נשיקה (צילום: jupiter images)
שימו לב מה אתם פותחים. אילוסטרציה | צילום: jupiter images

מתכוננים ליום האהבה (ולנטיין דיי) שיחול ב-14 בפברואר? אתם לא לבד. יש עוד כמה שמתכוננים, ולא לכולם יש כוונות רומנטיות. ספאמרים ונוכלים מצאו דרכים רבות לנצל את נושא האהבה, כמו כרטיסי ברכה מזויפים עם לינקים לתוכנות זדוניות, או תרמיות הקשורות להיכרויות אונליין – כך מזהירה חברת אבטחת המידע מק'אפי, שגם קיבצה כמה מההונאות הרומנטיות הנפוצות ביותר ברשת:

1.      תרמיות במפגשים. חלק מהגולשים המציגים את עצמם כבני זוג פוטנציאליים באתרי היכרויות, מנסים להשיג את אמון הצד השני כדי "לסחוט" ממנו כסף. לדוגמה, מתחזה פתח פרופיל מזויף ומצרף תמונות אטרקטיביות. לאחר מכן, כאשר יעבור לקשר פרטי באימייל, בצ'אט או בטלפון, ינסה לרכוש את אמונו של הצד השני. לאחר שייווצר אמון, ינסה המתחזה להשיג במרמה כסף, על ידי סיפורים שונים ומשונים.

2.     אתרים מתחזים. דוגמא לכך היא תולעת Koobface, שכוונה כנגד גולשי אתר ההיכרויות Match.com, באמצעות שליחת הודעות במסווה של גולשי האתר. הודעות אלו הזמינו את הגולשים לצפות בתמונות ובקטעי וידאו באתר דומה, שהובילו להורדת תוכנה זדונית למחשבי הגולשים ללא ידיעתם.

3.      כרטיסי ברכה אינטרנטיים וספאם בנושא יום האהבה. חגים ומועדים שונים מהווים הזדמנות לשליחת כרטיסי ברכה ואימיילים שילכדו את תשומת ליבו של הגולש. כך למשל, ספאם עם שורת הנושא: מתנת יום האהבה המושלמת  ("The Perfect Valentine’s Day Gift”), עלול להכיל לינק לאתר זדוני, במאמץ להשגת פרטים אישיים. בנוסף, כרטיסי ברכה אלקטרוניים המגיעים באי- מייל, עלולים להכיל לינקים שיובילו להורדת תוכנות זדוניות למחשב.

לסיכום, מיליוני אנשים משתמשים באתרי היכרויות וזה לא אומר שאתם צריכים להפסיק. רצוי רק לשמור על כללי זהירות בסיסיים. מק'אפי, למשל, מייעצת לכם להירשם רק לאתרי היכרויות מוכרים, ולהישאר בעילום שם פרק זמן מסוים לאחר מכן, רק ליתר ביטחון. דבר חשוב הוא לא להציג את הפרטים האישיים בחשבון, כמו למשל מספר טלפון וכתובת. ובאשר לכרטיסי ברכה אינטרנטיים, חשוב לבדוק טוב שהוא מגיע מאדם מוכר, לפני שלוחצים על לינק כלשהו.

>> אפליקציית היכרויות חדשה בפייסבוק