חדשות טובות עבור חברות התקליטים - חוקרים מאוניברסיטת בריסטול שבאנגליה טוענים כי הצליחו למצוא נוסחה מתמטית שיודעת לחשב האם שיר מסוים כולל את המרכיבים שיהפכו אותו ללהיט או לא.

אמנם לא מדובר בדיוק של 100 אחוזים אלא רק 60, אבל החוקרים מבטיחים כי ניתן לצפות מראש האם השיר יכנס לחמישייה הפותחת במצעד הלהיטים או יישאר הרחק במקומות האחרונים.

אין תמונה
ידעו את הנוסחה גם בלי מחקר. הביטלס

הנוסחה שאותם חוקרים רקמו משלבת בתוכה תכונות מוזיקליות חשובות כמו מקצב, תזמון, אורך השיר וגובה הצליל שלו. כמו כן מאפיינים יותר מפורטים יותר כגון האקורדים ומורכבות הרמונית. הנוסחה היא אמנם מסובכת אך היא מסתכמת בהכפלה של תכונות שכולל השיר בחשיבותן של כל אחת מהן (בדירוג מ-1 עד 23) ובסוף חיבור של הכל יחד. 

לצורך המחקר הצוות השתמש בתוכנה מבוססת על בינה מלאכותית שניתחה את הלהיטים לאורך 50 השנים האחרונות.

החוקרים מציינים כי יש גורם נוסף שמשפיע על האלגוריתם המנצח והוא השנה בה השיר יצא לאור. כך למשל עבור שיר שיצא לפני שנות ה-80, מרכיב הדאנס לא היה חשוב בהפיכתו ללהיט ודווקא סגנונות איטיים היו יותר אינטגרליים, זכו להצלחה וטיפסו גבוה במצעדים.  משנות ה-80 ואילך התמונה השתנתה ושירי דאנס הפכו ללהיטים.   

ממצא מעניין ודי מפתיע נוסף שהתגלה הוא שלאורך כל השנים, ככל שהשיר היה רועש יותר כך גדלו הסיכויים שלו להפוך ללהיט. כמו כן צוין כי הנוסחה עבדה בצורה המדויקת ביותר בתחילת שנות התשעים והחל משנת 2000 והלאה.

>> מוטורולה דרויד רייזר החדש - דק, קל וזול (יחסית) - כל הפרטים