גבר מתקן מחשב (צילום: Thinkstock)
עוד לפני שהטכנאי ניגש אל המחשב, תשלמו לו כ-150 שקלים | צילום: Thinkstock

המחשב התקלקל ואתם עומדים להתקשר לטכנאי? רגע לפני, כדאי שתדעו את המחירים הסטנדרטיים שיש היום בשוק.

לפניכם מחירון טכנאים למחשב הביתי והוא לא כולל מחשבים ניידים. במידה והמחשב הנייד שלכם מתקלקל, מומלץ לקחת אותו למעבדה של הייצרן ולקבל מהם הצעת מחיר.

המחירים מתייחסים למה שהגיוני לשלם עבור המשתמש הביתי. כמובן שישנם שימושים שונים למחשבים גם במחשב הביתי. למשל - אם אתם גרפיקאים יהיו לכם דרישות שונות מהמחשב שלכם מגיימרים או אנשים שמנהלים ספרי חשבונות עם המחשב.

חשוב לדעת גם מה אתם מצפים שהמחשב שלכם יוכל לעשות. אם אתם לא חושבים שאתם צריכים לקנות את לוח האם עם שלוש יציאות למסכים, תגידו את זה לטכנאי שלכם. אם אין לכם סיבה לקנות הארד דיסק של טרה בייט כשכל מה שאתם רוצים לזה לגלוש ברשת תגידו את זה לטכנאי. דעו את הגבולות של השימוש שלכם וככה תוכלו לחסוך גם בקניית המחשב וגם בתיקון שלו.

לפטופ מפורק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אם המחשב הנייד התקלקל, מומלץ לקחת אותו למעבדה של הייצרן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
שעת עבודה: 150-300 שקלים

בדרך כלל טכנאי המחשבים יקח יותר על השעה הראשונה של העבודה, ואחר כך המחיר יירד. זאת בשל עלות ההגעה לבית הלקוח והבדיקה. שעה ראשונה של עבודה תעלה לכם בין 150 ל-300 שקלים, כולל בדיקת המחשב. במידה ומדובר בתקלה קטנה וזניחה, הטכנאי אמור לתקן לכם את המחשב במקום ולקחת את הכסף על הבדיקה וזהו. במידה וצריך להחליף את המחשב המחיר עולה. ככה שאם אתם קוראים לטכנאי מחשבים, תשלמו 150 שקלים לפחות רק כדי שרגלו תדרוך בביתכם.

רוב טכנאי המחשבים לוקחים על שעה שניה של עבודה ואילך פחות כסף. כדאי מאוד לשאול את הטכנאי לפני שהוא מגיע כמה הוא גובה על שעת העבודה הראשונה וכמה על השאר, מאחר וייתכן שהוא יבלה עם המחשב שלכם הרבה מאוד שעות.

התקנת מחשב חדש/מחשב מפורמט: 200-300 שקלים 

אם אתם מקבלים מחשב חדש שאין עליו תוכנות או כזה שעבר פירמוט ורוצים להתקין מערכת הפעלה ותוכנות חשובות תוכלו לקרוא לטכנאי לעשות את זה בשבילכם. גם אחרי פירמוט מחשב בעייתי יש צורך להתקין הכל מחדש, ולכן המחירים כאן רלוונטים גם למקרים של מחשב אחרי תקלה חמורה. במקרה של פירמוט, המחירים הם ללא גיבוי החומר.

התקנת מחשב יכולה לעלות לכם בן 200-300 שקלים, לא כולל התוכנות שאם אין לכם תצטרכו לקנות. ווינדוס היא לא זולה בכלל גרסת Home Primum תעלה לכם בערך 120 דולר (כ-500 שקלים). אתם כמובן לא חייבים לקנות את מערכת ההפעלה מהטכנאי עצמו. אם אתם רוצים להיות צרכנים חכמים ערכו השוואת מחירים ברשת וכך תבטיחו שהטכנאי לא ינסה לסחוט מכם עוד כמה גרושים. שימו לב איזו גירסה של חלונות מציע לכם הטכנאי, למשתמש הביתי, Home Primium של ווינדוס 7 מאוד מומלצת.

העברת קבצים (צילום: spxChrome, Istock)
שחזור קבצים יכול להגיע לאלפי שקלים | צילום: spxChrome, Istock
שחזור קבצים: 200-400 שקלים

שחזור הקבצים יכול להגיע לאלפי שקלים, אבל יכול להגיע גם לכמה שעות עבודה ומאות שקלים בלבד. הכל תלוי בסיבה בגללה לא ניתן לגשת אליהם.

במידה ומערכת ההפעלה היא הבעייתית, לא צריכה להיות בעיה לטכנאי בכמה שעות בודדות של עבודה להוציא את הקבצים מהמחשב שלכם ולגבות אותם בכונן חיצוני. אז הוא יוכל לפרמט את המחשב להחזיר את הקבצים החשובים שלכם למקומם הבטוח. כאן מדובר רק בשעות עבודה, אין צורך אפילו לקנות חלק חילוף למחשב.

במידה וזו בעיה של הארד דיסק, כאן אנחנו יכולים להיכנס לצרות כלכליות. קודם כל הטכנאי יכול לקחת את ההארד דיסק אליו ולעשות לו בדיקה. כאן התענוג יכול לעלות לכם 200-400 שקלים כולל הבדיקה והשיחזור עצמו.

אבל זה רק במידה ויצאתם בזול. אם הטכנאי לא יכול לתקן את הבעיה בעצמו הוא יקח את ההארד דיסק שלכם למעבדה ויגיש לכם הצעת מחיר. מעבדות שכאלה טוענות לרוב למחירים שבין 100-300 דולר לתיקון (400-1,200 שקלים). אבל המציאות עגומה הרבה יותר - מעבדות רבות, מלבד שעת הבדיקה, יכולים לדרוש ממכם לתיקון הארד דיסק אלפי שקלים.

_OBJ

הארד דיסק חדש: 650 שקלים (לא כולל שעת עבודת טכנאי)

הלך ההארד דיסק ואתם צריכים אחד חדש? יש לנו חדשות רעות: מחירי ההארד דיסק בכל העולם קפצו מאוד בשנתיים האחרונות. ישנם לכך הרבה תירוצים, אבל מה שאתם צריכים לדעת זה שכן, מחיר ההארד דיסק היום זה לא מה שהיה פעם, גם במחשבים הניידים וגם בנייחים. אפילו התנאים של הקניה ירדו משמעותית, והארד דיסקים שהוצאו עם שלוש שנות אחריות בעבר מוצאים היום עם שנת אחריות אחת בלבד. חוסר התחרות בשוק הוביל להקפצת מחירים לא נעימה. הארד דיסק שעלה פעם 500 שקלים יכול לעלות היום 650 שקלים, והיד עוד נטויה. כמובן שזה תלוי בכמות הזיכרון שאתם צריכים. (שימו לב שבנוסף ל-650 שקלים על ההארד דיסק, תצטרכו לשלם לטכנאי על התקנתו, בערך שעה אחת של עבודה). 

לוח אם

ללוח אם יש לרוב שלוש שנות אחריות, ככה שאתם צריכים לזכור את זה מול הטכנאי כשהוא אומר לכם שיש להחליף לוח אם. במידה ומדובר במחשב חדש, הטכנאי יקח לכם על שעות העבודה. לוח אם הוא לא דבר פשוט להחליף, יש לפרק את כל המחשב על מנת להגיע ללוח האם, לכן זה יקח יותר משעה. ועדיין, אם אתם עדיין תחת האחריות יצאתם בזול.

אם אתם צריכים להחליף את לוח האם שלכם חשוב לזכור לבדוק למה אתם צריכים אותו. גרפיקאים למשל ירצו לוח אם שיאפשר לכם לחבר יותר ממוניטור אחד למחשב, אבל המשתמש הפשוט לא צריך לשלם על לוח אם יקר יותר רק בשביל האפוציה הזאת. כמו כן, שימו לב שלוח האם שלכם כולל תמיכה ב usb 3, ואל תתפשרו על פחות. והמחיר? לוח אם טוב של אינטל יעלה לכם החל מ-90 דולר (360 שקלים) ויטפס מעלה. יש לוחות אם יקרים הרבה יותר, אבל כאן חשוב לשאול את הטכנאי - האם אתם באמת צריכים לוקח אם יקר?

שונות

יש גם דברים זולים יותר להחלפה. צורב למשל יעלה לכם 120-150 שקלים לצורב טוב. ההחלפה שלו פשוטה מאוד. גם כרטיס רשת זה לא כזה יקר - אם כרטיס הרשת שעל לוח האם שלכם מתקלקל, אתם לא חייבים להחליף את כל לוח האם. אפשר לקנות כרטיס רשת חיצוני שיעלה לכם 50 שקל בלבד והוא בהחלט יכול לעשות את העבודה. לכן אם הטכנאי אומר לכם שאתם לא יכולים להתחבר לרשת בגלל לוח האם, תשאלו אותו על האופציה של להכניס פשוט כרטיס רשת חיצוני.

>> מי צריך טכנאי? התקלות שאפשר לפתור לבד

>> המחשב לא זז? כך תאיצו אותו 

חיים הכט יצא לחפש טכנאי מחשבים צדיקים, יצאת צדיק, שני ב-21:00