתנגדות בעקבות הדפדפן המיושן שמותקן על גבי ה-Z6m. חיבור ה-USB ונוח במיוחד: פשוט חברו כבל miniUSB תקני לתוך החיבור המתאים בטלפון ותיפתח במחשב שלפניכם תיקיה ובה כל הקבצים הממוקמים על הכרטיס זיכרון.

 

מולטימדיה

מצלמת המכשיר ממוצעת באיכותה - מדובר מצלמת ה-2.0 מגה-פיקסל הראשונה בחברת פלאפון. כן כן, בעוד בחברות המתחרות נמכרים מצלמפונים בעלי 3.2 מגה פיקסל ו-5 מגה פיקסל כמו לחמניות חמות, נזכרו רק עכשיו בחברת פלאפון שאפשר גם לצלם מהסלולרי. אך לא זאת בלבד - המצלמה אינה מצויידת במבזק מובנה. ישום המצלמה זהה לזה הקיים במכשירים מוטורולה המקבילים: תוכלו לבחור אפקט שישפיע על התמונה בעת צילומה, דוגמת צבע ירוק, כחול, שחור-לבן, נגטיב וחום עתיק. התמונות שהמצלמה מנפיקה בהחלט מספקות אך ציפינו ליותר במכשיר שכזה.

נגן המוזיקה המובנה בחדש של פלאפון הוא ה-Music Player V2.0 – הגרסה המשודרגת והחדשה לגרסה הקודמת שמובנית ב-Z3 בחברת סלקום. הנגן החדש של הטלפון בהחלט מאפשר לפלאפון למכור אותו כטלפון מוזיקה לכל דבר: הוא כולל אפשרות ליצירת רשימות שירים, הצגת השירים שהושמעו לאחרונה, סידור רשימה לפי אלבום/שם שיר/סגנון, ובנוסף הוא כולל גם אפשרות שאפל וחזרת שירים. קיים גם אקולייזר גרפי המאפשר התאמה אישית של התצוגה במסך בעת ניגון השיר. להעצמת החוויה, ה-Z6m מציע שקע אוזניות 3.5 – כזה שיאפשר לכם להכניס לתוכו כל אוזניות או רמקולים שתחפצו.

בנוסף, לא נשכח גם את הרמקול החזק והאיכותי שמצליח להעביר לאוזנינו סאונד נקי וחזק, והתמיכה בפרופיל A2DP רק עוזרת ל-Z6m לקבל עוד נקודות זכות. תוכלו גם להסתיר את הנגן ולהמשיך לשמוע מוזיקה ולנווט בתפריטי הטלפון. בערכת המכשיר מצורף גם כרטיס 128MB, שאמור להספיק לכ-30 שירים. אנחנו בכל אופן ממליצים לרכוש כרטיס 1GB שעולה בסך הכל כ-50 ₪ בלבד ויכיל בתוכו כ-250 שירים. הצגת התמונות והוידיאו נעשית דרך דפדפן הקבצים המוכר של מוטורולה. תוכלו להציג תמונות וסרטונים על גבי מסך מלא ללא שום בעיה ואף לערוך אותם בעזרת עורך תמונות מובנה.

עוד פיצ'ר שהתגלה כשימושי במיוחד היה ה-Navigator המובנה של חברת פלאפון – בדומה לשאר המכשירים התומכים בחברה, הניווט היה קל, מהיר ויעיל. ניתן לקבל הנחיות קוליות וגם גרפיות, ואף לנווט בצורה רגלית. הטלפון מוצא תוך שניות ספורות מספר רב של לווינים ואף הצלחנו לבצע חיבור ללויין, כשמעלינו תקרה וסביבנו ארבעה קירות בטון. בהחלט נקודת אור נוספת לטובת החדש של פלאפון.

 

שווה קנייה?

לדעתנו, אם אתם לקוחות של פלאפון ואינכם מעוניינים לשקול אופציית מעבר למרות ניידות המספרים, אך יחד עם זאת מחפשים את כל הטכנולוגיה החדשה במחיר לא יקר, לכו על ה-Z6m – הוא כולל מצלמת 2.0 מגה פיקסל בעל איכות ממוצעת אך ללא מבזק, נגן מוזיקה מתקדם, ניווט מבוסס לווין נוח במיוחד, שקע אוזניות 3.5, EVDO ועיצוב יוקרתי ומושך. אך אל תשכחו שיש גם כמה חסרונות: לא ניתן להגדיר צלצול ורטט במקביל בעת שיחה נכנסת (אפשרות בסיסית) ודפדפן פשוט ללא אפשרות דפדוף בעמודי HTML בסיסים. הופתענו לגלות כי תג המחיר אינו בשמים והוא עומד על 55.9 ₪ ל-36 חודשים, ובפלאפון מציעים גם זיכוי למדברים מעל 99 ₪ בחודש: כך שתשלמו 29.90 ₪ בלבד עבור ה-Z6m החדש. אומנם לא שווה לכל כיס אך גם לא יקר.