פורנוגרפיה
רוב התביעות נועדו להפחדה. אילוסטרציה | צילום: Gabriel Mistral, GettyImages IL

אוהבים לצפות בפורנו אבל לא אוהבים לשלם עליו? כדאי שתדעו כי אתם עשויים להיות יעד לתביעה בבית משפט. מחקר חדש מגלה, כי בשנה שעברה הוגשו כ-100,000 תביעות נגד משתפי קבצים בגין הפרת זכויות יוצרים, ומאחרי מרביתן עומדות חברות ההפקה הגדולות של תעשיית התוכן למבוגרים. למרות זאת, קוראינו החיים בארץ הקודש יכולים להירגע (בינתיים) - כל התביעות הוגשו בשטחה השיפוטי של ארצות הברית.

מסתבר כי לתעשיית הפורנו נמאס מהעובדה שבכל שנה מיליוני צופים מורידים סרטים בצורה לא חוקית שפוגעת להם בהכנסות, ובעלי חברות ההפקה החליטו לצאת למלחמה בתופעה. ולא, המטרה שלהם לא לחנך, אלא להרוויח. נתוני המחקר מראים כי מרבית התביעות הן לצרכי הפחדה בלבד, ונסגרות בפשרה ממוצעת של 1,000 דולר לתיק.

אם מכפילים את הנתון הזה בכמות התיקים בשנה, מגלים כי מערכת המשפט האמריקאית, בצורה לא מודעת, עוזרת לתעשיית הפורנו להרוויח מאות מיליונים.

"לבעלי זכויות יוצרים יש את הזכות המלאה להגן על עבודתם, אבל הם לא יכולים להשתמש בטקטיקות זולות ולא צודקות כדי לעשות כן", אומר קורני מקשרי, מנהל תחום הקניין הרוחני בארגון EFF שמטרתו להגן על זכויות ציבור הצרכנים במדיה האלקטרונית, בראיון לאתר טורנט פריק. "אנחנו דורשים מבתי המשפט להגן על הזכויות של כל נתבע ונתבע, במקום לתת לטרולים של זכויות היוצרים להערים על המערכת", הוא מאשים.

לסיכום נאמר כי לא מסע הפחדות, לא תביעות וגם לא קנסות - אף אחד לא יכול לעצור את הביטורנט והאימיול. גם אנחנו חושבים כי צריך לתגמל את בעלי זכויות היוצרים של התוכן, אבל במקום לרדוף אחרי המורידים – צריך להוריד מחירים. בסופו של דבר, אם התוכן יהיה במחיר שפוי, אנשים יקנו יותר ויורידו פחות. נקודה למחשבה.   

>> מבקרים באתרי פורנו? כדאי שתיכנסו
>> עם ידיים: משחק פורנוגרפי לקינקט