אם פנתה לרה"מ בפייסבוק על הגזירות הכלכליות (צילום: חדשות 2)
עוז אלבו. "אני מחכה שתגיש לי את ארוחת החינם שלי!" | צילום: חדשות 2
בימים האחרונים, הפך עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדף התנגחות בגזירות האוצר החדשות ובעיקר בהתבטאות של נתניהו שאמר לנו ש"אין ארוחות חינם".

את אות הפתיחה למטח התלונות שהצטברו על הקיר של נתניהו נתנה טלי עוז אלבו, מנהריה, שפירסמה פוסט שזכה למאות שיתופים, יותר מ-34,000 לייקים ולפחות 1,500 תגובות. 

"היי ביבי. מה שלומך?", היא כתבה, "אני האזרח הקטן. מלבד היותי אזרח קטן אני גם מנהלת עסק לשיווק באינטרנט, והאמת? אני לא מקנאה במי שמנהל לך את הדף פה ביום כזה. לא קל! (זה בלי ציניות) אני פה רק כדי להגיד לך משהו קטן לגבי מה שאמרת אתמול על 'אין ארוחות חינם'; אז רק רציתי להגיד לך שמיום שסיימתי צבא (שזה בערך לפני 18 שנה) ותרמתי את חובתי למדינה באהבה, אני פשוט יושבת רגל על רגל ומחכה כל יום לשעה 13 בצהריים. למה? כי אני יודעת שאז תדפוק לי בדלת ואני אפתח, ואתה תגיש לי את ארוחת החינם שלי!"

בעקבות פרסום הסטטוס קיבלה טלי מאות פניות של אזרחים שמסכימים עם זעמה, ופתחה אתמול עמוד פייסבוק חדש תחת השם "האזרח הקטן", אליו הצטרפו כבר מאות ישראלים שזועמים על גזירות האוצר החדשות.

"נראה לך שעם עליית המע"מ ויוקר המחיה אני אשרוד עוד שבוע?"

אבל רוב הגולשים לא הסתפקו בעמוד שנפתח עבורם, והעדיפו להציף את הקיר של נתניהו בפניות. ביממה האחרונה, מתווספות על הקיר פניות ומחאות בתדירות ממוצעת של פוסט לחמש דקות. 

מיט רומני ונתניהו (תמונת AVI: mako)
"'בפתח הפגישה אמרתי לו: 'מיט, אני רוצה להודות לך על מילות התמיכה" | תמונת AVI: mako

בין לבין הפוסטים שמועלים על העמוד, אנשיו של נתניהו משדרים עסקים כרגיל. הוא מדווח על המפגש הפורה עם מיט רומני וכותב "בפתח פגישתי במעוני בירושלים עם המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני אמרתי את הדברים הבאים: 'מיט, אני רוצה להודות לך על מילות התמיכה והידידות לישראל ולירושלים'. 

וגם מספר לחברים שלו בפייסבוק, ש"בשלוש השנים האחרונות ביצעה הממשלה מהפכה בבריאות לטובת אזרחי ישראל". בשעות הבוקר, נותבו ההודעות לעמוד אחר בדף הפייסבוק של נתניהו, מה שעורר עוד יותר את זעם הגולשים שלא מצאו יותר את תלונותיהם במקום שהן נמצאו בו אתמול. בעקבות פניית מאקו למנהלי האתר, הוחזרו התלונות לעמוד הראשי, לאחר מספר שעות. 

בין הפוסטים שהועלו על הקיר של נתניהו אפשר למצוא ביקורת על דבריו, אבל גם סיפורים אישיים. כמו זה של עדי נהרי שכותבת לנתניהו "אני אם חד הורית שמגדלת את ילדיה לבד וחיה מקצבת הבטחת הכנסה בסך 3,264 ש"ח שבהם אני צריכה לשלם שכר דירה, חובות, חשבונות שוטפים, וגם לעשות קניות של אוכל הביתה. ובנוסף לכל, החודש אני גם צריכה לקנות מחברות וספרים לבית הספר. עם התקציב הזה אני לא מתחילה את החודש, לא כל שכן מסיימת אותו. נראה לך שעם עליית המע"מ ויוקר המחיה אני אצליח לשרוד עוד שבוע? פלא שאנשים שורפים את עצמם? פעם שהיו אומרים את שמך בכל שידור הייתי אומרת זה ראש הממשלה שלי היום אני אומרת שזה האיש שלא נותן לי לחיות בכבוד"

"לא משנה שעוד לא שילמו לי 80% מהחשבוניות שהוצאתי"

הגולשת מאיה גולדשטיין כותבת "אני עובדת היי טק, נשואה, אמא לשניים. אנחנו מעמד הביניים שמספרים עליו. עובדים כל היום, ממנים גנים, מיסים, דלק אוכל שכירות ולא גומרים את החודש. רציתי לשתף אותך במשהו אישי. אני בת 36, רוצה עוד ילד. מאד רוצה עוד ילד. אבל אני לא אביא עוד ילד למציאות שאני לא יכולה לממן אותו, וזה מצבי כיום. אני לא חושבת שהמשפחה שלנו תשרוד כללית כניסה של עוד ילד למשפחה. אני באמת מקווה שעוד 20 שנה הילדים שלי לא יחיו במדינה הזו כי אני לא רואה איזה עתיד יש להם כאן בתור מיעוט קטן ונרדף שנושא את נטל המדינה על גבו".

הילה היא המודחת השלוש עשרה
"לא משנה שביטוח לאומי סירב לשלם לי על התאונה שעשיתי, כי לא הייתי בדרך לעבודה". אקראי

גם הילה אקראי, פעם משתתפת באח הגדול, והיום אזרחית זועמת, פירסמה פוסט על הקיר של נתניהו, בשם אחותה, המוסיקאית סמדר אקראי שכתבה: "אני מחייכת. מקבלת באהבה את מחיר החיים. לא משנה שעוד לא שילמו לי 80% מהחשבוניות שהוצאתי, שה-1 בחודש מתקרב, שביטוח לאומי סירב לשלם לי על התאונה שעשיתי כי לא הייתי בדרך לעבודה, שיוסי מהבנק מתקשר דרך קבע להלחיץ למרות שהאובר שלי משלם לו את המשכורת, שהמקומות שמזמינים אותנו להופיע בהם בסוף העולם שמאלה לא רוצים לשלם על מוסיקה, לא משנה שהמוסיקה צריכה לשכור רכב, נגנים ולקנות דלק במחיר מופקע! ש'דיסקים כבר לא קונים', ש'הורדה חוקית זה לא משהו שבא בחשבון', שהתמלוגים 'זה לא מה שהיה פעם' וגם אותם מקבלים אחרי שנה במקרה הטוב, ש-50% מהאנשים שמזמזמים את השירים שלי לא יודעים על ההופעות כי לפרסם בעיתון עולה יותר מרווח של הופעה".

מהליכוד נמסר שלא נעשה כל שינוי בהגדרות עמוד הפייסבוק של נתניהו, וכי כל שינוי שקרה בעמוד לא תלוי בהם. עוד נמסר, כי הם מקפידים שלא למחוק שום מסר שנכתב על ידי האזרחים ולא מוחקים פוסטים, אלא אם יש בהם דבר הסתה. 

הכל התחיל במלחמת לייקים נגד נתניהו